Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Vergi indirimi aldığım eski raporum emeklilikte geçerlimidir?

Merhaba; Öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim. %40 oranında engelliyim. Çalıştığım şirkette engelli kadrosundayım. Vergi indiriminden yararlanmaktayım. 08.11.1999 sigorta girişim var.Bildiğim kadarıyla 18 yıl 4680 günle emeklilik hakkı kazanıyorum. Bilmek istediğim konu şudur: Elimde Sakarya devlet hastanesine başvurup Maliye Bakanlığından gelen ve Bursa Devlet Hastanesinden aldığım 2 adet sağlık kurulu raporu var. Bursa devlet hastanesinden aldığım raporda ayrıca

Konuyu değerlendir: Vergi indirimi aldığım eski raporum emeklilikte geçerlimidir?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3647 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010

Vergi indirimi aldığım eski raporum emeklilikte geçerlimidir?

Merhaba;
    Öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.
    %40 oranında engelliyim. Çalıştığım şirkette engelli kadrosundayım.
    Vergi indiriminden yararlanmaktayım.
    08.11.1999 sigorta girişim var.Bildiğim kadarıyla 18 yıl 4680 günle emeklilik hakkı kazanıyorum.
    Bilmek istediğim konu şudur:
    Elimde Sakarya devlet hastanesine başvurup Maliye Bakanlığından gelen ve Bursa Devlet Hastanesinden aldığım 2 adet sağlık kurulu raporu var. Bursa devlet hastanesinden aldığım raporda ayrıca "süreklidir" ibaresi yazıyor.Ancak bunlar fotokopi. Asıllarını nereye verdiğimi hatırlamıyorum.

Emeklilk tarihim geldiğinde SGK benden tekrar rapor isteyecekmi?
    Yoksa elimdeki fotokopi raporlar geçerli mi?
    Geçerli ise Maliye Bakanlığı'ndan gelen raporun aslı acaba defterdarlıkta mıdır?
    Tekrar rapor taleplerinde oranların kasıtlı olarak çok düşürüldüğünü duydum.
    Bu durumda ne yapmalıyım.
    Bilgi ve yardımlarınızı esirgemeyeceğiniz umuduyla saygılar sunarım.
  2. 23.Ağustos.2010, 16:01
    Merhaba;
    Öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.
    %40 oranında engelliyim. Çalıştığım şirkette engelli kadrosundayım.
    Vergi indiriminden yararlanmaktayım.
    08.11.1999 sigorta girişim var.Bildiğim kadarıyla 18 yıl 4680 günle emeklilik hakkı kazanıyorum.
    Bilmek istediğim konu şudur:
    Elimde Sakarya devlet hastanesine başvurup Maliye Bakanlığından gelen ve Bursa Devlet Hastanesinden aldığım 2 adet sağlık kurulu raporu var. Bursa devlet hastanesinden aldığım raporda ayrıca "süreklidir" ibaresi yazıyor.Ancak bunlar fotokopi. Asıllarını nereye verdiğimi hatırlamıyorum.

Emeklilk tarihim geldiğinde SGK benden tekrar rapor isteyecekmi?
    Yoksa elimdeki fotokopi raporlar geçerli mi?
    Geçerli ise Maliye Bakanlığı'ndan gelen raporun aslı acaba defterdarlıkta mıdır?
    Tekrar rapor taleplerinde oranların kasıtlı olarak çok düşürüldüğünü duydum.
    Bu durumda ne yapmalıyım.
    Bilgi ve yardımlarınızı esirgemeyeceğiniz umuduyla saygılar sunarım.
    Twitter Facebook Google+
  3. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Ankara
    Merhaba sevgili Huzur2,
    Sitemizi beğendiğiniz için teşekkürler.
    Emeklilik hesabınızda ufak bir yanlış var. 18 Yıl sigortalılık süresi ve 4680 değil 4080 prim gününe tabisiniz.
    Bilindiği üzere 01.10.2008 den önce işe başlayanların erken emekli olabilmeleri için vergi indirimi hakkını almaları şarttır. Bu vergi indirimini bir defaya mahsus almış olanlar bir daha vergi indirimi için her ne şartla olursa olsun yeniden almak zorunda değiller.
    Bu bağlamda
    1. sorunuzun cevabı:Emeklilik tarihiniz geldiğinde tekrar sizden rapor istenmeyecek.
    2.Sorunuzun cevabı: Fotokopi raporlardan ziyade emeklilik evraklarınız tamamladıktan sonra vergi indirimi aldığınız raporun evrak sayı ve tarihi önemli olup, vergi indirimi şerhi bulunan fotokopi raporu emeklilik evraklarınıza eklemeniz işlemlerinizin çabuklaşmasına yol açacaktır.

Kuruma emeklilik için vermiş olduğunuz evraklardan yola çıkarak sgk ilgili defterdarlığa bir yazı göndererek sizin vergi indirimi hakkınızın olup olmadığını iç yazışma oluyla öğrenip emekliliğinizi gerçekleştirecektir.Tekrardan sizden rapor istenmeyecektir.
  4. 23.Ağustos.2010, 22:13
    Merhaba sevgili Huzur2,
    Sitemizi beğendiğiniz için teşekkürler.
    Emeklilik hesabınızda ufak bir yanlış var. 18 Yıl sigortalılık süresi ve 4680 değil 4080 prim gününe tabisiniz.
    Bilindiği üzere 01.10.2008 den önce işe başlayanların erken emekli olabilmeleri için vergi indirimi hakkını almaları şarttır. Bu vergi indirimini bir defaya mahsus almış olanlar bir daha vergi indirimi için her ne şartla olursa olsun yeniden almak zorunda değiller.
    Bu bağlamda
    1. sorunuzun cevabı:Emeklilik tarihiniz geldiğinde tekrar sizden rapor istenmeyecek.
    2.Sorunuzun cevabı: Fotokopi raporlardan ziyade emeklilik evraklarınız tamamladıktan sonra vergi indirimi aldığınız raporun evrak sayı ve tarihi önemli olup, vergi indirimi şerhi bulunan fotokopi raporu emeklilik evraklarınıza eklemeniz işlemlerinizin çabuklaşmasına yol açacaktır.

Kuruma emeklilik için vermiş olduğunuz evraklardan yola çıkarak sgk ilgili defterdarlığa bir yazı göndererek sizin vergi indirimi hakkınızın olup olmadığını iç yazışma oluyla öğrenip emekliliğinizi gerçekleştirecektir.Tekrardan sizden rapor istenmeyecektir.
  5. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Size de merhaba Lodos Denizcisi
    Nazik ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
    Nicedir bu konu kafamı yoruyordu.
    Rahatladım.
    Çünki bu konuyla ilgili tekrardan rapor istenip, mahkemeye gidenler olduğunu duymuştum.
    Selam ve hürmetlerimle...
  6. 25.Ağustos.2010, 16:08
    Size de merhaba Lodos Denizcisi
    Nazik ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
    Nicedir bu konu kafamı yoruyordu.
    Rahatladım.
    Çünki bu konuyla ilgili tekrardan rapor istenip, mahkemeye gidenler olduğunu duymuştum.
    Selam ve hürmetlerimle...