+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Konuşma Bozuklukları (Afazi,Disleksi,Kekemelik) isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Moderator Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  4.680
  Konular
  2024
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Konuşma Bozuklukları (Afazi,Disleksi,Kekemelik)  AFAZİ

  İnsan beyninde dil işlevleri için özel alanlar mevcuttur.Bu alanlar; sağ elini kullanan kişilerin hemen tamamında sol beyin yarısında, sol elini kullananlarda ise en az %75 oranında yine soldadır. Konuşma merkezi sol beynin ön (frontal) lobunda,anlama merkezi yan (temporal) lobunda bulunur. Yazma ve okumayla ilgili merkez ise yan-üst (parietal) lobdadır. Bu merkezler arasında çok yönlü ve zengin bağlantılar vardır. Bu bağlantılar sayesinde dil işlevleri birbirleriyle bağıntılı olarak kullanılabilirler.

  Çeşitli beyin hastalıklarının seyri sırasında bu merkezler ve bağlantıları etkilenebilir. Bunun sonucu olarak çeşitli örnekte dil bozuklukları ortaya çıkar ki, bunlara genel olarak afazi denir.

  Afazilerin en sık rastlanan nedeni beyin damar hastalıklarıdır. Bunun yanı sıra kafa travmaları ve beyin tümörleri de sıkça afaziye neden olabilirler.

  Beyin damar hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan afaziler genellikle kalıcı ve uzun sürelidir. Bu nedenle, afazilerin daha hızlı düzelmeleri amacıyla çeşitli rehabilitasyon yöntemleri uygulanır.

  DİSLEKSİ

  Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadıgı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez.

  Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık farkedilmeyebilir. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: İzafiyet teorisini ortaya çıkaran büyük bilgin Albert Einstein, kalipso müziğinin kralı Harry Belafonte, büyük mimar, heykeltraş ve Mona Lisa’yı resim dünyasına armağan eden ressam Leonardo da Vinci, İrlandalı yazar Yeats, başta “Düşünen adam”olmak üzere pek çok önemli eserin sahibi heykeltraş Rodin, sinema oyuncusu Tom Crouse, şarkıcı ve sinema oyuncusu Cher disleksili ünlüler arasındadır.

  KEKEMELİK

  Kekemelik, kişinin tekrar kekeleme kaygısıyla konuşma sesi, hece, sözcük ya da, cümleciklerin irkilme, duraklama, uzatma, patlatma, yinelemeler ve bazen bunların yanında, birtakım yüz, el, kol ve vücut devinimleri gibi belirtilerle konuşmanın ritim ve akıcılığında oluşturduğu iletişim bozukluğudur.

  Kekemeliğin çoğunluk tarafından kabul edilmiş bir tanımı yoktur. Bazıları kekemeliği bir ritim bozukluğu olarak kabul ederler. Ritim bozukluluğuna konuşmanın akıcılığındaki bozukluğu ekleyenler de vardır.

  kaynak
 2. #2
  Moderator Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  4.680
  Konular
  2024
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Kekemelik bir haftada tedavi edilebiliyor


  Nassmer Kekemelodi Konuşma Merkezi kendi geliştirdiği 'Kekemelodi' isimli programla, kekemeliğe 7 günde son veriyor.

  Türkiye genelinde 13 şubesi ile Konya'da da hizmet veren Nassmer Kekemelodi Konuşma Merkezi kendi geliştirdiği 'Kekemelodi' isimli programla, kekemeliğe 7 günde son veriyor.  Günümüzde, düzgün konuşamadıkları için toplumdan uzak duran ve içine kapanan binlerce kişi bulunuyor. Başta, konuşma bozukluğu olmak üzere, kekemelik, harf bozukluğu, artikülasyon, hızlı konuşma gibi sorunlar birçok kişiyi toplumdan uzaklaştırıyor.

  Konya'da basın mensuplarıyla iftarda buluşan Nassmer Eğitim Kordinatörü Nihat Meriç, tüm bu olumsuzlukları yedi günde çözüme kavuşturduklarını ileri sürdü.

  Konuşma bozuklukları alanında kendi geliştirdikleri 'Kekemelodi' isimli bilgisayar yazılım programını uyguladıklarını söyleyen Meriç, "Geliştirdiğimiz yöntem ve tekniklerle okuma yazması olmayan 04-70 yaş arası tüm vatandaşlarımıza bu hizmeti sunuyoruz. Konuşma merkezimize başvuran kişiler 7 gün içinde bu sorunlarından kurtulup daha akıcı ve ritmik bir konuşmaya kavuşacaktır." dedi.

  Ülkede yüzde 2-3 civarında konuşma bozukluğu sorunu yaşayan insan olduğuna dikkat çeken Meriç, "Kekemelik sorunu yaşayan insanların kısa sürede akıcı bir konuşmaya kavuşmalarına yönelik çalışmalar, uzun sürelere yayılıyordu. Nasmerr ve Kekemelodi olarak, bilgisayar programları üzerinde çalıştık. Yeni programlar geliştirdik. Bize müracaat eden vatandaşlarımız 7 günlük yoğun bir çalışma sonunda akıcı bir konuşmaya ve özgüvene sahip olmaktadır." diye konuştu.

  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Konuşma Bozuklukları Nelerdir?
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Şubat.2018, 15:56
 2. Tip 2 DM, Boyun Fıtığı ve konuşma bozukluğu (kekemelik)
  Konu Sahibi ankaram Forum Sağlık Raporları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2013, 23:44
 3. Kekemelik ve konuşma bozukluğunun sakatlık oranı kaç oluyor?
  Konu Sahibi Ziyaretci Forum Sağlık Raporları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2012, 12:36
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Şubat.2011, 16:52
 5. Çocuklarda Geç Konuşma,Konuşma Gecikmesi
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:30

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •