+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Diş çıkartan bebeklerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  07 Ocak 2015
  Mesajlar
  33
  Konular
  32
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Diş çıkartan bebeklerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri

  Reklam

  Bebeklerin dünyaya gelmesi ile tüm aileler çok büyük bir mutluluk yaşar ve hayatlarının geri kalan bölümünü tamamen değiştiren bu kutsal varlığa gerekli ilgiyi gösterirler. Bebeklerin doğum anından sonra vücutları gelişim sürecine girdiğinden, pek çok konuda anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Aileler bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişinceye kadar çok dikkatli olmalı ve bebeğin hastalanmaması için ekstra özen göstermelidir. Ancak bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın, bebeğin huysuzlanmasına neden olabilecek sorunlar da vardır. Bu tür sorunların başında da diş çıkarma dönemi gelir.


  İlk 6 aylık dönemde daha çok vücuttaki sinir sistemlerini ve diğer organların faaliyetlerini geliştiren bebekler, 6. aydan itibaren fiziksel olarak da değişim gösterir. 6-8 ay döneminde bebeklerin süt dişleri ile tanışma dönemi gelir. Önden iki tane çıkmış dişler her ne kadar bebeğin ailesi ve çevresindekiler için çok eğlenceli bir görüntü oluştursa da, bu durum bebek için büyük bir sorun haline dönüşebilir. Dişlerin damağı yarması ve yüzeye çıkması esnasında bebeklerin aşırı derecede huysuz olduğu bilinmektedir. Ağızlarının içi yeni çıkan süt dişleri nedeni ile çok fazla kaşındığından, bebeklerin bu dönemde sürekli ağızlarına bir şey götürmesi normal karşılanır.


  Bebeklerin diş çıkarma döneminde kaşınan dişlerini kaşımak için ağızlarına buldukları her şeyi götürmeleri, öncelikli olarak hijyen açısında dikkat edilmesi gereken bir konudur. İnsan gözü görmüyor olmasına rağmen çevremizde milyarlarca bakteri ve virüs ile beraber yaşamaktayız. Bu bakteriler yetişkin insanları dahi hasta ederek yatağa düşürebilirken, bağışıklık sistemi hücreleri henüz aktif olarak görev yapmayan bebeklerde çok daha tehlikeli sonuçlar görülmesine neden olabilir. Çevredeki eşyaların üzerinde bulunan bakteriler ve virüsler, bebeğin diş çıkarma döneminde dişlerini kaşımak için ağzına götürdüğü eşyaların üzerinde de olabilir. Bebeğin bu eşyaları ağzına götürmesi ile çok kolay bir şekilde üzerindeki mikroplar vücuda geçerek, hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeklerin diş çıkartma döneminde dişlerini istedikleri gibi kaşıyabilmeleri için doğru bebek diş kaşıyıcısı alınmalıdır.


  Bebek diş kaşıyıcıları günümüzün gelişen teknolojisi ile birçok özellik ve yapıda üretilebiliyor. Bebeklerin damaklarının kaşınmasının nedeni, alttaki dokunun zorlanması ve dişin yüzeye çıkması için bu dokuya zarar vermesinden kaynaklanır. Bu dönem içerisinde bazı bebeklerde ateşlenme ve şiddetli ağrı görülebilmektedir. Bebek diş kaşıyıcıları bebeğin özgürce ısırabildiği ve dişlerini kaşıyabildiği ürünler olduğundan, bebeğin rahatlamasını sağlar. Ancak bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken konu, diş kaşıyıcıların güvenilir firmalardan alınmasıdır. Pek çok ucuz diş kaşıyıcının var olduğu piyasada, ürünlerde kullanılan maddelerin içeriğini her firma açıklamamaktadır.


  Bu tür ucuz üretim diş kaşıyıcıların içerisinde birçok kanserojen madde olabileceğinden, bebeğin sağlığı açısında büyük bir risk oluşmasına neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser yapan kimyasallar listesinde en üst sıralarda yer alan Nitrit gibi ağır kimyasallar hala birçok plastik ürünün imalatında kullanılmaktadır. Ayrıca bu diş kaşıyıcıların üzerinin boyanması için kullanılan Solvent içerikli boyalarda, bebeğin kaşıyıcıyı ağzına götürmesi ile riskin daha da artmasına neden olur.


  Bu nedenle diş kaşıyıcılarına bebeğe sağladığı faydadan emin olmak için kesinlikle güvenilir bir firmanın ürettiği diş kaşıyıcı alınmalıdır. Birçok farklı modeli olan diş kaşıyıcılarının titreşimli modelleri dahi vardır ve bu modeller bebeğin dişlerine masaj yaparak rahatlamasını sağlar.

  Nuk Ay Yıldız Sulu Dişlik - Farmasanal  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. 2014 Yerel seçimlerinden engellilerin yaşadığı sorunlar neler oldu?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Mart.2014, 00:12
 2. Engellilerin iş yerinde yaşadığı acımazsız olaylar
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mart.2014, 00:38
 3. Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
  Konu Sahibi AHMETALPER Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 10.Eylül.2013, 00:35
 4. Bebeklerin parmağını emmesi sakıncalı mıdır?
  Konu Sahibi umutlar tükenmesin Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2011, 22:57
 5. Otizmli bireylerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Kasım.2010, 19:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •