+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Özel Eğitim & Rehabilitasyon kategorisindeki Engellilere verilecek eğitim destek miktarı isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engellilere verilecek eğitim destek miktarı

  Reklam

  Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özürlü bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, KDV hariç ''bireysel eğitim'' için aylık 311, ''grup eğitimi'' için 89 lira olarak belirlendi.

  Maliye Bakanlığının konuya ilişkin, ''2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Tebliği'' Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Buna göre, belirlenen tutarlar, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, bu tutarları aşan kısmı ise ilgililer tarafından karşılanacak.

  Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunarak, fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda ise bu tutarlar, iki katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen tahsil edilecek.

  Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin bu fiilleri tekrarı halinde ise kurum açma izinleri iptal edilecek.

  Tebliğ, 1 Ocak 2010'dan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.


  --------------------------------------------------------------------------------
  26 Ocak 2010 SALIResmî GazeteSayı : 27474

  TEBLİĞ

  Maliye Bakanlığından:

  2010 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE UYGULAMA TEBLİĞİ

  (SIRA NO: 5)

  Bilindiği üzere, 30/4/1992 tarihli ve 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 3 üncü maddesinde;

  "Özürlü sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen sağlık kurulu raporuyla asgari % 20 özürlü olduğu tespit edilen ve özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen; görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü bireylerin; eğitim giderlerinin her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarı, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Bu özürlü bireylerin, özür grupları ve dereceleri ile özür niteliğine göre eğitim programlarının kapsamı ve eğitim süreleri, Özürlüler İdaresi Başkanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça hazırlanacak ve bu Kanunun yayımını izleyen 6 ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

  Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, iki katı ve kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri tahsil edilir. Bu fiillerin özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından tekrarı hâlinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilir."

  hükmü yer almaktadır.

  Bu kapsamda, özürlü bireylerin destek eğitim giderlerinin bütçeden karşılanacak kısmına ilişkin olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır.

  1 - 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özürlü bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı; katma değer vergisi hariç olmak üzere bireysel eğitim için aylık 311 TL., grup eğitimi için 89 TL. olarak belirlenmiştir.

  2 - Belirlenen tutarlar, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, bu tutarları aşan kısmı ise ilgililer tarafından karşılanır.

  3 - Bu Tebliğde yer almayan hususlarda Millî Eğitim Bakanlığınca yapılacak düzenlemeler esas alınır.

  4 - Bu Tebliğ, 1/1/2010 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Tebliğ olunur.  Reklam

 2. #2
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Ocak ayında yürürlüğe giren bu miktarı bugün birçok aile kabul etmediğini söylüyor ama bunun içinde yapılan girişimler malesef sonuç vermiyor terapi saatlerinin artacağı konusunda artık herkes tereddütlü umarım ki bu 2011 bu tablo değişir

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Engelli başına özel eğitim kurumuna 434 lira verilecek
  Konu Sahibi Nur Kılıç Forum Özel Eğitim & Rehabilitasyon
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Şubat.2015, 14:02
 2. Engellilere ekpss ile 20 bin kadromu verilecek?
  Konu Sahibi UMUTSUZ Forum EKPSS
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Şubat.2015, 12:25
 3. İşitme Engellilere Canlı Destek Hizmeti
  Konu Sahibi VLYLMZ Forum İşitme Engelliler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2012, 18:48
 4. Cevap: 7
  Son Mesaj : 10.Haziran.2012, 21:04
 5. Görme Engellilere Telefon Kütüphanesine destek
  Konu Sahibi engellemebeni Forum İlanlar, Duyurular
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 10.Nisan.2012, 14:48

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •