+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Krup sendromu isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Krup sendromu

  Reklam

  Krup sendromu nedir?

  Hastalığın etkeni bakteri ve virüslerdir. Virüs veya bakterilerin neden olduğu özellikle gırtlak ve ses tellerinin kızarıp şişmesi ile nefes almakta ani olarak zorlanma ile kendisini gösteren bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Difteri halk arasında kuşpalazı (krup) olarak bilinir. Benzer bulgulara yol açan ve diğer etkenlerle oluşan hastalıklara da yalancı kuşpalazı denirdi. Günümüzde hepsine birden krup sendromu denilmektedir.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  Krup sendromu olarak bilinen bu hastalık grubunun %95’inden parainfluenza adı verilen virüsler sorumludur ve viral krup adı verilir. Genellikle iki yaş civarında gözlenir. Hastalık ateş ve burun akıntısı ile başlar. Daha sonra nefes almakta zorlanma, havlar tarzda tipik öksürüğü ve ses kısıklığı ile basit nezleden ayırt edilir. Spazmodik krup denen tabloda ise ateş olmaz ve genellikle gece aniden ortaya çıkan nefes almakta zorlanma ve havlar tarzda öksürük ile kendisini gösterir. Temelde var olan alerjik yapı hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Tekrarlayabilme özelliğine sahiptir. Krup sendromuna neden olan bir diğer hastalık Akut epiglotitis. Bu hastalığa Hemofilus influenza denen bir bakteri neden olur.

  Genellikle 1–6 yaş arası çocuklarda görülür. Gırtlak üzerinde yer alan epiglot denen kapağa benzeyen yapının kızarıp şişmesi sonucunda yüksek ateş, halsizlik ağır solunum yetmezliği, nefes almakta zorlanma ve yutma güçlüğü ile hastalık kendisini gösterir. Öksürük viral kruptakinin aksine yoktur veya belli belirsizdir. Hasta nefes almak için kendisine uygun bir pozisyon seçer ve bu pozisyonda sabit kalır, hareket etmek istemez. Ateş çok yüksek, genel durum bozuktur. Hasta tükürüğünü yutamaz ve ağzından salya akıtır. Yaşamı tehdit eden ağır solunum yetmezliği acil tedavi gerektirir. Solunum yolunun tamamen kapatılmasına yol açabileceğinden ağız boğaz muayenesinden bile kaçınmalıdır.

  Bakterilerin neden olduğu trakeit (gırtlağın alt kısmının iltihabı) diğer bir krup sendromu nedenidir. Hastalık ağır viral krup gibi belirti gösterir. Ateş viral krupta gözlenenden çok daha yüksektir ve kanda bakteri enfeksiyonunu gösteren bulgular vardır. Ağır solunum yetmezliğine neden olabilir. Difteri, halk arasındaki adıyla kuş palazı ise aşılanmamış çocuklarda gözlenebilen bakteri kaynaklı bir krup sendromu nedenidir. Bademciklerin olduğu bölgeyi tamamen kaplayan, alt ve üst solunum yollarına doğru yayılabilen üzeri kül rengi bir kabukla kaplı, kaldırılınca kanayan bir yara yapar. Ateş çok yüksektir.

  Halsizlik, iştahsızlık, yutkunmada güçlük vardır. Difteri mikrobunun toksini kana karıştığında çeşitli organlarda da hasar meydana gelir. Özellikle kalp kasının tutulması ile ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği sonucunda ölümle sonuçlanabilir.

  Hastalığın tedavisi nedir?

  Krup Sendromunun en sık nedeni olan viral krupta tedavi ateşin düşürülmesi ve solunumun rahatlatılmasına yönelik olmalıdır. Bu amaçla soğuk buhar, gerekirse steroid türü ilaçlar ve ateş düşürücüler kullanılır. Ağızdan beslenmede güçlük varsa hastaneye yatırılarak damar yolundan serum verilmesi gerekebilir. Spazmodik krup tekrarlayıcı özelliğe sahiptir. Soğuk buhar veren bir cihazın evde bulundurulmasında fayda vardır. Bakterilerin neden olduğu trakeit ve epiglottitte ise tedavide yukarıda bahsedilenlere ilave olarak mutlaka yatırılarak uygun antibiyotiğin damardan başlanması gerekir.

  Hastalıktan korunmak mümkün müdür?

  Kalabalık ortamlardan ve hasta kişilerden uzak durma, genel hijyen kurallarına uymanın dışında viral ve spazmodik kruptan korunma yolu yoktur. Akut Epiglotite neden olan Hemofilüs influenza tip B adlı bakteri çocuklarda aynı zamanda menenjit ve orta kulak enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteriye karşı üretilen aşı halk arasında menenjit aşısı olarak bilinir ve karma aşı ile birlikte 2–4–6. aylarda uygulanır. Hastalığa karşı %95’in üzerinde koruyuculuk sağlar. Difteri aşısı beşli karma aşı içerisinde bulunan bir aşıdır.

  Hastalıkla ilgili sık sorular:

  1-Hastalığın tedavisinde kullanılan soğuk buhar çocuğumun zatürre olmasına neden olabilir mi?

  Soğuk buhar tek başına zatürreye neden olmaz. Ancak hastalığın neden olduğu vücut direncinde zayıflama nedeni ile ikincil enfeksiyonlar gözlenebilir.

  2- Tekrarlayan krup hastalığına karşı nasıl önlem alınabilir?

  Altta yatan alerjik bir nedenin araştırılması, solunum yolu aşırı duyarlılığın değerlendirilmesi, bağışıklık durumunun incelenmesi gerekir.
  alıntıdır  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Williams Sendromu - Beuren Sendromu
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Şubat.2011, 23:53
 2. Alice Sendromu
  Konu Sahibi karcicegi Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Kasım.2010, 13:51
 3. Down Sendromu Çeşitleri
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ekim.2010, 16:38
 4. Tükenmişlik Sendromu (Staff Burnout Sendromu)
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Ekim.2010, 15:26
 5. Down sendromu
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ekim.2010, 19:09

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •