+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Saldırgan çocuğa karşı nasıl davranmalı isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Saldırgan çocuğa karşı nasıl davranmalı

  Reklam
  Eğer son günlerde çocuğunuz olur olmaz her şeye sinirlenmeye ve şiddet içerikli davranışlar sergilemeye başladıysa, bir an önce tedbir almanızda fayda var.

  Çocuğunuzun saldırganlığının önünü alabileceğiniz öneriler;

  Hiç uykunuzdan başınıza vurulan bir oyuncak araba, kumanda veya benzeri sert bir cisimle uyandırıldığınız oldu mu? Çocuğunuzun size ve çevresine karşı şiddet içerikli davranışları karşısında ona 'saldırgan' etiketi yapıştırmadan önce, Bebeğim ve Biz dergisinin önerilerini okuyun.

  Psikolojik Danışman Alev Köymen, saldırganlığın doğuştan getirilen bir dürtü olduğunu söylüyor "başlangıçta, içinden gelen saldırganlığı bütün çıplaklığı ve yalınlığıyla dışa vuran çocuk, zamanla öfkesini ve saldırgan davranışlarını engellemeyi öğrenir. 2-3 yaş döneminde, çocuğun yaşantısındaki değişimlerde ve oyunlarda normal kabul edilebilir. Fakat eğer sürekliliği varsa ve yoğun yaşanıyorsa, o zaman yardım alınması gereken boyutta demektir"

  DUYGUSAL BOŞALIM MI?

  Köymen'e göre çocuğun oyunlarında gösterdiği saldırgan davranışları, oyuncak bebekleri dövmesi, oyuncakları kırması, savaş oyunları oynaması nadiren oluyorsa ve süreklilik arz etmiyorsa duygusal boşalımı sağlaması açısından sağlıklı da olabilir. Bazı çocuklar davranışlarıyla saldırganlıklarını açıkça sergilerler. Kendisiyle yaşıt arkadaşlarına ya da çevresindeki diğer insanlara vurur, tekme atar, bir şeyler fırlatır ve etrafındakilere zarar verir.

  Bazı saldırgan çocuklar ise insanlara zarar vermez ancak düşmanca oyunlar oynayarak, oyuncakları kırarak saldırganlığını ortaya çıkarır. Köymen, saldırganlığın önüne geçmeniz için uygulamanız gereken yolları şöyle anlatıyor;

  ÖRNEK OLUN

  Anne-baba çocuğa olumlu davranışlarıyla model olmalı. Ayrıca öfkeli olmadığı ya da zor bir durumla baş edebildiği anlarda çocuğun bu davranışını tanımlayarak ödüllendirmeli.

  SEÇİM ŞANSI VERİN

  Çocuğun anne-babasıyla karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan olumlu bir ilişki kurması desteklenmeli. Ayrıca çocuğa seçme olanağı vererek gereksinimlerini çekinmeden söyleyebileceği bir ortam yaratılmalı.

  TOLERANS YOK!

  Saldırgan davranışlara tolerans gösterilmemeli. Çocuğun istekleri bu tip davranışları sonucunda yerine getiriliyorsa, çocuk isteklerini elde etmek için saldırganlığı araç olarak görmeye başlar.

  SONUÇLARINI GÖRSÜN

  Çocuğa bu tür davranışlarının dezavantajları gösterilmeli. Saldırgan davranışları ile isteklerini elde edemeyeceğini, istediği şeyleri kaybettiğini görmesi sağlanmalı ve sonuçlarını yaşamalı.

  AĞIR CEZALAR VERMEYİN

  Saldırgan davranışları cezalandırılmaktan kaçınılmalı. Ceza (özellikle fiziksel şiddet içeren cezalar) çocukta düşmanca duygu geliştirir.

  BEN DİLİNİ KULLANIN

  Saldırgan davranışlar ortaya çıktığında yetişkinler sakin davranmalı, anormal duygusal tepkiler yerine ben dilini kullanmalı. Örneğin "böyle davrandığın için çok üzüldüm" demeli. Çocuk gergin ve sinirliyken onunla tartışmamalı, sakinleşmesini beklemeli, davranışı ile ilgili daha sonra konuşulmalı.

  SORUMLULUK ALSIN

  Çocuğa çeşitli sorumluluklar verilmeli, başarabileceği kadarıyla birçok şeyi başlatıp bitirmesi sağlanmalı. Çocuk başarma duygusunu yaşamalı. Aile içi disiplin uygulamalarında ve ev kurallarında tutarlı olunmalı.

  YANLIŞ MODEL ALMASIN

  Çocuğun televizyon ya da diğer kitle iletişim araçlarında şiddet ve saldırganlık içeren görüntüleri izlemesi engellenmeli. Bunları model almasına izin verilmemeli.

  ENERJİSİNİ BOŞALTSIN

  Çocukların içlerindeki enerjiyi boşaltabilecekleri ya da saldırganlıklarını yöneltebilecekleri uygun ortamlar hazırlanmalı. Parkta koşma, spor yapma, oyuncak tahtalara çivi takma gibi. Çocuk bu tür davranışların öğrenildiği ya da yapılmasının normal karşılandığı ortamlardan uzak tutulmalı.

  Neden sinir törpüsü oluyorlar?

  Çocuklarda görülen saldırgan davranışların ortaya çıkmasına ve artmasına neden olduğu düşünülen bazı durumlar şöyle sıralanabilir;

  Çocukta var olan, mevcut enerjinin boşaltılmasına izin vermeme ve engelleme (oyun oynamasına, koşmasına ya da hareket etmesine izin vermeme gibi)

  Çocuğun çabalarını görmezlikten gelme, yok sayma

  Sıklıkla eleştirme ve azarlama

  Anne-babanın da sinirlenince saldırgan davranışlar sergilemesi

  Saldırgan davranışların ebeveyn tarafından ödüllendirilmesi

  Geleneksel kültürün erkek çocuğun saldırganlığını onaylaması

  Çocuğun yetişkinlerden katı ceza, anlayışsızlık, yetersiz sevgi görmesi

  Kitle iletişim araçlarının olumsuz etkisi

  Anne-baba tutumlarının olumsuzluğu

  Çocuğun anne-babadan şiddet görmesi ya da herhangi bir şekilde şiddete maruz kalması

  Bunların dışında beyin zarı iltihabı, beyin zedelenmesi, zeka geriliği, epilepsi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi fizyolojik sorunlar da saldırgan davranışların görülmesine neden olur.


  SABAH-GÜNAYDIN  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Kepeğe karşı şampuan nasıl olmalıdır?
  Konu Sahibi farmasanal Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Şubat.2015, 11:42
 2. Engelli bir insana karşı nasıl davranmalıdır?
  Konu Sahibi MuTeBer Forum Engelliliğe Dair / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mayıs.2013, 15:46
 3. Şekeri çok yiyen çocuğa nasıl tedbir alabiliriz?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Ekim.2012, 16:33
 4. Alay edilen çocuğa, ailesinin davranışı nasıl olmalı?
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Haziran.2011, 21:36
 5. Engelli bir çocuğa sahip olmak nasıl bir duygudur?
  Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 01.Nisan.2011, 19:51

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •