Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Öz-Bakım Becerileri

http://www.aldemozelegitim.com/images/stories/aldem4a.jpgÖZ-BAKIM BECERİLERİ ÖĞRETİMİ AİLE EĞİTİM PROGRAMI Öz-bakım Becerileri olarak adlandırdığımız becerilerin tümü, hepimizin bir gün boyunca yataktan kalktığımız ve yatıncaya kadar yaptığımız becerilerin tümüdür. Örneğin, kalktığımız zaman yüzümüzü yıkamamız, üstümüzü çıkarıp giysilerimizi giymemiz, otobüse binmemiz, çay içmemiz, yemek yememiz, telefonla konuşmamız ve sayabileceğimiz pek çok beceri bizlerin bir gün içerisinde yapmış

Konuyu değerlendir: Öz-Bakım Becerileri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5780 kez incelendi.

 1. 13.Kasım.2010, 12:43
  #1
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591

  Öz-Bakım Becerileri

  ÖZ-BAKIM BECERİLERİ ÖĞRETİMİ AİLE EĞİTİM PROGRAMI
  Öz-bakım Becerileri olarak adlandırdığımız becerilerin tümü, hepimizin bir gün boyunca yataktan kalktığımız ve yatıncaya kadar yaptığımız becerilerin tümüdür. Örneğin, kalktığımız zaman yüzümüzü yıkamamız, üstümüzü çıkarıp giysilerimizi giymemiz, otobüse binmemiz, çay içmemiz, yemek yememiz, telefonla konuşmamız ve sayabileceğimiz pek çok beceri bizlerin bir gün içerisinde yapmış olduğumuz öz-bakım becerileri arasında yer almaktadır.
  Öz-bakım becerileri diye becerileri isimlendirmemizin amacı, bu becerilerin yaşamamız için gerekli olan temel beceriler olmasının yanında, bağımsız yaşayabilmek için gerekli olan beceriler olmasındandır. Bizim tüm gün yaptığımız beceriler bize zor gelmese de bu becerileri tam ve yeterli olarak yapmada zorlanan ya da bunları hiç yapamayan kişileri ya da çocukları düşündüğümüzde ne kadar çok gerekli ve önemli olduğunu fark ederiz.
  Bağımsız yaşamak için gerekli olan pek çok becerinin öğrenilmesi küçük yaşlardan başlayarak ya çevremizdeki kişiler tarafından model alınarak ya da onlar öğretilerek kazanılır. Zihinsel engelli ya da öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğunda bu becerileri taklit yoluyla öğrenmesi aynı yollarla olmaktadır. Ancak zihin engelli çocukların öz-bakım becerilerini öğrenebilmeleri taklit yeteneklerinin sınırlı olması ve gözlem yoluyla öğrenebilmelerinin yeterli olmaması güçleştirebilmektedir.
  Zihinsel engelli bireylere öz-bakım becerilerinin öğretimi için en uygun ortam aslında ev ortamıdır. Çünkü bu becerilere bakıldığında çoğunun evde kazanılan beceriler olduğunu görmek mümkündür. Ancak, bu beceriler evde öğretilmediğinden okulda öğretilmek zorunda kalmaktadırlar.
  Siz anne- babalar çocuklarınızı en iyi tanıyan onlarla en yoğun ilişkide olan kişilersiniz. Sizler çocuklarınıza beceriler kazandırarak onların gelişimine katkıda bulunmak için çok yoğun bir çaba içerisindesiniz. Ben de sizlere yardımcı olmak istedim. Çocuğuma bir beceriyi nasıl öğretebilirim, öğretirken neler yapabilirim' e bu oturumla cevap vermeye çalıştım.
  Çocuğunuz öz-bakım becerilerini kazanınca kendisine olan güveni artacak aynı zamanda anne babalarından bağımsızlığa doğru ilk temel adımlarını atmış olacaktır. Bu nedenle öz-bakım becerilerinin öğrenilmesi ayrı bir önem kazanmaktadır.
  Öz-bakım becerilerinin öğretiminde ev ortamının önemi büyüktür. Çünkü bu beceriler sizlerin yardımı ve desteğiyle kazandırılacak becerilerdir. Bulunduğunuz ortamda bu becerileri kazandırırken hangi yöntemleri kullanacağınıza hangi prensipleri izleyeceğinize bu oturumun bir rehber olacağını düşündüm.
  Her beceri basitten karmaşığa doğru sıralayarak öğretmeye çalışınız.
  Çocuğumuza tuvaletten sonra üstünü giyme becerisi ve bunun gibi öz-bakım becerilerinin öğretimine geçmeden önce uymamız gereken ve göz önünde bulundurmamız bazı kurallar vardır. Bunlardan birincisi, çocuğumuzla ne zaman birlikte olacağımıza karar vermektir. Bizim ve çocuğumuzun yorgun olmadığı ve evin sakin olduğu bir ortam seçilmelidir. Gün boyunca bu beceriyi öğretmek için 2-3 sefer ve 3-5 dakikanızı ayırın. Bu süreler çok kısa gibi gözükse de çocuğunuzu sıkmamak açısından yaralıdır.
  Bu beceriyi öğretirken hangi ortamda öğreteceğinizde önemlidir. Bu beceri tuvalet sonrasında üstünü giyme becerisi olduğundan öğretimin yapılacağı ortamda tuvaletin çıkışı olmalıdır. Çocuğunuza tuvalette üstünü giymesini öğretmek yerine çıkışında bu becerinin öğretilmesini gerçekleştirmek mekanın genişliği açısından daha iyi olacaktır. Bununla birlikte başka becerilerin öğretiminde öğretim ortamında dikkat edeceğiniz noktalar ise, çocuğunuzun dikkatinin dağılmayacağı ve onun ilgisini çeken fazla eşya ve oyuncakların bulunmadığı bir mekanı ayarlamaktır. Böylelikle çocuğunuzun dikkatini istediğiniz yöne çekmeniz mümkündür. Uygun bir yer seçtikten sonra öğretimi her zaman aynı yer ve aynı zamanlarda yapmanız gerekecektir. Bu öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Öğretmeye çalıştığınız bu beceriyi her zaman aynı şekilde öğretmeye çalışın.
  Çocuğunuza bu beceriyi öğretirken şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.
  - - Çocuğunuzun yanında başlarınız eşit yükseklikte olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için dizlerinizin üzerine oturmanız gerebilir.
  - - Çocuğunuzun sizin yüzünüzü görebilmesini kolaylaştırmalı ve yüzyüze gelmelisiniz.
  - - Çocuğunuza ismiyle hitap ederek dikkatini çekmeye çalışmalısınız.
  - - Beceriyi öğretirken başlangıçta size bakmasını ve sizin gösterdiklerinizi yapmanızı isteyin.
  - - Eğer size bakmıyor yaptıklarınızı yapmıyorsa kızmayın ve sinirlenmeyin. Çenesinden ve ellerinden tutarak bakmasını ve yapmasını sağlayın.
  - - Çocuğunuzun anlaması için basit cümleler kullanın.
  - - Sözlerinizi daha iyi anlaması için el hareketlerinizi kullanın.
  Örneğin, pantolonunu yukarıya çekmesini söylediniz ama hiç birşey yapmadıysa ellerinizle yukarıya çekme hareketi yapın.
  Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz bir beceriyi 2-3 defa söylediğinizde yapmayabilir. Söylediğiniz şeyi birkaç defa gösterirseniz çocuğunuzun yapmaması için hiçbir neden yoktur. En önemli noktalardan biri de sevecen ve sabırlı olmaktır. Sizin sevecen ve sabırlı olmanız çocuğunuzun yeni bir beceri öğrenmesinde yardımcı olmaktadır. Aile fertlerinin de sizinle aynı tutarlılıkta davranması gereklidir.
  Ben burada size yeni bir davranışın öğretilmesinin temelinde yatan bazı ilkeler üzerinde durmak istiyorum. Aslında bizler bir davranışı süreklilik içerisinde yaparız.
  Bu davranışlar bir çok küçük basamağın eklenmesiyle oluşur.
  Şöyle ki;
  Tuvaletten sonra üstünü giyme becerisini ele alırsak:
  1. 1. Atletini yukarıya doğru kaldırır. a. a. Her iki elinin baş parmağı atletin dışına diğer parmaklar atletin içine gelecek şekilde atletini iki yanından tutar. b. b. Atletin alt ucunu kendine doğru katlar c. c. Atlet göbek hizasına gelinceye kadar a ve b basamaklarını tekrarlar.
  2. 2. Külotunu yukarıya doğru çeker. a. a. Her iki elinin başmağı içeride diğer parmaklar dışarıda olacak şekilde külotun iki kenarından tutar. b. b. Külotunu beline kadar çeker.
  3. 3. Atletini aşağıya indirir. a. a. Her iki eliyle atletin kıvrılan kısmının üst kısmından tutar. b. b. Aşağıya doğru indirir. c. c. Atletinin kenarlarını düzeltir.
  4. 4. Pantolonunu yukarıya çeker. a. Her iki elinin başmağı içeride diğer parmaklar dışarıda olacak şekilde pantolonunun iki kenarından tutar. b. Beline doğru çeker. c. Sağ elini bırakır. d. Sol eliyle pantolonunu tutmaya devam ederken sağ eliyle atletini pantolonun içine yerleştirir. e. Sağ elini pantolonundan çeker.
  5. 5. Pantolon düğmesini kapatır.
  6. 6. Pantolonunun fermuarını çeker.
  YARDIM ETME
  Her yeni beceriyi öğretirken çocuğa ihtiyacı olduğu ölçüde yardım ediniz. Çocuğunuza bu beceriyi basitten karmaşığa doğru öğretirken sık sık ona yardım etmek zorunda kalacaksınız. Burada açıklanan yardım; uyarıyla, soruyla, emirle verilen ve çocuğunuzun doğru cevap vermesini sağlayan yardımlardır. Çocuğunuza bu yardımları farklı şekilde yapabilirsiniz.
  Bunlar:
  1. 1. Fiziksel Yardım: Çocuğunuzun bu beceriyi iyi yapabilmesi için doğrudan elinizle yaptığınız yardımlardır.
  2. 2. İşaret Yardımı: Çocuğunuzun bir beceriyi yapabilmesi için elinizle işaret ederek yaptığınız yardımlardır.
  3. 3. Sözel Yardım: En ileri düzeydeki yardımlardır. Çocuğunuzun anlama düzeyi gelişmişse bu yardımı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  Hangi yardımı kullanırsanız kullanın hatırlamanız gereken çok önemli iki nokta olduğunu unutmayın.
  1. 1. Yaptığımız yardım sonucunda doğru davranışı göstermesi gereklidir. Sıklıkla yapılan hata doğru olmayan yardımın doğru olmayan cevabı getirmeyen yardımın yinelenmesidir. Her bir beceri için uygun yardım seçilmeli uygun yardım değilse yardım değiştirilmelidir.
  2. 2. Yardım yavaş yavaş azaltılmalıdır. Çocuğunuz bir beceriyi kazandığı ölçüde yardım azaltılmalı ve çocuğunuz o beceriyi yalnız başına yapabildiği zaman yardım tamamen kaldırılmalıdır.
  ÖDÜLLENDİRME
  "Çocuğunuza yeni beceriler kazandırırken onu sevindirmeyi ve ödüllendirmeyi unutmayalım." Ödül, çocuğa bir davranışın hemen arkasından verilen onun çok hoşuna giden sevdiği herhangi birşeydir. Genellikle ödül verilen davranışlar çocuk tarafından tekrar edilir ve çocuğunuzun olumlu davranışları kazanmasında etkin rol onar.
  Ödüller 3 şekildedir.
  1. 1. Davranış ödülü: Çocuğumuzun hoşuna gidecek öpme, başını okşama, aferin, harikasın, bir tanesin gibi sözlerin ya da davranışların istenilen bir davranış yapıldıktan hemen sonra verilmesidir.
  2. 2. Yiyecek Ödülleri: Çocuğumuzun hoşuna gidecek yiyecekler, bir miktar çikolata, bir küçük şeker, 1-2 adet bisküvi yiyecek ödüllerindendir.
  3. 3. Etkinlik Ödülleri: Çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı oyunlar, ev işleri, geziler etkinlik ödüllerindendir. Çocuğunuza bu ödüllerden hangisini vereceğinizi ve hangisinin etkili olduğunu tespit etmek amacıyla evinizde size verdiğim bu listeye sıralamanızı istiyorum. Bu listeye ödülleri yazabilmek için çocuğunuzu 3-4 gün gözlemeniz yeterli olacaktır. Ödülleri kullanırken hatırlamanızı gereken bazı noktalar var. Bunlar: Öncelikle çocuğumuz için en etkili olacak ödülü seçmeye çalışın. Eğer başlangıçta öğreteceğiniz beceri zor ve yeni bir beceri ise yiyecek ödülünü kullanabiliriniz. Çocuğunuza ödülü sadece istediğiniz bir davranışı yaptığı ve sizinle işbirliği içerisinde çalıştığı bir zaman kazanacağını öğretmeye çalışın. Ona ödülü herhangi bir zamanda vermeyin. Ödüle başlangıçta her bir deneme sonrasında verin. Çocuğunuza pantolonunu yukarıya çek dediğiniz zaman bir parça bisküvi vermek en iyi yoldur. Daha sonra çocuğunuz beceriyi kazandıkça ödülü azaltınız, ödüllendirmeyi azaltırken yiyecek ödüllerinin yerine giderek etkinlik ödüllerinin yer almasını sağlayın. Ayrıca; çocuğunuz için sizin dikkatinizde bir ödüldür. Bunu unutmayın. Çocuğunu sizin istemediğiz bir davranışı yaptığında ve tekrarladığında ona kızmanız ona dikkatinizi vermeniz demektir. Çocuğunuz bu davranışı yaptığında ve tekrarladığında onu görmemezlikten gelin. Bu şekilde o davranışa dikkat edilmeyecek ve davranış azalacaktır. Ödül vermede diğer önemli bir nokta, bir ödülü çok miktarda kullanarak bıktırmayın ve farklı ödüller kullanınhttp://http://www.aldemozelegitim.co...=57&Itemid=106
 2. 13.Kasım.2010, 12:43
  #1
  Üye
  ÖZ-BAKIM BECERİLERİ ÖĞRETİMİ AİLE EĞİTİM PROGRAMI
  Öz-bakım Becerileri olarak adlandırdığımız becerilerin tümü, hepimizin bir gün boyunca yataktan kalktığımız ve yatıncaya kadar yaptığımız becerilerin tümüdür. Örneğin, kalktığımız zaman yüzümüzü yıkamamız, üstümüzü çıkarıp giysilerimizi giymemiz, otobüse binmemiz, çay içmemiz, yemek yememiz, telefonla konuşmamız ve sayabileceğimiz pek çok beceri bizlerin bir gün içerisinde yapmış olduğumuz öz-bakım becerileri arasında yer almaktadır.
  Öz-bakım becerileri diye becerileri isimlendirmemizin amacı, bu becerilerin yaşamamız için gerekli olan temel beceriler olmasının yanında, bağımsız yaşayabilmek için gerekli olan beceriler olmasındandır. Bizim tüm gün yaptığımız beceriler bize zor gelmese de bu becerileri tam ve yeterli olarak yapmada zorlanan ya da bunları hiç yapamayan kişileri ya da çocukları düşündüğümüzde ne kadar çok gerekli ve önemli olduğunu fark ederiz.
  Bağımsız yaşamak için gerekli olan pek çok becerinin öğrenilmesi küçük yaşlardan başlayarak ya çevremizdeki kişiler tarafından model alınarak ya da onlar öğretilerek kazanılır. Zihinsel engelli ya da öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğunda bu becerileri taklit yoluyla öğrenmesi aynı yollarla olmaktadır. Ancak zihin engelli çocukların öz-bakım becerilerini öğrenebilmeleri taklit yeteneklerinin sınırlı olması ve gözlem yoluyla öğrenebilmelerinin yeterli olmaması güçleştirebilmektedir.
  Zihinsel engelli bireylere öz-bakım becerilerinin öğretimi için en uygun ortam aslında ev ortamıdır. Çünkü bu becerilere bakıldığında çoğunun evde kazanılan beceriler olduğunu görmek mümkündür. Ancak, bu beceriler evde öğretilmediğinden okulda öğretilmek zorunda kalmaktadırlar.
  Siz anne- babalar çocuklarınızı en iyi tanıyan onlarla en yoğun ilişkide olan kişilersiniz. Sizler çocuklarınıza beceriler kazandırarak onların gelişimine katkıda bulunmak için çok yoğun bir çaba içerisindesiniz. Ben de sizlere yardımcı olmak istedim. Çocuğuma bir beceriyi nasıl öğretebilirim, öğretirken neler yapabilirim' e bu oturumla cevap vermeye çalıştım.
  Çocuğunuz öz-bakım becerilerini kazanınca kendisine olan güveni artacak aynı zamanda anne babalarından bağımsızlığa doğru ilk temel adımlarını atmış olacaktır. Bu nedenle öz-bakım becerilerinin öğrenilmesi ayrı bir önem kazanmaktadır.
  Öz-bakım becerilerinin öğretiminde ev ortamının önemi büyüktür. Çünkü bu beceriler sizlerin yardımı ve desteğiyle kazandırılacak becerilerdir. Bulunduğunuz ortamda bu becerileri kazandırırken hangi yöntemleri kullanacağınıza hangi prensipleri izleyeceğinize bu oturumun bir rehber olacağını düşündüm.
  Her beceri basitten karmaşığa doğru sıralayarak öğretmeye çalışınız.
  Çocuğumuza tuvaletten sonra üstünü giyme becerisi ve bunun gibi öz-bakım becerilerinin öğretimine geçmeden önce uymamız gereken ve göz önünde bulundurmamız bazı kurallar vardır. Bunlardan birincisi, çocuğumuzla ne zaman birlikte olacağımıza karar vermektir. Bizim ve çocuğumuzun yorgun olmadığı ve evin sakin olduğu bir ortam seçilmelidir. Gün boyunca bu beceriyi öğretmek için 2-3 sefer ve 3-5 dakikanızı ayırın. Bu süreler çok kısa gibi gözükse de çocuğunuzu sıkmamak açısından yaralıdır.
  Bu beceriyi öğretirken hangi ortamda öğreteceğinizde önemlidir. Bu beceri tuvalet sonrasında üstünü giyme becerisi olduğundan öğretimin yapılacağı ortamda tuvaletin çıkışı olmalıdır. Çocuğunuza tuvalette üstünü giymesini öğretmek yerine çıkışında bu becerinin öğretilmesini gerçekleştirmek mekanın genişliği açısından daha iyi olacaktır. Bununla birlikte başka becerilerin öğretiminde öğretim ortamında dikkat edeceğiniz noktalar ise, çocuğunuzun dikkatinin dağılmayacağı ve onun ilgisini çeken fazla eşya ve oyuncakların bulunmadığı bir mekanı ayarlamaktır. Böylelikle çocuğunuzun dikkatini istediğiniz yöne çekmeniz mümkündür. Uygun bir yer seçtikten sonra öğretimi her zaman aynı yer ve aynı zamanlarda yapmanız gerekecektir. Bu öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Öğretmeye çalıştığınız bu beceriyi her zaman aynı şekilde öğretmeye çalışın.
  Çocuğunuza bu beceriyi öğretirken şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.
  - - Çocuğunuzun yanında başlarınız eşit yükseklikte olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için dizlerinizin üzerine oturmanız gerebilir.
  - - Çocuğunuzun sizin yüzünüzü görebilmesini kolaylaştırmalı ve yüzyüze gelmelisiniz.
  - - Çocuğunuza ismiyle hitap ederek dikkatini çekmeye çalışmalısınız.
  - - Beceriyi öğretirken başlangıçta size bakmasını ve sizin gösterdiklerinizi yapmanızı isteyin.
  - - Eğer size bakmıyor yaptıklarınızı yapmıyorsa kızmayın ve sinirlenmeyin. Çenesinden ve ellerinden tutarak bakmasını ve yapmasını sağlayın.
  - - Çocuğunuzun anlaması için basit cümleler kullanın.
  - - Sözlerinizi daha iyi anlaması için el hareketlerinizi kullanın.
  Örneğin, pantolonunu yukarıya çekmesini söylediniz ama hiç birşey yapmadıysa ellerinizle yukarıya çekme hareketi yapın.
  Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz bir beceriyi 2-3 defa söylediğinizde yapmayabilir. Söylediğiniz şeyi birkaç defa gösterirseniz çocuğunuzun yapmaması için hiçbir neden yoktur. En önemli noktalardan biri de sevecen ve sabırlı olmaktır. Sizin sevecen ve sabırlı olmanız çocuğunuzun yeni bir beceri öğrenmesinde yardımcı olmaktadır. Aile fertlerinin de sizinle aynı tutarlılıkta davranması gereklidir.
  Ben burada size yeni bir davranışın öğretilmesinin temelinde yatan bazı ilkeler üzerinde durmak istiyorum. Aslında bizler bir davranışı süreklilik içerisinde yaparız.
  Bu davranışlar bir çok küçük basamağın eklenmesiyle oluşur.
  Şöyle ki;
  Tuvaletten sonra üstünü giyme becerisini ele alırsak:
  1. 1. Atletini yukarıya doğru kaldırır. a. a. Her iki elinin baş parmağı atletin dışına diğer parmaklar atletin içine gelecek şekilde atletini iki yanından tutar. b. b. Atletin alt ucunu kendine doğru katlar c. c. Atlet göbek hizasına gelinceye kadar a ve b basamaklarını tekrarlar.
  2. 2. Külotunu yukarıya doğru çeker. a. a. Her iki elinin başmağı içeride diğer parmaklar dışarıda olacak şekilde külotun iki kenarından tutar. b. b. Külotunu beline kadar çeker.
  3. 3. Atletini aşağıya indirir. a. a. Her iki eliyle atletin kıvrılan kısmının üst kısmından tutar. b. b. Aşağıya doğru indirir. c. c. Atletinin kenarlarını düzeltir.
  4. 4. Pantolonunu yukarıya çeker. a. Her iki elinin başmağı içeride diğer parmaklar dışarıda olacak şekilde pantolonunun iki kenarından tutar. b. Beline doğru çeker. c. Sağ elini bırakır. d. Sol eliyle pantolonunu tutmaya devam ederken sağ eliyle atletini pantolonun içine yerleştirir. e. Sağ elini pantolonundan çeker.
  5. 5. Pantolon düğmesini kapatır.
  6. 6. Pantolonunun fermuarını çeker.
  YARDIM ETME
  Her yeni beceriyi öğretirken çocuğa ihtiyacı olduğu ölçüde yardım ediniz. Çocuğunuza bu beceriyi basitten karmaşığa doğru öğretirken sık sık ona yardım etmek zorunda kalacaksınız. Burada açıklanan yardım; uyarıyla, soruyla, emirle verilen ve çocuğunuzun doğru cevap vermesini sağlayan yardımlardır. Çocuğunuza bu yardımları farklı şekilde yapabilirsiniz.
  Bunlar:
  1. 1. Fiziksel Yardım: Çocuğunuzun bu beceriyi iyi yapabilmesi için doğrudan elinizle yaptığınız yardımlardır.
  2. 2. İşaret Yardımı: Çocuğunuzun bir beceriyi yapabilmesi için elinizle işaret ederek yaptığınız yardımlardır.
  3. 3. Sözel Yardım: En ileri düzeydeki yardımlardır. Çocuğunuzun anlama düzeyi gelişmişse bu yardımı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  Hangi yardımı kullanırsanız kullanın hatırlamanız gereken çok önemli iki nokta olduğunu unutmayın.
  1. 1. Yaptığımız yardım sonucunda doğru davranışı göstermesi gereklidir. Sıklıkla yapılan hata doğru olmayan yardımın doğru olmayan cevabı getirmeyen yardımın yinelenmesidir. Her bir beceri için uygun yardım seçilmeli uygun yardım değilse yardım değiştirilmelidir.
  2. 2. Yardım yavaş yavaş azaltılmalıdır. Çocuğunuz bir beceriyi kazandığı ölçüde yardım azaltılmalı ve çocuğunuz o beceriyi yalnız başına yapabildiği zaman yardım tamamen kaldırılmalıdır.
  ÖDÜLLENDİRME
  "Çocuğunuza yeni beceriler kazandırırken onu sevindirmeyi ve ödüllendirmeyi unutmayalım." Ödül, çocuğa bir davranışın hemen arkasından verilen onun çok hoşuna giden sevdiği herhangi birşeydir. Genellikle ödül verilen davranışlar çocuk tarafından tekrar edilir ve çocuğunuzun olumlu davranışları kazanmasında etkin rol onar.
  Ödüller 3 şekildedir.
  1. 1. Davranış ödülü: Çocuğumuzun hoşuna gidecek öpme, başını okşama, aferin, harikasın, bir tanesin gibi sözlerin ya da davranışların istenilen bir davranış yapıldıktan hemen sonra verilmesidir.
  2. 2. Yiyecek Ödülleri: Çocuğumuzun hoşuna gidecek yiyecekler, bir miktar çikolata, bir küçük şeker, 1-2 adet bisküvi yiyecek ödüllerindendir.
  3. 3. Etkinlik Ödülleri: Çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı oyunlar, ev işleri, geziler etkinlik ödüllerindendir. Çocuğunuza bu ödüllerden hangisini vereceğinizi ve hangisinin etkili olduğunu tespit etmek amacıyla evinizde size verdiğim bu listeye sıralamanızı istiyorum. Bu listeye ödülleri yazabilmek için çocuğunuzu 3-4 gün gözlemeniz yeterli olacaktır. Ödülleri kullanırken hatırlamanızı gereken bazı noktalar var. Bunlar: Öncelikle çocuğumuz için en etkili olacak ödülü seçmeye çalışın. Eğer başlangıçta öğreteceğiniz beceri zor ve yeni bir beceri ise yiyecek ödülünü kullanabiliriniz. Çocuğunuza ödülü sadece istediğiniz bir davranışı yaptığı ve sizinle işbirliği içerisinde çalıştığı bir zaman kazanacağını öğretmeye çalışın. Ona ödülü herhangi bir zamanda vermeyin. Ödüle başlangıçta her bir deneme sonrasında verin. Çocuğunuza pantolonunu yukarıya çek dediğiniz zaman bir parça bisküvi vermek en iyi yoldur. Daha sonra çocuğunuz beceriyi kazandıkça ödülü azaltınız, ödüllendirmeyi azaltırken yiyecek ödüllerinin yerine giderek etkinlik ödüllerinin yer almasını sağlayın. Ayrıca; çocuğunuz için sizin dikkatinizde bir ödüldür. Bunu unutmayın. Çocuğunu sizin istemediğiz bir davranışı yaptığında ve tekrarladığında ona kızmanız ona dikkatinizi vermeniz demektir. Çocuğunuz bu davranışı yaptığında ve tekrarladığında onu görmemezlikten gelin. Bu şekilde o davranışa dikkat edilmeyecek ve davranış azalacaktır. Ödül vermede diğer önemli bir nokta, bir ödülü çok miktarda kullanarak bıktırmayın ve farklı ödüller kullanınhttp://http://www.aldemozelegitim.co...=57&Itemid=106
  Twitter Facebook Google+Benzer Konular

 1. Evde bakım ücreti bağlanır mı?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru - Cevap
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ekim.2017, 11:30
 2. Bakım parası alabilirmiyim?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Evde Bakım Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Haziran.2014, 22:17
 3. Evlilikte bakım maaşı kesilir mi?
  Konu Sahibi ferid Forum Evde Bakım Maaşı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Mart.2014, 21:43
 4. Otistik bireylerde motor becerileri geliştirme
  Konu Sahibi Defnex Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Ekim.2010, 21:49
 5. Otistik çocukla öz bakım
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2010, 16:11

Bu Konu için Etiketler