+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Menenjit nedir? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Menenjit nedir?

  Reklam

  Beyinde ve omurilikte bulunan zarların iltihaplanması menenjit olarak tanımlanmaktadır, bakteri veya viruslarca oluşan bulaşıcı bir hastalıktır.
  Belirtiler
  Menenjit genellikle beş yaşın altındaki çocuklarda görülmekle birlikte herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Menenjit bebeklerde en belirgin şekilde kendini uzun süreli tiz sesli ağlamalarla ve bıngıldaklarda şişmeyle göstermektedir. Bebekleri sakinleştirmek ya da uyandırmak güç olabilmektedir. Bebeklik dönemini geçmiş olan çocuklarda ise ışığa bakamama, nöbet, zaman zaman bilinç kaybı, başağrısı, sırt, ense ve omuz bölgelerinde gerilme, bazı bölgelerde kırmızı döküntü, ateş, mide bulantısı, kusma ve ayrıca hastanın öne eğik durması halinde sırtta ağrı hissedilmesi şeklinde kendini gösterebilmektedir.
  Tanı
  Belirtilen şikayetleri çocuğunuzda gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Hastanın belinden alınan su ile hücre sayımının yapılmasının ardından, protein, glikoz ve basınç miktarı ölçülür. Bu işlemin ardından kan ve idrar tahlilleri yapılacaktır.
  Tedavi
  Bakteryel menenjit tedavisi tanı konulmadan sadece şüphe üzerine bile hekimin başlatabileceği çok acil bir tedavidir. Tanı kesinleştikten sonra çocuğunuzun devam ettiği okul ya da yuvaya haber vermek gerekir. Menenjit tanısı konmuş çocukların hastaneye yatırılarak bir süre damardan verilecek antibiyotiklerle tedavi edilmeleri gerekebilir.
  Öneriler
  Hasta çocuk ile aynı evde yaşayanlar, sınıf arkadaşları ve çocuğunuzla temasta bulunmuş herkese hastalık riskini azaltmak için tedavi vermek gerekebilir.

  alıntıdır  Reklam

 2. #2
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  B tipi menenjite karşı aşı geliyor
  Hem de yüzde yüz engelliyor!

  İngiliz araştırmacılar, son derece ölümcül olan ve her yıl dünyada binlerce bebeği ve yetişkini etkileyen B tipi menenjiti ortadan kaldırabilecek bir aşıyı test etmekte olduklarını açıkladı. Menenjiti neredeyse yüzde yüz engelleyen aşının şimdiye kadar 3 bin 600 bebek üzerinde denendiği ve bu bebeklerin hemen hemen tamamının menenjit mikrobuna karşı güçlü bir bağışıklık geliştirdiği belirtildi.

  Vücuda girdikten 48 saat içerisinde hastanın ölümüne neden olan menenjit mikrobu, kompleks yapısı nedeniyle geleneksel tedavilere kolay cevap vermiyor. İngiltere hükümeti deneylerin başarılı olması durumunda ülke çapında aşıyı zorunlu hale getirmeyi düşünüyor.

  kaynak

 3. #3
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  İhmal edilen sinüzit menenjite dönebilir
  Sonbahar - Kış aylarında ve okul döneminde çocuklarda sinüzitte artış olduğunu belirten uzmanlar, ihmal edilen sinüzitin menenjite dönüşebileceği uyarısında bulundu.

  Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Klinik Şefi Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan, sinüzit’in ihmal edildiğinde göz absesi, beyin absesi ve hatta menejite kadar gidebileceğine dikkat çekti.


  Doç Dr. Fatma Tülin Kayhan, sinüzit’in nezle bulguları ile başladığını, belirtilerinin dikkatle izlenmesi halinde kötü sonuçlara neden olmadan tedavi edilebileceğinin yanı sıra çocuklarda, bebeklerde hatta yenidoğanlarda bile sinüzitin görülebileceğini belirtti.


  Sinüzit’de dikkat edilmesi gereken bulgular;

  Başlangıçta şeffaf renkli burun akıntısı,
  İlerleyen evrede koyu sarı- yeşil renkli burun akıntısı,
  Burun tıkanıklığı, öksürük ve ateş,
  Bazı sinüzit tiplerinde ise kötü koku da söz konusu olabilir.


  Doç Dr. Fatma Tülin Kayhan, sinüzit’de yetişkinlere oranla çocuklarda tanı koymanın, şikâyetlerini bildiremedikleri için zor olabileceğini ve bu noktada ebeveynlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Kayhan, ‘Örneğin yetişkinlerde baş ve yüz ağrısı ana belirti iken çocuklarda bu belirti siliktir. Çocuklarda sinüzit geç tanınır ve uygun tedavi gecikirse hastalığın başka organlara yayılması ile karşılaşabiliriz’ dedi.


  ZAMANINDA MÜDAHALE ŞART


  Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan; Çocuklarda akut sinüzit göze yayılabilir. Sinüzit çocuklarda kemikler gelişmemiş veya yetişkinlere göre çok ince olduğu için kolayca göze, cilde, beyine yayılabilir. Bu nedenle küçük çocuklarda hatta bebeklerde sinüzitin göze yayılmasını çok daha sık görüyoruz. Göz absesi, beyin absesi, menenjit yapabiliyor. Bu durumlar KBB ‘nin öncelikli vakalarıdır. Acil müdahale gerekir. Hasta hemen hastaneye yatırılarak saatlik göz muayenesi altında acil ve etkin tedavi yapılması gerekir. Göz absesi acilen uygun şekilde tedavi edilmezse körlük, göz hareketlerinde kısıtlılık, şaşılık, beyine yayılması sonucu ölüme kadar gidebilir.


  SİNÜZİT ALERJİK ÇOCUKLAR DAHA DİKKATLİ İZLENMELİ…


  Çocuklarda sinüzitin oluşturduğu geniz akıntısı, akciğere doğru inerek bronşit veya pnömoni gibi alt solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Özellikle alerjik çocuklarda bu kış mevsimi boyunca bir sinüzit atağını bronşit atağının takip etmesi şeklinde görülebilir.
  Yine sinüzit tedavi edilmezse genizden orta kulak boşluğuna açılan östaki tübü yoluyla enfeksiyon orta kulağa yayılarak orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu işitme kaybı ve diğer sekellere neden olabilir.


  3 HAFTADAN UZUN SÜRERSE KRONİK SİNÜZİT DEMEKTİR


  Kronik sinüzit sinüzitin 3 haftadan daha uzun sürmesi durumuna verilen isimdir. Ayrıca sinüzit, tekrarlayıcı ataklar şeklinde görülebilir. Bu duruma burun ve sinüs boşluklarındaki yapısal bozukluklar, hava kirliliği, sigara, klimalı ortam gibi çevresel faktörler, diabet, sistem bozuklukları, mukoza hastalıkları gibi kronik hastalıklar en sık karşılaşılan nedenlerdir.


  TIBBI TEDAVİYLE SONUÇ ALINMAZSA AMELİYAT SÖZ KONUSU OLUR!

  Çocuklarda sinüzit ameliyatı çok nadiren yapılır. Yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlara neden olduğunda ve tıbbi tedaviye cevap alamadığımızda uyguladığımız bir işlemdir. Sinüzit ameliyatları sinüs boşluklarının burun boşluğuna açılmasına yönelik yapılır. Var olan yapısal bozukluklar düzeltilir. Çocuk sinüzit ameliyatları özellikli ve hassas işlemlerdir. İleri düzeyde deneyim gerektirir. Göz ve kafa tabanı çok yakın olduğu için bu bölgelerin ameliyatta zarar görmesi veya kanama riskleri vardır. Sinüziti, akut nezlenin ve grip salgınlarının sık görüldüğü kış ve bahar mevsimlerinde daha sık görüyoruz. Alerjik nezleye bağlı sinüzitlerde alerjinin tipine bağlı olarak tüm yıl veya mevsimsel olabilir.


  SİNÜZİTTEN KORUNMANIN YOLLARI


  Saçları ıslak bırakmamak,
  Cereyanda kalmamak,
  Klimaya maruz kalmamak,
  Deniz ve havuza dalmamak,
  Sigara dumanı ve diğer havayı kurutucu ve kirletici çevresel etkenlerden uzak kalmak.  Yüzmek dalmak kadar olumsuz etkilemez. Fakat havuzların kimyasalları ve sularının steril olmaması sinüziti tetikler.


  ANTİBİYOTİK KULLANIMI HER ZAMAN YETERLİ OLMAYABİLİYOR!


  Sinüzit tedavisinde antibiyotik seçimi ilk tedavi aşamasıdır. Fakat uygun ve etkili doz antibiyotik kullanımı çok önemlidir. Genellikle komplikasyonla gelen olgularda bir antibiyotik başlanmış oluyor fakat uygun olmayan antibiyotik, etkili doz ve etkili yolla verilmediği için hastalığı tedavi etmiyor. Tam tersine komplikasyona gitmesine neden oluyor. Sinüzit tanı ve tedavisinde, özellikle tekrarlama oluyorsa mutlaka bir KBB uzmanı tarafından hasta değerlendirilmelidir. Başka değerlendirmeler kimi zaman yanıltıcı olduğundan, endoskopik burun muayenesi altın standart kabul edilir ve mutlaka yapılması gereklidir.


  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Menenjit hastalığına yeni bir aşı geliştirildi
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2012, 21:59
 2. Menenjit bulaşıcı hastalık mı, neyle geçer?
  Konu Sahibi lazo Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Eylül.2011, 22:45
 3. Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 21:20
 4. Tinitus nedir? kulak çınlaması nedir?
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2010, 16:26
 5. Müsküler Distrofiler Nedir? Tedavisi Nedir? Öneriler...
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Kas Hastalıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 12:54

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •