+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık Güvencesi kategorisindeki 1 Ekim'den itibaren yeşil kartlar bitecek.! isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  1 Ekim'den itibaren yeşil kartlar bitecek.!

  Reklam

  ALTYAPI eksikliği 2 yıl ertelenen "Zorunlu Genel Sağlık Sigortası" 40 gün sonra (1 Ekim) yürürlüğe girecek. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınacak. Ancak, primini cepten ödemesi gerekecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise uygulamayı ertelemek için çalışıyor. İşte sistemin satırbaşları:

  EN AZ PRİM 30, EN ÇOK 182 LİRA

  SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda; aile içinde kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin 3'te 1'inden (253.50 TL) az olanların primlerini devlet ödeyecek.
  Kişi başına düşen aylık geliri; brüt asgari ücretin 3'te 1'i (253.50 TL) ile brüt asgari ücret (760.50 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 30.42 TL GSS primi ödenecek.
  Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücret (760.50) ile brüt asgari ücretin 2 katı (1521 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 91.26 TL GSS primi ödenecek.
  Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücretin 2 katından fazla (1521 TL'den fazla) olduğu belirlenenler için aylık 182.52 TL GSS primi ödenecek.

  NASIL YARARLANILACAK?

  1 Ekim'den önce Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öncelikle gelir tespitlerini yaptırmak için kaymakamlıklara gönderilecek. Mevcut geliri asgari ücretin 3'te 1'inin altında ise kaymakamlık o kişilere şimdiki uygulamaya göre yeşil kart verecek. Geliri asgari ücretin 3'te 1'inden fazla olanlar ise tespit edilen gelir üzerinden yüzde 12 GSS primi ödeyip, yeni sisteme kaydedilecek. Gelir tespiti yaptırmak istemeyen varlıklı vatandaşlar ise asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödemeyi kabul etmek şartıyla GSS kapsamına dahil olabilecek. Ekim 2010'dan sonra, Genel Sağlık Sigortası herkes için zorunlu olacak. GSS olmayan vatandaş kanun yürürlüğe girdikten sonra bir ay içerisinde gelir tespiti yaptırmak için SGK' ya başvuru yapmak zorunda. Aksi halde brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca kayıt yaptırmayan kişi daha sonraki bir tarihte GSS kapsamına alındığında, bu tarihten itibaren geriye dönük olarak gecikme zammı eklenerek borç çıkarılacak. Gerekli şartları yerine getirmeyen vatandaşlar hiçbir sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanamayacak.
  alıntıdır  Reklam

 2. #2
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  1 Ekim'den itibaren yeşil kartlar bitecek!
  Referandum sürecinde liderlerin tartışmalarına konu olan yeşil kartlar 1 Ekim�de tarih olacak. İşte ayrıntılar;

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), artık �gelir tespiti testi� hayata geçirecek, testi geçemeyenler devlete prim ödeyecek.

  12 Eylül referandumundan sonra binlerce kişinin yeşil kartı iptal edilecek. Yeşil kartlar, 1 Ekim'de tarih olacak ve �gelir tespiti testi� gündeme gelecek.

  Referandum sürecinde liderlerin tartışmalarına konu olan yeşil kart uygulaması, 1 Ekim'de tarihe karışacak. SGK, �gelir tespit testi�ni gündeme getirecek. Testi geçemeyen ve bu teste girmeyen yeşil kartlılar prim ödemek zorunda kalacak. Sağlıkta primlerin devlet tarafından karşılanması için asgari ücretin üçte biri kadar bir gelirin bulunması koşulu aranacak. Daha fazla geliri olanlar prim ödemekle sorumlu olacak. Yani yeşil kart kaldırılıp, yerine �gelir tespit testi� getirilecek. Bu testte kriterleri karşılayanların genel sağlık sigortası primlerini devlet ödeyecek.

  1 EKİM SON


  İşsiz ve hiçbir geliri olmayan vatandaşların tedavi olması ve ilaç alma olanağı tanıyan yeşil kart uygulamasına 1 Ekim'den itibaren son verilecek. Yeşil kart kapsamında devletten bedelsiz sağlık hizmeti alanlar bu tarihten sonra Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçecek, ancak bu kişiler yeşil kartlı olarak ayrı bir kategoride yer almayacak.  Yeşil kartlı vatandaşlar, 1 Ekim 2010'dan itibaren nereye başvuracakları SGK tarafından bildirilecek. Halen aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı, brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar yeşil kart kapsamında bulunuyor. Aynı kriter genel sağlık sigortasında primi devlet tarafından karşılanacak kişiler için de aranacak.

  TESTİ GEÇEMEYEN PRİM YATIRACAK


  Yeşil kartın tarihe karışması sonrasında vatandaşların prim ödeyip ödememesi gerektiğinin belirlenmesi için �gelir tespit testi� hayata geçirilecek. Bu testte harcama, gelir, tüketimle ilgili olarak bireylere çeşitli sorular yöneltilecek. Bu testin sonuçlarının yanı sıra kişinin kayıtlı olan gelir ve giderleriyle ilgili olarak bir araştırma yapılacak.  Ayrıca vatandaşın yaşadığı yerlere gidilerek, yerinde denetim yapılacak. Bu test ve denetimler her yıl düzenli aralıklarla tekrarlanacak. Uygulanacak gelir testinde, başvuruda bulunan kişilerin yaşadıkları evin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerine, konut özelliklerine, sahip olunan mallarına, ikamet edilen yerleşim yerinin niteliklerine de bakılacak.  Bir yıllık dönemde kişinin standartlarında bir değişiklik olması durumunda, verilecek destek de kesilecek. Gelir testini yaptırmayı kabul etmeyenler, asgari ücretin iki katı üzerinden gelirleri varmış gibi kabul edilecek ve buna göre de kendilerinden prim tahsilatı yapılacak.  Genel sağlık sigortalısının, sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan; eşi, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirdiği SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları, diğer çocuklarından sağlık yardımı alamayan bakıma muhtaç ana ve babası gelir testi hesaplamasında aile bireyleri olarak sayılacak.

  GAZETEPORT

 3. #3
  Üye adminbozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Temmuz 2010
  Nereden
  Balıkesir-Burhaniye
  Mesajlar
  32
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  bence tolumumuzda gerçekten suistimal edilen Yeşil Kartın kaldırılması doğru ancak gerçekten hiç bir geliri olmayan ve bu karta muhtaç olanlarında mağdur edilmemeleri gerek..!!

 4. #4
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Artık herkes sigortalı olabilecek


  59 milyon kişi Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyor. Başvurular 1 Ekim'de başlıyor. Ancak zaman kısıtlı...
  Genel Sağlık Sigortasına, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındakilerin dışında, sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi de dahil olacak. Ancak zaman sınırlı. Çünkü bu 3 milyon kişiden 31 Ekim 2010 tarihine kadar başvurmayanlara 760 lira para cezası kesilecek. Bu arada, altyapıdaki eksiklikler yüzünden sistemin ertelenmesi de söz konusu.

  Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar belirlenen tarihlerde başvurdukları takdirde GSS kapsamına girseler de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sigorta primlerini kendileri ödeyecek.

  Sisteme dahil olmayanlar ise 760.5 lira para cezasına çarptırılmanın yanı sıra yapılacak olan gelir tesptinde aylık gelirleri de 1521 liranın üzerinde sayılarak olmayan maaşlarından sigorta primi için her ay 182.5 lira para kesilecek.

  UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?

  Yeni uygulama ile birlikte Türkiye’de 59 milyon kişinin (SGK’ya tabi çalışanlar, emekliler veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin toplamı) GSS kapsamında olacak. SGK tarafından yapılacak tespit sonucunda; aile içinde kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin 3'te 1'inden (253.50 TL) az olanların primlerini devlet ödeyecek.

  Kişi başına düşen aylık geliri; brüt asgari ücretin 3'te 1'i (253.50 TL) ile brüt asgari ücret (760.50 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 30.42 TL GSS primi ödenecek. Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücret (760.50) ile brüt asgari ücretin 2 katı (1521 TL) arasında olduğu belirlenen kişiler için aylık 91.26 TL GSS primi ödenecek. Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücretin 2 katından fazla (1521 TL'den fazla) olduğu belirlenenler için aylık 182.52 TL GSS primi ödenecek.

  Örneğin; sosyal güvencesi olmayan 4 kişilik bir ailenin eline 1000 lira geçiyor, yani kişi başına 250 lira düşüyor. Brüt asgari ücret 729 lira. Bunu üçe böldüğünüzde 243 lira çıkıyor. Kişi başına 243 liradan fazla geliri olan bu ailemiz, ayda 30 lira prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacak. Ama 5 kişilik bir ailenin eline toplam 1000 lira geçiyorsa, bu herkese 200 lira düştüğü anlamına gelir. O zaman ailenin primini devlet karşılayacak. Şayet 4 kişilik bir ailenin 2 bin 500 lira geliri varsa ortalama 625 lira düştüğünden, bu aile ayda 88 lira prim ödeyecek.”

  HER AİLEDEN EŞLERDEN BİRİSİNİN DAHİL OLMASI YETERLİ

  Sisteme dahil olmak için eşlerden birisinin Genel Sağlık Sigortalı'sı olmasının yeterli olduğunu ifade eden Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısu, "Eşlerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinde ücret ödemeden faydalanabilecek. Ailelerde çocuklar için ise bir ayrıntı söz konusu. Ailedeki tüm çocuklar 18 yaşına kadar, lise öğrenimine devam eden çocuklar 20 yaşına kadar, üniversite öğrenimine devam eden çocuklar ise 25 yaşına kadar ailesinden dolayı genel sağlık sigortalısı sayılacak. Bu yaşları aşan çocuklar ise kendi GSS kaydını yaptımak zorundalar" dedi.

  İŞSİZLERİN GELİRİ YAPTIKLARI HARCAMALARA GÖRE BELİRLENECEK

  Sosyal Güvenlik Kurumu, yapacağı gelir tespitinden sonra her ailenin gelir düzeyini belirleyecek. İşsiz olduğu için belgelenebilir bir geliri olmadığından bu ailelerin gelir tespiti yapılan harcamalar üzerinden yapılacak. Örneğin kira ödemesi, faturalar gibi harcamalar üzerinden bir gelir hesaplanmaya çalışacak ve bu gelir üzerinde hangi dilime giriyorsa ona göre bir sigorta primi belirlenecek. Gelir tespiti yapılırken belgelenmemiş kira veya tarla gelirleri, banka hesapları gibi kazançlar göz önünde bulunurulacak.

  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Engelli kişiye farklı rapor uygulaması bitecek
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık Raporları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Şubat.2019, 17:18
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Mayıs.2012, 11:40
 3. Kök hücre ile organ nakli devri bitecek
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2011, 22:58
 4. Sim kartlar bakın nasıl olacak?
  Konu Sahibi okyanus Forum Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2010, 11:41
 5. 2010 ,E-Rapor uygulaması 30 Ekim'den itibaren başlıyor
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık Raporları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Kasım.2010, 17:18

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •