İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli genç ameliyatı için kitaplarını satıyor

Yasin Büyüksanık, doğumu sırasında doktorun kullandığı yanlış bir teknik sonucu hayata yüzde 92 bedensel engelli olarak başladı. Ellerini ve ayaklarını kullanamayan Yasin, iki adet kitap yazdı, tiyatroda oynadı. Ayağa kalma umudu için AVM, AVM dolaşıp ameliyat parası için kitaplarını satıyor.

İstanbul’un Pendik ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Yasin Büyüksanık, doğumda oksijensiz kalması nedeniyle ‘serebral palsi (beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği)’ hastası olarak dünyaya yüzde 92 bedensel engelli olarak geldi. İlkokul ve Lise eğitimini başarıyla tamamlayan Yasin, “Ayaksız Ayakta Kalmak” ve “Gönül Dili” adında iki kitap yazarak büyük bir başarı örneği gösterdi.

Yasin, engeline rağmen imza attığı başarıları, yaşama sevincini anlatırken “Benim fiziki engellerim hiçbir zaman hayallerimin engeli olamadı. Çünkü buna hiç izin vermedim. Engeller hayatın olmazsa olmazları değil midir zaten? Ben engellerimi aşmayı denedim, deniyorum,deneyeceğim. Yılmadım, pes etmedim. Sizler gibi birçok şeyi belki yapamadım ama en azından hayal ettim. Şimdi hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Benim Hayallerime Ortak Olur musunuz?” diyor.

– EL AMELİYATI HAYATINI DEĞİŞTİRDİ –

Ellerini neredeyse hiç kullanamayan Yasin, özel bir kurumun yardımı ile olduğu ameliyat sonrası ellerinin yüzde 30’unu kullanmaya başladı. Ellerini kullanmaya başladıktan sonra “Gönül Dili” adında bir kitap yazan Yasin, iç dünyasını okurları ile paylaştı.

-YÜRÜME UMUDU –

El ameliyatı olduktan sonra şimdi önüme önemli bir fırsat daha çıktı diyen Yasin, “Yine ameliyat olmam takdirde ellerimle birlikte ayaklarımı da kullanabilirmişim. Özel Gebze Medikal Park Hastanesi’deki Uzman Cengiz Çapukoğlu doktorum öyle söylüyor. Bunun için de 20 bin lira gibi bir meblağ gerekiyormuş. Ailemin imkanları sınırlı olduğu için bu parayı bulmam çok zor” diyor. Ayağa kalmasının hayatında çok şey değiştireceğini söyleyen Yasin, anne ve babasını düşünerek “anne ve babama daha az yük olma düşüncesi bile sevindirici” diyor.

– AMELİYAT PARASI İÇİN KİTABINI SATIYOR –

Alış Veriş Merkezleri (AVM)’lerdeki kitap günlerini dolaşıp ameliyat parasını çıkarmak için “Gönül Dili” adındaki kitabını satıyor. “Umut, kanadı kırılsa da uçmak için mücadele eden bir kuştur” diyen Yasin, yaşama azmi ile engelli engelsiz herkese örnek oluyor.

– En büyük destekçisi anne ve babası –

Yasin’in en büyük destekçileri ise annesi ve babası. Büyüksanık çiftinin de tek dileği çocuklarının yapılacak tedavi sonucu ayağa kalka bilmesi.

www.memurlar.net

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın