Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

İşitme kayıplarının sınıflandırılması

1- İletim Tipi İşitme Kaybı:Okul çağı çocuklarında en yaygın olarak görülen işitme kaybı tipidir. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak kemikçikleri ve kaslarında meydana gelen hastalıklar iletim tipi işitme kaybına neden olmaktadır. İletim tipi işitme kayıplarının nedenleri: Dış Kulak Hastalıkları Doğuştan olan problemler Dış kulak yolu darlıkları Dış kulak yolu iltihapları Dış kulak yolu kiri Travmalar (Hasarlar) Tümörler Orta Kulak Hastalıkları

Konuyu değerlendir: İşitme kayıplarının sınıflandırılması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2395 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Haziran.2010

İşitme kayıplarının sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar

1- İletim Tipi İşitme Kaybı:Okul çağı çocuklarında en yaygın olarak görülen işitme kaybı tipidir. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak kemikçikleri ve kaslarında meydana gelen hastalıklar iletim tipi işitme kaybına neden olmaktadır. İletim tipi işitme kayıplarının nedenleri:
    Dış Kulak Hastalıkları
    Doğuştan olan problemler
    Dış kulak yolu darlıkları
    Dış kulak yolu iltihapları
    Dış kulak yolu kiri
    Travmalar (Hasarlar)
    Tümörler

Orta Kulak Hastalıkları
    Doğumsal anomaliler
    Orta kulak enfeksiyonları
    Östaki tüpü hastalıkları
    Orta kulakta sıvı toplanması
    Orta kulakta kireçlenme
    Travmalar
    Tümörler
    2- Sensörinöral İşitme Kaybı:İşime kaybı koklea ve/veya daha sonrasındaki bölgeleri (işitme yolları, korteks vb.) içeriyorsa sensörinöral işitme kaybıdır. Doğum öncesi (genetik nedenli, annenin hamilelikte kızamıkçık geçirmesi vb.), doğum anı (doğum travması, oksijensiz kalma, sarılık vb.) ve doğum sonrası (işitme kaybına neden olabilecek ilaç kullanımı, yüksek ateşli hastalık, enfeksiyonlar vb.) nedenlerle oluşabilmektedir. Sensörinöral işitme kayıplarının nedenleri:
    İç Kulak Hastalıkları
    Doğumsal hastalıklar
    Genetik hastalıklar
    Enfeksiyonlar
    Meniere hastalığı
    Yaşlanmaya bağlı işitme kaybı
    İşitme kaybına neden olabilecek ilaç kullanımı
    Ani işitme kaybı
    Travmalar
    Gürültü
    Tümörler
    Diğer sistem hastalıkları

İşitme Siniri ve Beyin Hastalıkları
    Enfeksiyonlar
    Sinir sistemi hastalıkları
    Tümörler

3- Mikst (Karışık) Tip İşitme Kaybı:İletim ve sensörinöral işitme kayıplarının bir arada görülmesidir.
    4- Santral İşitme Kaybı:Problem beynin korteks adı verilen bölgesindedir. İşitme kaybı olmayabilir, ancak konuşmayı ayırt etme becerisi ileri derecede bozulmuştur.
    5- Fonksiyonel/Organik Olmayan İşitme Kaybı:Kişinin herhangi bir nedenle işitme kaybı var gibi davranması ya da gerçekten işitme kaybının olduğuna inanması ile ortaya çıkan durumdur. Bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. İşitme ile ilgili organların (kulak, beyindeki işitme merkezi gibi) belirtiler görülmemektedir.

alıntı
  2. 26.Temmuz.2010, 22:06
    Sponsorlu Bağlantılar

1- İletim Tipi İşitme Kaybı:Okul çağı çocuklarında en yaygın olarak görülen işitme kaybı tipidir. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak kemikçikleri ve kaslarında meydana gelen hastalıklar iletim tipi işitme kaybına neden olmaktadır. İletim tipi işitme kayıplarının nedenleri:
    Dış Kulak Hastalıkları
    Doğuştan olan problemler
    Dış kulak yolu darlıkları
    Dış kulak yolu iltihapları
    Dış kulak yolu kiri
    Travmalar (Hasarlar)
    Tümörler

Orta Kulak Hastalıkları
    Doğumsal anomaliler
    Orta kulak enfeksiyonları
    Östaki tüpü hastalıkları
    Orta kulakta sıvı toplanması
    Orta kulakta kireçlenme
    Travmalar
    Tümörler
    2- Sensörinöral İşitme Kaybı:İşime kaybı koklea ve/veya daha sonrasındaki bölgeleri (işitme yolları, korteks vb.) içeriyorsa sensörinöral işitme kaybıdır. Doğum öncesi (genetik nedenli, annenin hamilelikte kızamıkçık geçirmesi vb.), doğum anı (doğum travması, oksijensiz kalma, sarılık vb.) ve doğum sonrası (işitme kaybına neden olabilecek ilaç kullanımı, yüksek ateşli hastalık, enfeksiyonlar vb.) nedenlerle oluşabilmektedir. Sensörinöral işitme kayıplarının nedenleri:
    İç Kulak Hastalıkları
    Doğumsal hastalıklar
    Genetik hastalıklar
    Enfeksiyonlar
    Meniere hastalığı
    Yaşlanmaya bağlı işitme kaybı
    İşitme kaybına neden olabilecek ilaç kullanımı
    Ani işitme kaybı
    Travmalar
    Gürültü
    Tümörler
    Diğer sistem hastalıkları

İşitme Siniri ve Beyin Hastalıkları
    Enfeksiyonlar
    Sinir sistemi hastalıkları
    Tümörler

3- Mikst (Karışık) Tip İşitme Kaybı:İletim ve sensörinöral işitme kayıplarının bir arada görülmesidir.
    4- Santral İşitme Kaybı:Problem beynin korteks adı verilen bölgesindedir. İşitme kaybı olmayabilir, ancak konuşmayı ayırt etme becerisi ileri derecede bozulmuştur.
    5- Fonksiyonel/Organik Olmayan İşitme Kaybı:Kişinin herhangi bir nedenle işitme kaybı var gibi davranması ya da gerçekten işitme kaybının olduğuna inanması ile ortaya çıkan durumdur. Bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. İşitme ile ilgili organların (kulak, beyindeki işitme merkezi gibi) belirtiler görülmemektedir.

alıntı
    Twitter Facebook Google+