İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engellilerin Araç Satın Alırken İzleyeceği Yol! İşte Detaylar

Selam ben yürüme engelliyım daha rahat etmek ıcın wosvogen transportur almak ıstıyorum ama bu araba 2000 motor nasıl bır yol ızlemelıyım bu aracı almak ıcın bu konuda yardımcı olurmusunuz alanlar nasıl alıyor bu tip araçları

CEVAP: Engellilerin ÖTV ödemeden araç almaları hususu, 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun diğer istisnalarını düzenleyen 7.maddesinde düzenlenmiştir. Sevgili Barış; sorunuzda engel oranınızdan bahsetmemişsiniz. Bu nedenle ben konuyu senin anlayacağın şekilde tüm yönleriyle açıklayacağım.

Engelliler arabayı kendileri kullanacaklarsa:

% 40 ve üzeri raporu olanlar, özel donanımlı araç alıp kendileri kullanabilir. Ancak bunun bazı şartları var. Öncelikle sağlık raporu vermeye yetkili tam teşekküllü hastaneden özel donanımlı araç kullanabilir diye rapor alınması lazım. Engelli rapor alabilirse rapora göre aracına özel tertibat yaptırması gerekir. Yaptırdığı özel tertibatı MMO (Makine mühendisleri odası) ve TSE araç proje müdürlükleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Bunların ardından ehliyetini de alması gerekir. 01.01.2016 tarihinden itibaren artık H sınıfı ehliyet verilmeyecektir. Bunun yerine engellilerin ehliyetlerine özel tertibatlı araç kullanabilir diye yazılacaktır. Şayet otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine otomatik şanzımanlı araç kullanabilir yazılacaktır. Ehliyetini de aldıktan sonra gidip araba bayiinden ÖTV ödemeden aracını alabilir. Yanında; sağlık raporu ve özel tertibat belgelerinin aslını ya da noter onaylı suretlerini bulundurması gerekmektedir. Sağlık raporunda otomatik şanzımanlı araç kullanabilir diye yazarsa, özel tertibata gerek kalmadan gidip otomatik şanzımanlı arabasını alabilir.

Engellilik oranı % 90 ve üzerinde olanlar:

Özel Tüketim Vergisi Kanununda, engel derecesi %90’ı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın ÖTV ödemeden araç alma imkanları bulunmaktadır. Bunların engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel özürlüler de yasadan yararlanabilmektedir.

Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve üzerinde olduğu, Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından (tam teşekküllü devlet hastanesi) alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, 1600 cm3 silindir hacmine kadar binek otomobil ve 2800 cm3 motor hacmine kadar minibüs tipi aracı ÖTV ödemeden satın alabilirler.

Bunların motorlu taşıt kullanma ve ehliyet alma imkânları olmadığı için bunlar adına alınan taşıtlar başkaları tarafından kullanılacaktır. Başkalarından kasıt, evli iseler eşleri, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş sözleşmesine bağlı olarak çalıştırılan bir sürücü olacaktır.

Senin soruna gelince: Sorunda engel oranını yazmamışsın. Eğer engel oranın % 90’nın üzerinde ise üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş sözleşmesine bağlı olarak çalıştırılan bir sürücü kullanmak üzere bu arabayı alabilirsin.

Raporun %90’nın altında ise öncelikle tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu alman lazım. Rapor sonucuna göre doktorların önerdiği arabayı özel donanım taktırarak alabilirsin.

engellilersitesi.com

Bir yorum

Bir yanıt yazın