İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın formasyon eleştirisi yanlış bilgilere dayanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonunda dile getirdiği formasyon eleştirisi doğru bilgilere dayanmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonunda, katıldığı bir törende, şu açıklamayı yaptı.

“Şu anda imam hatip okullarımızda, imam hatip liselerimizde ciddi bir öğretmen açığımız var. Özellikle de meslek derslerinde ciddi bir öğretmen açığımız var. Bu konuda şu anda Milli Eğitim Bakanımız da burada. Bundan önceki Milli Eğitim bakanlarımıza da söyledim. ‘Formasyon denilen şu belayı bir kenara koyun’ dedim. Nedir Allah aşkına ya? Bizim zamanımızdaki hocaların başında formasyon diye bir bela yoktu ki ya. O dönemin hocaları kusura bakmayın ama bugünkü hocalarımızdan çok daha güçlüydüler. Şu anda o dönemin hocalarından aramızda var. Salih hocamı görüyorum. Herhalde formasyon diye bir dertle karşı karşıya değildi. Şimdi illa yapılacaksa formasyon o da yıl içine yedirilsin. Bir sene niye kaybetsin. Doğru mu? Oy birliğiyle kabul edilmiştir. Böylece bu açığı da kapamış olacağız.”

Cumhurbaşkanımızın bu açıklaması doğru bilgilere dayanmamaktadır.
Şöyle ki;

1- Hali hazırda, mezun olanların formasyon belasından dolayı öğretmen olarak atanamadığı ve bu nedenle de kadroların doldurulamadığı gibi bir durum söz konusu değildir.

2- MEB, kadro ihtiyaçları için ilana çıktığında, açığın çok üstünde bir talep zaten gelmektedir.

3- Ayrıca, öğretmen alımında formasyonsuzlar zaten alınmaktadır. Açık ilan edilen kadrolara önce formasyonu olan alan mezunları atanmakta, bunlarla ihtiyacın karşılanamaması halinde formasyonsuzların tercihleri değerlendirmeye alınmaktadır. Ancak, hali hazırda formasyonlular ve eğitim fakültesi mezunları ihtiyacı giderdiği için formasyonsuzlara sıra gelmemektedir.

Özetle Cumhurbaşkanımızın tespitleri doğru değildir ve muhtemelen danışmanları yanlış bilgilendirmiştir diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan bu yıl için farklı bir sorun bulunmaktadır. MEB, yıllardır devam eden Ağustos atamasını yapmayacağını belirtmektedir. Buna gerekçe olarak da sistem değişikliğini göstermektedir. Seçimler öncesinde ve biraz da oy kaygısıyla, Şubat atamasını yapabilmek için yürürlüğe konulan sistem, şuan mezun olan adayları mağdur edecektir. Bu yıl sınava giren adaylar, MEB’in bu uygulamasından dolayı 2017 yılına kadar işsiz kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın bu konuda bilgilendirilmesi daha uygun olacaktır.

www.memurlar.net

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın