İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Testis Kanseri Yaşanmış Hikayesi

Testis Kanseri Yaşanmış Hikayesi

Testis Kanseri

Bu yazıda normal bir insanın anlayabileceği ifadelerle, yaşanmış testis kanseri hikayesini okuyabilirsiniz.

Testis Kanseri erkeklerde bulunan testislerin birinde veya ikisinde oluşan tümör/tümörlerdir. Genellikle gençlerde (20-35) görülen bu kanser türü yüksek oranda tedavi edilebilen bir hastalıktır.

25 yaşında bu hastalığı yaşamış bir gencin kaleminden şimdi okumaya başlayalım.

Bir sene önce kasık ağrısı ile doktora (dahiliye) gittim. Muayene sonucunda idrar yolları enfeksiyonu tanısı ile antibiyotik ve ağrı kesici ile şikayetim geçmişti. 

Bir sene sonra aynı ağrı daha şiddetli beni rahatsız etmeye başladı. Aynı doktora gittim. Yine şu olabilir, bu olabilir gibi tahminlerde bulunup antibiyotik tedavisi önermekle beraber, bir genel cerraha muayene olmamı önerdi. (Yani kesin tanı koyamadı.)

Ankara Şehir Hastanesi’nden randevu alıp genel cerraha muayene oldum, şikayetlerimi söyledim. Ultrason, röntgen, PET ve tomografi çektirdim. Ultrason ve tomografide ağrımın bulunduğu kasık bölgesinde bir kitle olduğu rapor edildi.

Bu kitlenin iyi / kötü huylu olduğunu saptamak için kitleden iğne yolu ile girip, parça aldılar. Alınan parçanın kötü huylu (kanser) olduğu tespit edildi. Germ hücresi (testis) kaynaklı olduğu kesinleşmişti.

Beni onkoloji servisine yolladılar. Onlar da üroloji servisine gönderdiler. Ürolog bir doçent doktordu. Ürolog da testis tomografisi ve ultrason ile görüntü istedi. Bu tetkikler neticesinde her iki testiste tümör varlığı, karın bölgesindeki lenflerde ve idrar yolunda kitle oluşturduğu ve hemen ameliyat olup, her iki testisin de alınması gerektiği söylendi.  Henüz genç olmam nedeniyle sperm bankasına, ileride çocuk sahibi olabilmem için sperm bırakmam gerektiği, yoksa çocuğumun olmayacağını söylediler. Ertesi gün hastaneye yatışım yapıldı ve her iki testisim kasık bölgesinden 5-6 cm. iki kesi ile alındı. Tekrar onkoloji servisine yolladılar.

Onkoloji servisinde, karnımdaki kitlenin küçülmesi için kemoterapi almam gerektiği, fakat ağır ve zor bir süreç olduğu tarafıma bildirildi. Üç kür kemoterapi aldım. Üç kür dedimse üç kere değil… Bir kür 5 gün. Bir de bir gün tek doz. İki hafta ara verilip bu işlem tekrarlanarak 3 kür olmak üzere yaklaşık 3-4 ay sürdü. Kemoterapi alırken çok sarsıldım, 10 kilo verdim. Bu arada bir tavsiyede bulunayım. Kemoterapi süresince, kusma, mide bulantısı ve yemek kokusundan tiksinme olduğundan, kaliteli bir nane yağı almanızı ve koklamanızı tavsiye ederim.

Kemoterapi bittikten sonra yeniden PET çektirdiler. Karnımdaki kitlelerin %50 oranında küçüldüğü, kemoterapinin çok fayda sağladığını öğrendim. Tekrar üroloji servisine gönderdiler.

Üroloji servisinde karnımdaki kitlelerin de ameliyat ile alınması gerekiyordu. Yine hastaneye yatırdılar. Bu sefer göğüs kafesi altından, göbek altına kadar bir kesi ile karnımda bulunan tümörleri temizlediler. Ve onkoloji servisine yeniden yolladılar.

Onkoloji servisi yeniden tomografi istedi ve neticede “kanser hücresine rastlanmadı.” raporuyla tedavim tamamlandı.

7 ay süren bu tedavi sonunda, şimdilik 3 ayda bir tomografi çekilerek gidişat izlenecek. 

Çok çok çok kısa, özetin özeti mahiyetinde yazdığım bu olayda, sabır, metanet, moral, her şeyin Allah’tan geldiğine inanç ve yaşama sevinci çok önemli. Çok zor bir süreç ama sabır ile mücadele etmenizi özellikle tavsiye ederim. Çünkü testis kanseri, kanser türlerinden tedavisi en başarılı olanlarından. Korkmayın! Allah’ın izni ile şifanızı bulacaksınız.

Etiketler: testis kanseri, testis kanseri tedavisi, testis kanseri tedavisi varmı, testis kanseri nasıl bir hastalık, yaşanmış testis kanseri hikayesi, kemoterapide yemekten tiksinmek, kemoterapi mide bulantısına ne iyi gelir, testis kanserinde süreç nasıl işler, testis kanseri belirtisi, kemoterapi kusma nasıl giderilir, kemoterapi sürecinde neler yapılabilir, 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın