+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlıkla ilgili Haberler kategorisindeki Ses kaybı oluşan afoni hastaları için yeni bir umut isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Zümrüdü Anka
  Misafir

  Ses kaybı oluşan afoni hastaları için yeni bir umut

  Reklam

  Ses kaybı oluşan afoni hastaları için umut olacak çalışma Işık Üniversitesi'nden geldi. Öğretim üyeleri Ümit Güz ve Hakan Gürkan'ın buluşu, doğal seslerin geri kazanılmasını sağlıyor.
  Boğaz veya gırtlak hastalıkları, konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalanması veya ses tellerinde yaşanan bozulmalara bağlı sesini kaybeden afoni hastalarının sesleri yeniden duyulacak. Işık Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ümit Güz ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürkan tarafından sürdürülen çalışmayla sesini kaybeden hastalar eski seslerine kavuşacak.

  Proje, gazeteci Savaş Ay’ın yaşadığı rahatsızlıktan hareketle başladı. Başta gırtlak kanseri olmak üzere, ses üretim mekanizmalarında meydana gelen bozukluklar nedeniyle sesini tamamen ya da kısmen kaybedenlerin seslerini kaydeden bir yazılım modeli geliştiren akademisyenler, bu sesleri bilgisayar ortamına aktararak seslerin yeniden üretilmesini başardı.

  Hastaların ses birimlerini kullanışını kaydeden yazılım, kişiye özel bir model oluşturarak hastanın ses işaretlerini inceliyor ve özellikleri çıkarıp kişiye özgü bir modelle sesi yeniden kazandırıyor. İnsanların sosyal yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olan ses tonu, aksan, diyalekt gibi özellikleri oluşturan model sayesinde hastanın doğal sesine yakın bir sese ulaşılıyor.

  HERKESİN KÖK HÜCRE GİBİ BİR SES KAYDI OLMALI

  Bilgisayar ortamında elde edilen sesin yazılım sürecinin cihaz olarak da hastalara sunulabilecek aşamaya geldiğini ifade eden araştırmacılar Güz ve Gürkan, hasta olsun olmasın herkesin kök hücre örneğinde olduğu gibi ses kayıtlarının saklaması gerektiğini belirtiyor.

  Yrd. Doç. Dr. Ümit Güz, yazılım aşamasına gelen çalışmanın önümüzdeki süreçte hastaların imdadına yetişeceğini vurgulayarak, “Hemen her sesi bilgisayar ortamına kaydedip, konuşma tanıma sistemine sesleri veriyoruz, Sistem sesin yapı taşlarını ayrıştırıyor, zamanlamasına odaklanıyor. Bu sayede hastalık öncesindeki aynı sesi elde ediyoruz” dedi.


  kaynak  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Görme engelliler için yeni bir umut
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Görme Engelliler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2012, 18:58
 2. Hemofili hastaları için yeni bir umut
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Aralık.2011, 21:56
 3. Kalp krizi ve felç için yeni umut
  Konu Sahibi KARDELEN Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Nisan.2011, 15:10
 4. İngiltere'de,kanser hastaları için umut olacak yeni bir aşı geliştirildi
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Nisan.2011, 13:13
 5. Kas hastaları için bakanlıktan yeni adım
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlık / Kas Hastalıkları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Eylül.2010, 01:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •