+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Panik atak nedir, ne değildir? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Panik atak nedir, ne değildir?

  Reklam  Hiç beklenmedik bir anda bulunduğu ortamda bir olayla karşılaşarak çok tepkili bir şekilde davrananlar bu haberi dikkatlice okuyun!..

  Bu anda yaşanan olaya panik nöbetide denilebilir. Kriz geçirme olaylarına da benzeyen panik atak anında başlar ve ne zaman biteceği belli olmayan bir olaydır. Panik atak başladığı andan itibaren çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir bazen. Panik atak görülmesinin en başta gelen sebepleri korkmak ve tehlike sezmektir. Panik atak yaşandığı zaman kişi kendi içerisinde korkuya kapılır ve o anda hiçbirşey düşünemez hale gelebilmektedir. Kişi bu korkuyla birlikte o ortamdan koşarak kaçmak ister ne yaptığını bilemez haldedir.

  - Çarpıntı, kalp atımlarının duyumsama ya da kalp hızında artma olması
  - Terleme
  - Titreme ya da sarsılma
  - Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
  - Soluğun kesilmesi
  - Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
  - Bulantı ya da karın ağrısı
  - Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
  - Derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
  - Kontrolunu kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
  - Ölüm korkusu
  - Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları)
  - Üşüme; ürperme; ya da ateş basmaları

  Bahsettiğimiz korkulardan 4 taneden daha fazlası bir anda gelişen olaylardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu gelişen olaylar karşısında hızla büyüyen korku dehşete dönüşür ve o kişide büyük bir rahatsızlık meydana getirir.

  Panik atak çok tehlikeli bir nöbet olabilir bazen ölümle bile sonuçlanabilir. Çünkü o anda insan ne yaptığını bilemez durumada gelebilmektedir. Panik atakdan kurtulmak için ilaç kullanılabilir. Bunun dışında panik atağı yenmek için tehditlere karşı kendinizi alıştırmanız gerekmektedir. Psikoterapi, hipnoz gibi tedaviler farklı yöntemlerdendir. Panik bozukluk tedavisi ihmal edilmemelidir. Bir an önce panik atak konusunda deneyimli kişilerle irtibata geçip bu nöbet üzerinde yoğunlaşıp iyileşmeyi deneyiniz.
  http://www.haberciniz.biz/  Reklam

 2. #2
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Panik atak


  Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir.

  Günümüzün değişken, oynak yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı “hiçlik duygusu”nun çoğalmasıyla paralellik gösteren panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş durumdadır.

  Uzmanlar tarafından “psikolojik bir sendrom” olarak tarif edilmesine karşın, hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir. Doktorların hastanın durumuna “psikolojik” tanısı koymasının ardından, bu sefer de bilinçsiz hasta yakınlarının tavrı hastaya zarar vermektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye “hastalık hastası” yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır. Kendisini yalnız ve çaresiz hisseden hasta ise kısır döngü içine girmektedir.

  Özellikleri

  Hastalığın başlangıç yaşı değişkenlik göstermektedir. Çoçuklarda çok nadir ortaya çıkan hastalığın ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Hastalık 30-40’lı yaşlarda yüzünü ciddi biçimde göstermektedir.

  Panik atağın genetik olup olmadığı konusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

  Panik atak krizi geldiğinde 5-45 dakika sürmekte ve şiddeti hastadan hastaya değişmektedir.

  Panik atak hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Krizler ve ölüm korkusu gibi nedenlerle hasta evde tek başına kalamamak, tek başına dışarı çıkamamak gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Sürekli başına kötü bir şey geleceği ve yabancıların ona yardım etmeyeceğinden korkan bazı hastalar mesleklerini sosyal hayatlarını bırakmak zorunda kalabilmektedirler. Korkuların ve yaşananların ciddiye alınmaması ise ailevi ilişkilerin zedelenmesine dahi yol açabilmektedir. İzole bir hayat yaşayan hastaların durumu ise ağırlaşmaktadır.

  Panik atakla panik bozukluk aynı değildir. Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek sürekli endişe, korku içinde bulunma şeklindedir. Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk iki şekilde bulunabilir: agorafobili ya da agorafobisiz. Agorafobi yalnız kalma korkusudur. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, evde tek başına kalmak istememe gibi durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve sosyal olmaktan çıkar.

  Atak sırasında yapılması gerekenler

  Bir yere oturmalı ya da uzanmalısınız. Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Atak sırasında derin nefes almayın, çünkü şikayetler artar. Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp verilebilir.

  Tedavi

  Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir.

  Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az on doktora gittiğini göstermektedir. Birçok defa tam sağlık denetimi (check-up) yaptırmış ve gereksiz bir sürü ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır.

  psikiyatristler ve psikologlar tarafından tedavi edilen ve dönem dönem ilaç kullanılmasını da gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.

  Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel-davranışçı terapi tekniğidir.

  Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir.

  Geçerli tedavi yöntemleri
  Psikoterapi
  İlaç kullanımı
  Yüksek Motivasyon
  Relaksasyon teknikleri
  Nefes egzersizleri
  Spor ve egzersiz
  Biofeedback
  İmajinasyon
  Üstüne gitme teknikleri
  Grup terapisi


  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Panik atak hastası olan kimler var?
  Konu Sahibi şule.K Forum Aynı Sakatlığı-Hastalığı paylaşanlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Mart.2013, 21:04
 2. Panik atak kolyesi kullanan var mı?
  Konu Sahibi K_E_V_S_E_R Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Şubat.2013, 16:33
 3. Panik atak özürlü grubuna girer mi?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Eylül.2012, 21:45
 4. Panik atak hastasıyım, rapor alıp erken emekli olabilir miyim?
  Konu Sahibi kml_30 Forum Sağlık Raporları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Kasım.2011, 23:24
 5. Transient (Geçici) İskemik Atak (TIA) Nedir?
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Kasım.2010, 10:04

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •