+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Otizm ve Zihinsel Engellilik kategorisindeki Zihinsel engel nedir? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Zihinsel engel nedir?

  Reklam

  Gelişim süreci içerisinde genel zihinsel işlevlerde önemli derecede normal altı, bunun yanında uyumsal davranışlarda yetersizlik gösterme durumudur. Zihinsel engelin nedenleri a- Bulaşıcı Hastalıklar ve Zehirlenmeler: Doğum öncesinde hamile a

  Gelişim süreci içerisinde genel zihinsel işlevlerde önemli derecede normal altı, bunun yanında uyumsal davranışlarda yetersizlik gösterme durumudur.
  Zihinsel engelin nedenleri


  a- Bulaşıcı Hastalıklar ve Zehirlenmeler:
  Doğum öncesinde hamile annenin geçirdiği (frengi, toksoplazma, kızamık vb) bulaşıcı hastalıklar, anne rahminde henüz gelişmekte olan bebeğin beyninde çeşitli bozukluklara neden olabilmektedir.
  b- Yaralanma ve Fiziksel Etkiler:


  Doğmamış yada yeni doğmuş bir bebeğin beyin yapısı, travma ve fiziksel etkilere oldukça açıktır. Annenin hamileyken geçirmiş olduğu kazalar, aldığı röntgen ışınları, doğum anında çocuğun oksijensiz kalması; doğum sonrasında çocuğun geçirdiği kazalar, düşmeler, çarpmalar ya da geçirmiş olduğu ateşli hastalıklar beyinde çeşitli özürlere neden olabilir.
  c- Metabolizma ve Beslenme Bozuklukları:


  Sağlıklı bireylerde alınan besin maddeleri vücutta belirli bir düzen içerisinde değişikliklere uğramaktadır. Metabolizma diye adlandırdığımız bu süreç bazı bireylerde çeşitli nedenlerle düzgün işleyememektedir. Bu durumda ortaya çıkan zehirli maddeler, organizmanın bütününün gelişimini ve dolayısıyla da beynin gelişimini olumsuz olarak etkiler.
  d- Kaba Beyin Hastalıkları:


  Bu grup zihinsel geriliğe neden olan ur ve benzeri olan beyin hastalıklarını içermektedir.
  e- Doğum Öncesinde Bilinmeyen Nedenler:


  Nedeni henüz bilinmeyen doğum öncesi ve doğum anında meydana gelen durumlardır.
  f- Kromozom Anormallikleri:


  Sağlıklı insan hücresinde 23 çift kromozom bulunmaktadır. Bunlar insanların çeşitli özelliklerini belirleyen genleri taşımaktadır. Ancak bazen kromozom yapılarında çeşitli bozukluklar görülebilmektedir. Bu durum kalıtım yada sonrada meydana gelen etmenlerle açıklanabilinir. Bunlar; radyasyon, kimyasal maddeler, ilaçlar, virüsler, yaşlı yumurta yada yaşlı sperm hücreleridir.
  g- Gebelik Bozuklukları:


  Erken doğum (37. haftadan önce) ve geç doğum (40. haftadan sonra) ya da çocuğun ağırlığının 1.5 kg altında olması.
  Zihinsel engelli çocukların özellikleri


  a- Öğrenme :


  Öğrenme olayı temelde zihinsel bir süreçtir. Zihinsel olarak geri olan bir çocuğun öğrenme görevini yerine getirirken geçtikleri basamaklar, normal bir çocuğun geçtiği basamaklardan farklı değildir. Sadece bu basamaklardan geç ve güç geçerler. Ayrıca öğrenmede zamanla kazanılan dikkat ve hatırlama yetenekleri de önemli rol oynar.
  b- Dikkat Yetenekleri:


  Öğrenme ve hatırlamanın temel koşullarından birisi de dikkatin öğrenilecek konu üzerinde toplanması ve sürdürülmesidir. Zihinsel olarak geri olan çocuklarda bu konuda güçlükler söz konusudur. Dikkat dağınık ve kısa sürelidir.
  c- Hatırlama:


  Kısa süreli bellekteki bilgileri uzun süreli belleğe aktarmada problemleri vardır. Uzun süreli bellekte bir problemleri yoktur. İyice öğrendikleri bir bilgiyi uzun süre hatırlayabilirler.
  d- Akademik Başarı:


  Zeka ile başarı arasında kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Doğal olarak da akademik başarıları diğer çocuklara göre daha düşüktür.
  e- Kişilik ve Sosyal Özellikler:


  Temelde toplumun bu çocuklara yönelik uygun olmayan tutum ve davranışları ve buna bağlı ya da bağlı olmayan geçmişte yaşadıkları başarısızlık nedeniyle kaygı ve başarısızlık beklentisi, engellenme duygusu gibi tehditleri daha yoğun bir biçimde yaşamalarına neden olmaktadır.
  f- Dil ve Konuşma:


  Dil ve konuşma öğrenilen bir davranıştır. Bu tür çocuklarsa diğer çocukların geçtiği aynı basamaklardan geçerek öğrenir ve geliştirirler. Ancak bu basamaklardan geçiş hızları yavaştır. Bu yüzden dil ve konuşma gelişimlerinde gecikme ve ilk basamaklarda takılma durumlarına sık rastlanır. (Bu durum tabi ki dil kaslarında fiziksel bir sorun yada kulaklarında işitsel bir kayıp olmadığı zamanlar için söz konusudur.)
  g- Bedensel ve Devinimsel Özellikler:


  Normal çocuklarla hafif düzeydeki zihinsel gerilikteki çocukların gelişimleri benzerdir. Ancak bununla beraber beslenme ve sağlık koşullarındaki yetersizliklerin göz ardı edilmemesi gereklidir.
  İyotlu tuz kullanın


  Ülkemizde önlenebilir zeka geriliğinin en temel nedeni olan, `iyot yetersizliği` ile mücadelede, halkımızın iyotlu tuz kullanımı önemli rol oynamaktadır. Türkiye`de önlenebilir zeka geriliğinin en temel nedeni olan iyot yetersizliği ile mücadelede, halkın iyotlu tuz kullanımının önemli bir rol oynadığını belirten uzmanlar, iyot yetersizliğinin yol açtığı hastalıklar, çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sadece iyotlu tuz kullanarak önlenebilecek bu sorunla mücadelede, konuyla ilgili tüm sektörlere önemli görevler düşmektedir. İyotlu tuz kullanımının önemi konusunda, basın-yayın kuruluşlarımızın yapacağı yayınlar, toplumun konuyla ilgili bilgilendirilmesinde önemli bir yer tutacaktır.  kaynak  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. EKPSS engel grubu zihinsel, hangi sorular çıkacak?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum EKPSS
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Mart.2016, 11:57
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Şubat.2014, 21:00
 3. Zihinsel Öğrenme Yetersizliği Nedir?
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Mart.2011, 21:48
 4. Zihinsel Engel Türleri
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2010, 14:18
 5. Zihinsel Engel - Mental Retardasyon
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Temmuz.2010, 15:11

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •