+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Özel Eğitim & Rehabilitasyon kategorisindeki Engelli Çocuklara Atlı Terapi isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engelli Çocuklara Atlı Terapi

  Reklam  İZFAŞ tarafından 27 Ağustos- 5 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 79. İzmir Enternasyonal Fuarı, sürpriz etkinlikleriyle ilgi odağı olacak.


  Poni atları ile ziyaretçilere keyifli dakikalar yaşatacak olan ekip ayrıca engelli ve otistik çocuklara da terapi uygulayacak.

  İEF kapsamında ilk kez organize edilen Poni Ekspres etkinliği ile her yaştan at severler, fuarın yapılacağı Kültürpark'ta Tenis Kulübü'nün önündeki çim alanda at binmenin keyfine varacak. Ayrıca engelli ve otistik çocuklara at üstünde terapi uygulanacak.

  At eğiticileri; ilk defa bu fuara katıldıklarını belirterek "Çocuklara yönelik poni atların yanı sıra engelli ve otistik çocuklarımızı ata bindirerek terapi uygulamayı planlıyoruz. Diğer ziyaretçiler için büyük atların da bulunacağı etkinlik alanındaki boğa rodeo aracı ile de katılımcıların eğlenceli dakikalar geçireceğini umuyoruz.

  Alanda kızılderili çadırı kurulacak ve barkovizyondan, küçükler için çizgi film, büyükler için at temalı film gösterimleri yapılacak.

  Ayrıca Poni Ekspres ile otistik ve engelli çocukların kalabalıktan etkilenmemesi amacıyla fuarın açılışından önce 09:00 - 16:00 saatleri arasında, ücretsiz olarak atla buluşturulmasını hedefliyoruz" dedi.


  (ARÇ-YK-HO-Y)  Reklam

 2. #2
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  çok güzel haber izmirde olması sorun ama orda ki çocuklarımız adına da çok sevindim ...paylaşım için teşekkürler ...

 3. #3
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  bu etkinlik benimde çok hoşuma gitti.. poni atları, kızılderili çadırları vs vs..
  çocuklarımız için unutulmayacak bir anı.. bu etkinlik tüm şehirlerde gerçekleştirilebilse keşke!

 4. #4
  Üye GöKMeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Haziran 2010
  Nereden
  Erzurum
  Mesajlar
  534
  Konular
  61
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  At ustunde terapi. Ne ilginç.. Umarım başarılı olur bu terapiler.

 5. #5
  Üye şükran32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  112
  Konular
  4
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  çok güzel bişi

 6. #6
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engelli ve otistik çocuklar üzerinde çok olumlu olduğu söyleniyor.İmkan olsada tüm engelli çocuklarımız bu terapiden faydalansa.

 7. #7
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engellilere Atlı Tedavi
  Osmangazi Belediyesi, dünyanın örnek tesislerinden biri olan hayvan barınağında engelliler için önemli bir projeye imza atıyor. Engelliler, ABD ve İngiltere'de yaygın olarak kullanılan hipoterapi (at üstünde terapi) yöntemiyle tedavi edilecek.

  Osmangazi Belediyesi, engellilerin tedavi sürecine destek olacak önemli bir projeye imza atıyor. "Hipoterapi" adı verilen at üstünde tedavi yöntemi Osmangazi Belediyesi'ne bağlı hayvan barınağında hayata geçiriliyor.  Beş dönüm üzerine kurulan ve 130 ila 150 metre uzunluğundaki 5 parkurdan oluşan tesis engellilere ücretsiz hizmet verecek. Bir ay içerisinde hizmete açılması planlanan tesiste çalışmalar son hızıyla sürüyor. Hipoterapi yönteminin uygulanacağı alanda çit ve ağaçlandırma çalışmaları tamamlanırken, Çekoslavakya ve İspanya'dan gelen gönüllüler de çalışmalara destek veriyor.  Engellilere yönelik çalışmalara hassasiyetle eğildiklerine dikkat çeken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tedavi yönteminin profesyonel bir ekip tarafından uygulanacağını belirtti. Dündar, "Engelli çocuklarımız doğayla iç içe bir ortamda atın insanlar üzerindeki olumlu etkisinden faydalanarak rehabilite olacaklar" dedi.


  HİPOTERAPİ YÖNTEMİ NEDİR?


  Doktor Ayten Bozkaya Spastik Özürlü Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Esin Selimoğlu, "hipoterapi" yönteminin, atın salınım hareketleri kullanılarak engelli çocukların duygusal, zihni ve fiziki gelişimine katkı sağladığını belirtti.  Selimoğlu, bu yöntemin, özellikle zihinsel ve bedensel engelli kişilerde, otizm, mental retardasyon, spina bfida, down sendromu, öğrenme bozuklukları, psikomotor gelişim gerilikleri, otistikler, depresifler ve beyin travması geçiren kişiler tarafından kullanılabileceğini belirtti. Bursa'da bu yöntemin çok kullanılmadığına işaret eden Selimoğlu, yüksek maliyet gerektiren hipoterapi yönteminin Osmangazi Belediyesi tarafından engellilere ücretsiz olarak verilmesinin büyük önem taşıdığına işaret etti.


  kaynak

 8. #8
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  At kültürüne Üniversite Desteği
  Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesinde öğrenim gören öğrencilere, bundan böyle at biniciliği eğitimi de verilecek. Fakülte bünyesinde oluşturulan Atçılık ve Binicilik biriminin yanı sıra, At Yetiştiriciliği ünitesini de hizmete sokmaya hazırlanan Veteriner Fakültesi, kapılarını öğrencilerin yanı sıra, biniciliğe meraklı olan gençler için de açacak.

  AT YETİŞTİRİCİLİĞİ VE BİNİCİLİK

  Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Yıldız, at yetiştiriciliği ve binicilik meraklılarına müjde verdi. Fakülte bünyesinde kurulan yeni birim sayesinde öğrencilere Atçılık ve Binicilik eğitimi verileceğini açıklayan Yıldız, ayrıca At Yetiştiriciliği ünitesini de kurma aşamasında olduklarını bildirdi. Öğrencilere ve biniciliğe meraklı Erzurumlu gençlere eğitim verilmek üzere 1’i Pony cinsi, diğer 2’si de yerli olmak üzere 3 binek atı getirdiklerini dile getiren Yıldız, “Bu yıl ilk kez başlayacak olan eğitimler sayesinde öğrencilerimiz aynı zamanda birer binici olarak mezun olacaklar.

  Atçılık ve Binicilik birimimizde öğrencilere sadece binicilik eğitimi ve teknikleri üzerine eğitim verilecek. Halen kurulum aşamasında olan At Yetiştiriciliği ünitemizde ise, atların bakımından, beslenme şekillerine varıncaya kadar toplu bir süreci içine alan eğitimlere yer verilecek.” diye konuştu.

  Eğitimlerin, sadece öğrencilerle sınırlı kalmayacağını, kapılarını binicilik meraklısı olan herkese açacaklarını vurgulayan Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Yıldız, özellikle binicilik eğitimi almak isteyen Erzurumlu gençlerin bu imkandan faydalanmaları çağrısında bulundu.

  ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN ATLARLA TERAPİ

  Öte yandan söz konusu birimlerde hizmet verirken, sosyal sorumluluk gereklerini de yerine getirmeyi planladıklarını vurgulayan Dekan Yardımcısı Yıldız, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında bir proje hazırladıklarını belirterek, “Projemiz kabul görürse, zihinsel engelli çocuklarımız için bu birimleri tam kapasite çalıştıracağız. Zihinsel engelli çocuklarımıza uzman gözetiminde binicilik terapileri uygulanmasını sağlayacağız. Böylece fakülte olarak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine de imza atmış olacağız.” diye konuştu.

  Yeni birimlerin bu öğretim yılında hizmet vermeye başlayacağını kaydeden Ahmet Yıldız, Erzurum’da binicilik meraklısı çok sayıda insanın olduğuna inandığını belirterek, “Bu birimlerimizin büyük ilgi göreceğinden eminiz.” dedi.

  kaynak

 9. #9
  Zümrüdü Anka
  Misafir

  Kayseri'de Engelli Çocuklara Atlı Terapi İlgi Görüyor


  Kayseri'de, özel bir binicilik merkezinde hizmete sunulan engelli çocuklara atlı terapi uygulaması ilgi görüyor.

  Doru Binicilik Merkezi'nde 1 hafta süre ile gerçekleştirilecek olan 'engelli çocuklara atlı terapi' uygulaması, engelli çocukların aileleri tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Atlı terapi hakkında bilgi veren Binicilik Merkezi Sahibi Murat Soygüllücü, Türkiye'de bu eğitimin belgeli olarak başlangıcını ilk kez kendilerinin yaptığını söyleyerek, atın sırtındaki enerjinin engellilerin vücuduna taşınarak fayda sağladığını söyledi. Soygüllücü, "Bu hafta bizim için çok önemli bir haftaydı. Yaklaşık 2 yıl
  öncesine kadar dayanan uğraşı burada bir şekilde bu eğitimle neticelendirmek ve akabinde de bu adaptif biniciliğin sertifikasını almak için çok uğraş vermiştik. Türkiye'de bu işin başlangıcını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Daha önce zaten "atlı terapi" adı altında yapılan benzer uygulamalar vardı. Fakat bu bilgisiz ve belgesiz kişiler tarafından yapılıyordu. Biz bu işi tamamen belirli metotlar ve arkasında belgemizle birlikte inşallah daha iyi bir şekilde, daha uygun metotlarla daha doğru şekilde
  yapmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

  "AT SIRTINDAKİ TERMAL ENERJİ, ENGELLİLERİN VÜCUDUNA TAŞINIYOR"
  Atlı terapinin uygulamasından ve faydalarından da bahseden Soygüllücü, "Bu adaktif binicilik zaten yüzyıllardır yapılan bir şey. Engelliler üzerinde de faydaları var. Dünya üzerinde başta Amerika ve Avrupa'da olmak üzere bu işin eğitimini almış kişiler tarafından veriliyor. Uygulaması, atın direkt sırtından aldığımız bu termal enerjiyi engelli vücuduna yansıtarak kasları yumuşatmak. Zaten atın yürüyüş şekli insanın yürüyüş şekline çok benzerdir. Bundan dolayı onların yürüme bozuklukları ve benzer
  engelleri olan kişilere faydası da herkes tarafından bilinmektedir" dedi.

  Türkiye Binicilik Federasyonu'nda (TBF) antrenörlük yapan Yasemin İnan ise atlı terapiyle engelli vatandaşların hayat kalitelerini artırdıklarını belirterek, "TBF'nin, 'Atım Kanadım' projesi var. Bizim bir hedefimiz var. Bir ekibimiz var. Bunlarla birlikte biz bir engelle yaşayan vatandaşlarımıza at olgusuna yaklaştırıyoruz. Binicilikle sağlıklarının ilerlemesini, mutlu olmalarını, hayat kalitelerinin artmalarını sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Atlı terapi dersine katılan bedensel engelli Salih Şener de derslere zevkle geldiğini söyleyerek, "Ata bindiğim için çok mutluyum. Bu ata ikinci binişim. Ata binmenin faydası oluyor. Burada ata inip binmeyi atı kullanmayı öğrendim. Buraya zevkle geliyorum" dedi.

  Binicilik merkezine 4 gün içerisinde 30 engelli vatandaşın geldiği ve ailelerin maddi durumuna göre ücret alındığı belirtildi.


  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Görme engelli çocuklara hangi hediyeler verilmelidir?
  Konu Sahibi Mhmet54 Forum Görme Engelliler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Haziran.2012, 15:11
 2. Zihinsel engelli çocuklara yönelik eğitim kurumları nelerdir?
  Konu Sahibi Misafir Üye Forum Özel Eğitim & Rehabilitasyon
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Haziran.2011, 21:00
 3. Otistik Çocuklara Atlı Terapi
  Konu Sahibi Defnex Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralık.2010, 12:53
 4. Otizm ve müzikli terapi üzerine
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 17.Eylül.2010, 12:55
 5. Anne babalar, zihinsel engelli çocuklara dikkat!
  Konu Sahibi okyanus Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2010, 23:31

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •