+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlıkla ilgili Haberler kategorisindeki Başkente bin 247 aile hekimi isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Başkente bin 247 aile hekimi

  Reklam  Yıl sonuna kadar Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak aile hekimliği uygulaması 15 Temmuz'da Ankara'da başlıyor. İl genelinde toplam bin 247 aile hekiminin görev yapacağı Ankara'da her 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşecek.

  Uygulama kapsamında, aile hekimine gitmeden hastaneden hizmet alabilecek olan vatandaş, hekim seçme hakkı uyarınca, hekimini il içinde ve 3 aydan erken olmamak koşuluyla sınırsız değiştirebilecek. Vatandaş, aile hekimliği hizmeti karşılığında katılım payı dahil hiçbir ücret ödemeyecek.

  Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, aile hekimliği uygulamasının yıllardır dünya genelinde birçok gelişmiş ülkede uygulanan bir sistem olduğunu ve çok başarılı geri bildirimler alındığını söyledi.

  Türkiye'de de şu an 40'tan fazla ilde uygulamanın yapıldığını ve toplam aile hekimi sayısının yaklaşık 20 bin olduğunu belirten Aksoy, sayının zaman içinde 40 bine çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

  Başkentte şu an için toplam bin 247 aile hekimin görev yapacağını, her 3 bin 500 kişiye bir hekimin düşeceğini ifade eden Aksoy, sayının ihtiyaç doğrultusunda zamanla artırılarak her 2 bin kişiye bir aile hekiminin düşmesinin planlandığını söyledi. Aksoy, uygulama öncesinde birinci basamakta sağlık ocaklarında 810 hekimin görev yaptığını anımsattı.

  Aile hekimlerinin bir haftalık birinci aşama uyum eğitimlerini tamamladığını, ikinci aşamaların ise görev başında uzaktan eğitim metotları uygulanarak yapılacağını anlatan Aksoy, Ankara'da görevli hekimlerden 110'nun 3 yıl uzmanlık eğitimi almış aile hekimliği uzmanları olduğunu, bu sayının da yıllar içinde artarak tamamının uzman hekimlerden oluşacağını söyledi.

  Hastaneden hizmet alınabilmesi için sevk zincirine gerek olmadığını belirten Aksoy ''Çünkü, 2 bin kişiye bir aile hekimi düşmeden, sevk zinciri konursa, sistem kilitlenir. Bu sayıya da 2023 yılında inebiliriz, daha erken inemeyiz. Pilot uygulama yapılan illerden elde edilen verilere göre, tetkik ve ilaç masrafında yüzde 10 tasarruf sağlandı'' diye konuştu.

  AİLE HEKİMİNE BAŞVURMADAN HASTANEYE GİDİLEBİLECEK

  Aile hekimlerinin hastanelerde değil kendi ofislerinde hizmet vereceklerini belirten Aksoy'un verdiği bilgiye göre, Ankara'da aile hekimlerinden sadece 4'ünün ofisi Bala'daki entegre ilçe hastanesinin içinde olacak. Burada görev yapan aile hekimleri, hasta yatışı yapabilecek ve hastanenin imkanlarını kullanabilecek. Bunun dışındaki aile hekimleri ise ofislerinde hizmet verecek.

  Mevcut sağlık ocaklarının isimleri ''Aile Sağlık Merkezi'' olarak değiştirilerek, aile hekimlerince ofis olarak kullanılacak. Bu merkezlerde, sağlık ocaklarında yapılabilecek her türlü sağlık hizmeti verilebilecek. Buna ilaveten Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine ultrason gibi bazı teşhis cihazlarını temin etmeleri için teşvik de bulunacak, daha fazla ücret ödemesi yapacak. Aile Sağlık Merkezlerinde acil müdahale odası olacak ve kan alınarak basit tetkikler yapılabilecek.

  Vatandaşlar, aile hekimini Temmuz ayı içinde İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesindeki ilgili bölümünden vatandaşlık numaralarını girerek öğrenebilecekler. Aile hekimine başvuruda nüfus cüzdanı yeterli olacak.

  Hekim seçme hakkını vatandaşlar, hiçbir neden göstermeksizin il içinde ve 3 aydan erken olmamak koşuluyla sınırsız kullanabilecekler. Bunun için hekimin değiştirilmek istendiğine dair bir dilekçenin İl Sağlık Müdürlüğü ya da İlçe Sağlık Grup Başkanlığına verilmesi yeterli olacak.

  Farklı bir şehre gidildiğinde ya da misafir gelindiğinde vatandaşlar, herhangi bir aile hekimine başvurabilecek.

  Aile hekimine başvurulmadan hastaneye gidilebilecek. Hastaneden hizmet alındığında katılım payı adı altında bir ücret alınırken, aile hekimine gidildiğinde katılım payı dahil hiçbir ücret alınmayacak. Hastaneden hizmet alınması için sevk gerekmeyecek. Yani özel hastane ve devlet hastanelerine gidişte mevcut uygulama sürecek.

  KAYIT SAYISI BİNDEN AZ OLAN HEKİMİN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLECEK

  Hekimlerin kendilerini geliştirmeleri hedeflenen sistemde, aile hekimi başarısı kadar hizmet verebilecek. Bir aile hekimi, en fazla 4 bin, en az bin kayıt alabilecek ve kayıt sayısı binden az olan aile hekiminin sözleşmesi iptal edilecek.

  Hekimler, haftada 40 saatten az çalışamayacak. Aile hekimin yanında, maaşı devlet tarafından ödenen bir aile sağlık elemanı olacak.

  Uygulama gereğince aile hekimleri vatandaşların sağlık kayıtlarını tutacak. Zamanla bu bilgilerin tüm hastanelerde ve Sosyal Güvenlik Kurumu'yla paylaşılabilir bir sisteme geçirilmesi sağlanacak. Böylece, bir kişiye yapılan tüm tetkikler, sonuçları, hastalıkları, öyküsü bilgisayarda olacak ve istenildiğinde tüm bilgilere ulaşılacak. Sistemle, hastanede yapılan işlemler de aile hekimi tarafından görülebilecek.

  Aile hekimleri tedavi edici hizmetlerin dışında koruyucu hizmetlerden de sorumlu olacak. Bu kapsamda, bölgesindeki gebe, kronik hasta, bebek ve engelli vatandaşların takibini de yapacak. Bu kişilerin kontrol için kendisine gelmemesi halinde, kişilerle temas kurarak takiplerini yaptırıp yaptırmadığını, aşıların tamamlanıp tamamlanmadığını ve tedavinin nerede ne zaman yapıldığına dair bilgileri ile ilgili kayıt tutacak. Bunun dışında rehabilite edici hekimlik görevini de üstlenecek, psikiyatrik sorunu olan ya da kendisine gelemeyecek durumda olduğu hastaları, kendi evlerinde ziyaret edecek, bakım ve tedavilerini yapacak. Engelli vatandaşların sağlık sorunlarının takibinde de mahalle muhtarını bilgilendirecek ve yardım için katkı sağlayacak. Sağlık danışmanlığı da yapacak olan aile hekimleri, yılda bir kez bölgesine giren 3 bin 500 kişiyi görmeye özen gösterecek.

  Öte yandan, aile hekimlerinin bilgisayarındaki sistem sayesinde o gün için aşı yapılması gereken kişi için bilgisayar uyarı sinyali verecek. Hekim de bu doğrultuda, ilgili hastayı arayarak takibini yapacak.

  İnternethaber
  Reklam

 2. #2
  Üye PRENSES - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  127
  Konular
  32
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  1 doktora tam 3 bin 500 hasta!

  Şereflikoçhisar'da bir doktora 3 bin 500 kişi düşecek. Bu kadar kişiyi 1 doktor nasıl tanıyabilecek?

  Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu aile hekimliği projesi 15 Temmuz tarihinden itibaren ilçelerde uygulanmaya başlanacak. Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde başlayacak uygulama kapsamında bir doktora yaklaşık 3 bin 500 hasta düşecek.

  15 Temmuz'dan itibaren sağlık ocaklarını tarihe karıştıracak olan aile hekimliği uygulamasının devreye girmesiyle küçük ilçelerdeki doktor yetersizliği tartışılmaya başlandı. Yeni sistemin uygulanacağı Şereflikoçhisar ilçesinde görev yapacak 9 uzman doktora, nüfus göre yaklaşık 3 bin 500 kişi düşecek. Vatandaşlar, bir doktorun aynı anda bu kadar kişiye hizmet vermesinin güç olacağını düşünüyor.

  Şereflikoçhisar Sağlık Grup Başkanı Ümit Düğer ise eleştirilere katılmayarak, sistemdeki avantajlarının görmezlikten gelindiğini söyledi. Uygulamanın başta sağlık giderlerinden kaynaklanan giderlerin ciddi bir şekilde düşmesine neden olacağını ve bu nedenle devletin sağlık alanında yeni yatırımlara ve kaliteli sağlık hizmetleri sunacağını belirtti. Düğer, "Aile hekimliğine geçişle birlikte doktor sayısı da artacak. Şu anda ilçemizde 6 hekim var. Uygulama ile hekim sayısı 9'a çıkacak. Aile hekimliği hizmetini 4 merkezde vereceğiz. Ayrıca uygulamanın doktor azlığından dolayı sıkıntı getireceğini söyleyen vatandaşlara da katılmıyorum. Doktorlarımız şu an itibari ile haftada yasal olarak 40 saat mesai yapacaklar. Bunların denetimleri Sağlık Grup Başkanlığı'nın kontrolünde olacak." dedi.

  HİZMETLER ÜCRETSİZ VERİLECEK

  Aile hekimliği hizmetinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın herkese verileceğini söyleyen Düğer, uygulama ile hastalara ait bütün bilgilerin aile hekimi tarafından kayıt altına alınacağını belirtti.

  Düğer, "Aile hekimleri arasında sürekli bir eşgüdüm olacak. Hastanın başka bir doktorda tedavi olması halinde bile yapılan tetkik ve tedaviler sistem üzerinde kişinin aile hekimine bildirilecek. Tutulan bu kayıtlar sayesinde sağlık hizmetinin kalitesi artacağı gibi tasarrufta da önemli bir adım atılmış olacak." şeklinde bilgi verdi.

  Haber Aktuel

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. 'Aile diş hekimi' geliyor
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Haziran.2011, 20:25
 2. Diş hekimi,dişçi korkunuz varmı.Bu korkuyu nasıl yenebilirim?
  Konu Sahibi uğur böceğim Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 04.Nisan.2011, 11:42
 3. Aile hekimimizin kim olduğunu nerden öğrenebilirim,aile hekimi ücretlimi?
  Konu Sahibi KADIRGALI55 Forum Sağlık Güvencesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Nisan.2011, 21:03
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Mart.2011, 16:51
 5. Aile planlaması
  Konu Sahibi karcicegi Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ekim.2010, 18:21

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •