+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Tinitus nedir? kulak çınlaması nedir? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Tinitus nedir? kulak çınlaması nedir?

  Reklam

  Kulaklarda duyulan çınlama, vızıltı, ıslık, zil, uğuldama gibi seslere Tinitus denir..

  Tinitus yazılı tarihi eski mısır papirüslerinde MÖ16.yy dayanmaktadır..

  Tinitus kendisi bir hastalık değil, bir belirtidir, farklı sağlık sorununun neden olabildiği bir sonuçtur. Kulakta sürekli olan çınlamalar bir hayal ürünü değil, sürekli çınlamayı tetikleyen bir faktör vardır. Dünyada tespit edilen 120 yi aşkın tinitus nedeni bulunmaktadır. Onun için bazıları Tinitusu 1000 nedenin 1 belirtisi olarak tanımlarlar.

  Sürekli olmayan ve kaynağı bulunan bazı çınlamalar kötü olamayabilir, örneğin kulak kiri geçici bir süre çınlama yapabilir, Kulak enfeksiyonu tedavi edildikten sonra çınlama kayıp olabilir.

  Genel itibariyle çınlamaya işitme kaybı da eşlik eder. Çınlamaya neden olan ses kaynağını tam olarak saptamak zor olmakla birlikte genel itibariyle aşağıda belirtilen şekilde sıralanabilir.

  Genel itibariyle Tinitus kaynakları 2 ayrılır.

  A)
  Kulak kaynaklı olan Tinitus
  Kulak kiri
  Enfeksiyon
  Zarda delinme
  Orta kulakta sıvı birikmesi
  Orta kulak kemik eklemlerin sertleşmesi (otoskleroz)
  Sinir hücrelerin zayıflaması SN, gibi
  İç kulak sinir hücrelerinin hasar görmesi
  İleri yaşlarda kulağa yakın büyük damarların elastikiyetini kaybetmesi

  B)
  Dış kaynaklı olan Tinitus
  Gürültü kaynaklı
  Stres kaynaklı
  Alerji veya sinus kaynaklı
  Trauma veya stres kaynaklı
  Boyundaki damarların genişlemesi
  Yüksek veya düşük tansiyon
  Timör
  Şeker hastalığı
  Troid problemleri
  Darbeler-baş boyun bölgesi
  Romatizma ilaçları
  Bazı antibiyotikler
  Sakinleştirici ilaçlar
  Dolaşım sistemindeki bozukluk, gibi

  Tinitusu daha da artıran faktörler, alkol ve kafein ve nikotindir. Halk arasında çerez olarak adlandırılan yiyecekler de Tinitusu tetikleyebilir.

  Çınlama sağlığa zarar verir mi?

  Kulak çınlaması bir hastalık değildir, bir hastalığın etkisinden kaynaklanır. Çınlamaya neden olan hastalık zarar verebilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi psikolojik hastalıklara yol açabilir. Uyku bozukluğu, depresyon, atalet, umutsuzluk, hayal kırıklığı, sinirlilik, tedirginlik gibi, Kulak çınlama etkisi kişiden kişiye farklılaşabilir. Bazı kişilerin hayatları dramatik olarak değişebilir, bazıları çalışamaz duruma da gelebilir ve bazıları da çınlamaya karşı kendini savunur duruma getirebilir. Tinitus etkisi tamamen kişiye göre özeldir.  Yeni Tinitus Adayları-Gençler

  Çınlama hastalık kaynaklı olduğu gibi yaşam tarzı kaynaklı da olabilir. Yaşam tarzı Tınitusu oluşturabilir. Genç nesil Tinitusu davet ediyor. Yüksek sesle müzik dinleme, MP3-Player, iPod gibi müzik aletleri hem Tinitus’a hem de işitme kaybına davetiye çıkarmaktadır.
  Gürültü çağın en büyük hastalık kaynağı olarak gösterilmektedir. Artık çınlama ve işitme kaybı sadece bir yaşlılık hastalığı olarak adlandırılamaz. Çünkü hastalık aynı zamanda bir genç ve orta yaş sorunudur.

  İşitme kaybına neden olan faktörler Tinitus’a da neden olabilir.

  Bir çok çınlamanın nedeni olarak gürültü ve yüksek ses gösterilmektedir. Uzun zaman korunmadan (filtreli tıkaç) gürültü ortamında bulunan, çalışan kişilerde işitme kaybı ve tinitus olma ihtimali çok yüksek. Bunun yanı sıra diskotekler, konserler ve kişisel kullanımlı yüksek ses çıkaran müzik aletleri tehlikeyi artırmaktadır.

  Psikolojik sorun sosyal yaşamı etkileyebilir.

  Kulak çınlaması bir müddet sonra psikolojik bir sorunu beraberinde geliştirebilir. Duygusal ve depresyon sorunları oluşturabilir. Yıldan yıla kötüleşen, çınlama korkusu yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir.

  Yalnız bırakılma hissi, etrafındaki insanların sorundan habersiz olmaları, korkuyu artırabilir.
  Çınlamadan doğan Psikolojik sorunlar da sosyal hayatı etkileyebilir. Genel yorgunluk isteksizlik ve enerji eksikliği nedeniyle aile ve arkadaşlar ile ilişki kurmakta zorlanabilir, çalışma hayatında ve hobi edinmede sorun yaşabilir.

  Kulakta oluşan çınlama kişinin konsantrasyonunu bozmakta, rahatsız etmekte ve enerjisini tüketmektedir.

  Çınlamanın tedavisi var mı?

  Çınlamaya neden olan kaynak bulunup ve kaynağının tedavisi mümkün olursa hastalık tedavi edilebilir ve çınlamalar ortadan kalkabilir. Ne yazık ki Tinitusun nedeni genelde bulunamaz. Dolayısıyla her Tinitus’ un tedavisi yoktur. Ancak Tıpta kullanılan farklı metotlar hastanın hayatını kolaylaştırabilir.

  Çınlama sesleri farklı mı ?

  Çınlama kaynakları farklı olduğundan çıkan seslerin farklı olması doğaldır.

  Düşük Frekans Tinitus

  Kulak kiri kulak enfeksiyonu, tümör gibi dış kulak etkenli kaynaklar, Otitis media, Otoskleroz gibi orta kulak kaynaklı etkenler ve menier gibi iç kulak kaynaklı hastalıklar düşük frekansta çınlamaya neden olurlar.

  Yüksek Frekans Tinitus

  Genelde iç kulak kaynaklı nedenler. akustik travma, ototoksisite ve Kafa travması, gibi etkenler de yüksek frekansta çınlamaya neden olurlar.  Reklam

 2. #2
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Çınlama şekli özeldir.

  Tinitus oluşumu farklılık gösterebilir. Bazı hastalar Tinitusu tanımlarken yüksek frekans, ıslık olarak tanımlar, bazıları uğultu bazıları da gürültü, olarak tanımlar. Çıkan sesler tamamen çınlama kaynağıyla ilgilidir. Ayrıca bazı çınlamalar sadece kişi tarafından duyulurken, bazı çınlamalar da başkaları tarafından duyulacak seviyede olabilir. Gelen ses çok ince veya kalın da olabilir, tek kulakta veya her iki kulakta da olabilir. Çınlamalar günlük yaşamı etkileyecek boyutta da olabilir.

  Çınlama ile beraber İşitme kaybı oluştuğundan sorunu daha da artırmaktadır. Çınlama daha da açık hale gelmektedir. Bazı durumlarda konuşmalara katılımı bile zorlaştırmaktadır. Genelde bu kişiler sakin ortamdan korkarlar. Çünkü çınlama daha açık şekle gelmektedir. Bazıların da ise yüksek gürültü rahatsız etmektedir.

  Bazı hastalarda ise bazı yüksek frekans sesleri acı vermektedir. Buna Hyperakusis denmektedir.

  Yapılan araştırmalarda kulak çınlamaları genel olarak yüksek frekansta oluşur. Yüksek frekans çınlaması genelde beraber işitme kaybını da oluşturur. Çınlama işitme kaybıyla paralel gider, hem frekans hem de ses şiddeti itibariyle şekillenir.

  Teşhis için istenebilecek olan ilk Testler

  1-İşitme testi
  2-Timpanogram (kulak basınçları testleri)
  3-otoakustik emisyon (İç kulak tüylü hücre fonksiyonları)
  4-kohleografi (İç kulak basıncı ölçümü)
  5-Era (beyin sapındaki elektriksel dalgaların ölçümü)
  6-Nistagmografi (Denge sistemi)
  7-Bilgisayarlı Tomografi BT(Kulak yapısını görüntüleme)
  8-MRI (manyetik rezonans görüntüleme)

  İhtiyaca göre daha farklı testler de istenebilir.

  Ne yapmalı?

  Toplumun % 15 in de görülen çınlama, çağın müzmin hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Hastalık belirtisi olarak görülen, yaşamımız üzerinde negatif etki yapan çınlamaya karşı bilimsel olanakları kullanmak gerekir. Başta Mutlaka uzman doktora gidip Tinitus kaynağını bulmak için bazı tetkikler yapılmalıdır. Hastalığınızla ilgili detaylı bilgi vermek ses kaynağını bulmakta yardımcı olacaktır.

  Eğer tinitus kaynağı bulunursa tedavi edilmesi olanak dâhilinde olabilir.

  Bazen Tinitus sebebi kulağınızda biriken basit bir kir olabildiği gibi, bazen kaynağı belli olmayan bir hastalıkta olabilir. Onun için önce KBB doktoruna uğramalı eğer kulak kaynaklı değilse doktorunuz sizi ilgili uzman doktorlara sevk edecektir.

  Tüm tetkiklere rağmen tedavisi mümkün değilse ve kalıcı bir tinitus veya beraberinde işitme kaybı oluşmuşsa, earnet Nano sizi günün stresinden, gerginliğinden, çınlamanın baskısından kurtarabilir ve ayrıca earnet nano ile rahat bir işitme sağlayabilir kolay iletişim kurabilir, yaşamanızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

  Tedavi mümkün değilse ne yapılabilir?

  Yıllardan beri Analog AGCO işitme cihazları çınlamayı bastırmak için kullanıldı. Ancak frekansları ve ses şiddeti ayarlanamadığından yeterince fayda sağlanamadı. Modern teknoloji ve yüksek akustik programlarla donatılan earnet Nano farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlandı. Cihaz 3 farklı amaç için kullanılabilir.

  1- Çınlama hangi frekansta ise cihaz ona göre ayarlanıyor. Çınlamanın ses şiddeti tespit edildikten sonra 5dB artışla çınlama kontrol altına alınıyor.

  2- Kişinin hem çınlaması ve hem de işitme kaybı varsa, cihaz işitme kaybına göre ayarlanılıyor, çınlamanın frekansına göre de gerekli doğal ortam sesleriyle çınlamayı bastırıyor.

  3- Çınlamanın ve işitme kaybıyla hassaslaşan bünye yüksek seslere aşırı tepki verebilir ve rahatsız olabilir. Cihaz aynı zamanda işitme kaybı olmasa da gürültüden korunma cihazı olarak ta kullanılabilir.

  Bu alanda dünyada ilk detaylı, frekansa göre ayarlanabilen, çevrenin doğal sesleriyle kullanıcısını sakinleştiren, 8 kanallı bir cihazdır.

  Earnet Nano nasıl yardımcı olur?

  • Tinitus Terapisi için Dijital Gürültü Jeneratörü, var olan Tinitus’tan daha yüksek temiz, doğal, dijital ses üreterek, Tinitus’ü baskılar.

  • Verilen ses EQ kazanç ayarlarıyla şekillendirilebilir.
  • EQ kazanç ayarlarıyla frekans ayarı yapılabilir.
  • Karışık modlu uygulamalarda kullanılabilir.
  • İhtiyaca göre seçilen cihaz farklı hafıza seçenekleri sunmaktadır.

  1- Mikrofon (duymak için)
  2- Telefon (sadece telefonla konuşmak için)
  3- Mikrofon +Telefon (duymak ve telefonla konuşmak için)
  4- Çınlamayı bastıran doğal ses Jeneratörü
  5- Çınlamayı bastıran doğal ses Jeneratörü+Telefon
  6- Yönlü Mikrofon
  7- ADM Mikrofon
  8- İşitme kaybı yok sadece çınlama varsa, doğal ses jeneratörü ile mükemmel netice elde edilebilir.  alıntı

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Şubat.2013, 00:40
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Eylül.2012, 15:54
 3. Orta Kulak Efüzyonu “Zamklı Kulak”
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ekim.2010, 18:50
 4. Dış kulak yolu iltihabı nedir?
  Konu Sahibi Jarnana Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2010, 16:10
 5. Müsküler Distrofiler Nedir? Tedavisi Nedir? Öneriler...
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Kas Hastalıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 12:54

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •