Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

İş kazası geçirdim ne kadar iş göremezlik geliri alırım,malulen emekli olabilirmiyim?

20 gün önce yüksekten düştüm ve sol kol dirseğim parçalandı.bir dizi ameliyattan sonra dirseğime protez,platin ve plak takıldı şu an kolumda açı ayarlı dirseklik bulunuyor vede 6 ay boyunca kullanacam.doktorum kolunun %70 ini kullanabileceğimi söyledi.demir çelik sanayii de çalışıyorum 2051 gün prim yamış şu ana kadar sigorta başlangıcım 1998 mart ayı bilmiyorum ne kadar sakatlık derecesi verirler ama eskisi gibi kolumu kullanamayacam ağır kaldıramayacam vb. sizce ne kadar sakatlık derecesi

Konuyu değerlendir: İş kazası geçirdim ne kadar iş göremezlik geliri alırım,malulen emekli olabilirmiyim?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5126 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010

İş kazası geçirdim ne kadar iş göremezlik geliri alırım,malulen emekli olabilirmiyim?

Sponsorlu Bağlantılar

20 gün önce yüksekten düştüm ve sol kol dirseğim parçalandı.bir dizi ameliyattan sonra dirseğime protez,platin ve plak takıldı şu an kolumda açı ayarlı dirseklik bulunuyor vede 6 ay boyunca kullanacam.doktorum kolunun %70 ini kullanabileceğimi söyledi.demir çelik sanayii de çalışıyorum 2051 gün prim yamış şu ana kadar sigorta başlangıcım 1998 mart ayı bilmiyorum ne kadar sakatlık derecesi verirler ama eskisi gibi kolumu kullanamayacam ağır kaldıramayacam vb. sizce ne kadar sakatlık derecesi verirler malulen emekli olabilirmiyim ?.
    6 ay çalışamayacam bu sürede ne kadar sigortadan maaş alırım asgari ücretin %40 fazlası yani 820 lira maaş alıyordum sigorta primleride 1.037.00 tl olarak yatıyordu.cevabınızı bekliyorum....
  2. 27.Ağustos.2010, 17:24
    Sponsorlu Bağlantılar

20 gün önce yüksekten düştüm ve sol kol dirseğim parçalandı.bir dizi ameliyattan sonra dirseğime protez,platin ve plak takıldı şu an kolumda açı ayarlı dirseklik bulunuyor vede 6 ay boyunca kullanacam.doktorum kolunun %70 ini kullanabileceğimi söyledi.demir çelik sanayii de çalışıyorum 2051 gün prim yamış şu ana kadar sigorta başlangıcım 1998 mart ayı bilmiyorum ne kadar sakatlık derecesi verirler ama eskisi gibi kolumu kullanamayacam ağır kaldıramayacam vb. sizce ne kadar sakatlık derecesi verirler malulen emekli olabilirmiyim ?.
    6 ay çalışamayacam bu sürede ne kadar sigortadan maaş alırım asgari ücretin %40 fazlası yani 820 lira maaş alıyordum sigorta primleride 1.037.00 tl olarak yatıyordu.cevabınızı bekliyorum....
    Twitter Facebook Google+
  3. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Ankara
    Merhaba serhat,öncelikle geçmiş olsun.
    -Malulen emeklilik şartlarını değerlendirelim.
    -10 yıl sigortalılık süresi gerekiyor > 1998+10=2008 Uygun
    -İlk işe başladığında maluliyet derecesinde engelli olmamak > İlk işe başladığında engelin yok Uygun
    -En az 1800 prim günü gerekli > 2051 günün var Uygun
    -Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını kaybettiği tespit edilerek SGK Sağlık Kurulunca malûl sayılması, > Bu şart belirsiz ayrıca tek dirseğe %60 rapor verileceğini düşünmüyorum.
    Eğer %60 rapor alırsan malulen emekli olma şansın vardır.

Ne kadar maaş alırım sorusuna gelince:
    Size şu anda bağlanacak gelirin adı sürekli iş görememezlik geliri olacaktır. Bunun hesaplanmasıda şöyle oluyor.Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21, Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x Sürekli İş Göremezlik Derecesi (SİD) veya kısaca GK x 21 x SİD, formüllerine göre hesaplanacaktır.
    Doktorunuz kolunuzun %70 kullamayacağını söylediğini düşünerek kısmı iş göremez olarak hesaplama yaparsak:
    1037*70=725,90*70(sid)=508,20 tl maaş bağlanacaktır.
  4. 27.Ağustos.2010, 22:31
    Merhaba serhat,öncelikle geçmiş olsun.
    -Malulen emeklilik şartlarını değerlendirelim.
    -10 yıl sigortalılık süresi gerekiyor > 1998+10=2008 Uygun
    -İlk işe başladığında maluliyet derecesinde engelli olmamak > İlk işe başladığında engelin yok Uygun
    -En az 1800 prim günü gerekli > 2051 günün var Uygun
    -Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını kaybettiği tespit edilerek SGK Sağlık Kurulunca malûl sayılması, > Bu şart belirsiz ayrıca tek dirseğe %60 rapor verileceğini düşünmüyorum.
    Eğer %60 rapor alırsan malulen emekli olma şansın vardır.

Ne kadar maaş alırım sorusuna gelince:
    Size şu anda bağlanacak gelirin adı sürekli iş görememezlik geliri olacaktır. Bunun hesaplanmasıda şöyle oluyor.Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21, Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x Sürekli İş Göremezlik Derecesi (SİD) veya kısaca GK x 21 x SİD, formüllerine göre hesaplanacaktır.
    Doktorunuz kolunuzun %70 kullamayacağını söylediğini düşünerek kısmı iş göremez olarak hesaplama yaparsak:
    1037*70=725,90*70(sid)=508,20 tl maaş bağlanacaktır.
  5. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Sponsorlu Bağlantılar

cevabınız için teşekkür ederim
  6. 28.Ağustos.2010, 14:08
    Sponsorlu Bağlantılar

cevabınız için teşekkür ederim