+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Otizm ve Zihinsel Engellilik kategorisindeki Otizm'in sebebi bulundu isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Otizm'in sebebi bulundu

  Reklam

  Dünyada her 100 çocuktan 1 veya 2'sinin otistik olduğu veya otizm riski taşımasının sebebi Japon profesörlerce bulundu.

  Japonya’nın Hamamatsu Üniversitesi öncülüğünde yürütülen projenin sonucunda otizmin sebebi nörolojik bozukluk olarak saptandı.

  Araştırma ekibi pozitron emisyon tomografisi (PET) kullanarak yaptığı çalışmada yaşları 18-26 arasında değişen 20 otistik ve 20 normal bireyin beyin tomografileri incelendi.

  Çalışmanın sonucunda beynin nöronları arasında meydana gelen ayrım ve eksiklikler otistiklerin kendi duygularını açıklayamama, iletişim bozukluğu gibi sebeplerin ortaya çıktığını gösterdi.

  Hamamatsu Üniversitesi Tip Fakültesi Profesörü Norio Mori yaptığı açıklamada;

  "Otizm ebeveynlerden kaynaklanan herhangi bir sorun değil fakat kötü ebeveynlik ve sosyal faktörler otizmin etkilerini çocuk üzerinde artırmaktadır.

  Otizmin sebebini nöroloji bozukluklardan kaynaklandığını doğruladık. Bu büyük bir keşiftir, bundan sonraki hedefimiz otizm önleme ve tedavi yöntemleridir" şeklinde konuştu.


  Haber X  Reklam

 2. #2
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Otizm Yalnızca Genetik Bir Miras Olmayabilir


  Uzmanlar, otistik çocukların içinde yaşadıkları çevrenin de göz önünde bulundurulması gerektiği görüşünde
  Kişinin etrafındakilerle iletişim becerilerini etkileyen otizm hastalığının türlü belirtileri var. Yeni araştırmalar otizmin sadece genetik bir miras olduğu tezini çürütecek nitelikte. Uzmanlar, otistik çocukların içinde yaşadıkları çevrenin de göz önünde bulundurulması gerektiği görüşünde.

  10 yaşındaki Max’in annesi Mary Moen, Amerikalı siyasetçileri, otizmin nedenleriyle yeni tedavi yöntemleri bulunması için daha fazla ödenek ayırmaya çağırıyor:

  "Otistik çocukların aileleri olarak hastalığın nedenini bilmek istiyoruz. Otizm gibi son derece karmaşık bir bozukluğun nedeni ve etkileri konusunda basit sonuçlara varabileceğimizi sanmıyorum.”

  Otizm, kişinin sosyal hayatını ve çevresiyle ilişki kurmasını zorlaştıran bir zihinsel bozukluk. Otizm erkek çocuklarda daha sık görülüyor.

  Bilim adamları otizmin nedenini kesin olarak bilmiyor. Ancak genetik nedenlerin yanısıra çevresel etkilerin ya da hem genetik yatkınlık hem de çevresel etkilere maruz kalmanın otizme yol açacağını düşünüyor.

  California Üniversitesi’nden Doktor Isaac Pessah, çevrenin beyin gelişimi ve otizm üzerindeki etkilerini araştırıyor.Doktor şunları söylüyor:

  "Hangi çevresel etkilerin ya da bu etkilerin bir araya gelmesinin otizm riskini arttırdığını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Böylelikle otizm oluşma riski en yüksek grupları belirleyebiliriz.”

  Doktor Pessah, sık kullandığımız yaklaşık 80 bin kimyasal maddenin çocukların beyin gelişimini etkileyebileceğini söylüyor.

  Amerika Çevre Koruma Dairesi EPA’dan Paul Anastas, sadece otizm teşhisinin artmasının, hastalığın hızla artmasının tek nedeni olamayacağını söylüyor:

  "Sık sık otizmin nedeninin çevre kaynaklı mı yoksa genetik mi olduğu tartışmasına giriyoruz. Otizm vakalarındaki artıştan ne genetik eğilim ne de çevre tek başına sorumlu. Genetik yapımız, otizm vakalarındaki artışı açıklamaya yetecek kadar çabuk değişemez. Biz bu artışın genetik yatkınlık ve çevrenin birbiriyle etkileşiminden kaynaklandığını düşünüyoruz.”

  Kurşun gibi ağır metaller ve böcek ilaçları gibi kimyasal ürünlerin bebeklerde bazı anormallikler, küçük çocuklarda da dikkat eksikliğine neden olduğu sanılıyor.

  Doktor Bruce Lanphear Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’nden. Doktor şöyle konuşuyor:

  "Örneğin Bisfenol A, ateş söndürücüler, tarım ilaçları, plastik ve boyalarda kullanılan asitler ve havayı kirleten maddelere hamile kadın ve çocuklarda sık sık rastlanıyor. Bu kimyasalların zihinsel noksanlık ve davranış bozukluklarına neden olduğu biliniyor.”

  Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, her 150 çocuktan biri, otizmin bir türünden etkileniyor.

  Otistik çocukların aileleri, daha iyi hizmet ve daha çok kaynak gerektiğini söylüyor. Ancak en önemlisi bu hastalığın nedenini ortaya çıkarıp önleme ya da tedavi yöntemleri geliştirmek.
  VOANEWS.COM

 3. #3
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Otizme Yol Açan 6 Yeni Gen Bulundu


  Otizme Yol Açan 6 Yeni Gen Bulundu.

  İstanbul Tıp Fakültesi; Çocuk Psikiaytrisi ABD

  Otizm Birimi Açıklaması  Otizm yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan sosyal �duygusal gelişme aksaması, dil gelişim gecikmesi ve tekrarlayıcı davranışlar dan ibart bir beyin hastalığıdır. Bu tanıyı alan bireyler arasında gösterdikleri belirtiler açısından farklılar olabilmektedir. Temel de genetik bir bozukluk olduğu bilinmektedir.11 Temmuz 2008 de dünyanın en önemli bilimsel dergisi olan Science dergisinde yayınlanan bir çalışma otizme yol açan 6 yeni gen tanımlandı. Bu çalışma Harvard tıp Fakültesi Genetik Bölümü Prof Chris Walsh öncülüğünde gerçekleşmiştir.Türkiye�den bu araştırmada yer alan araştırmacı İstanbul Tıp Fakültesi ,Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Üyesi Prof.Nahit Motavalli Mukaddes� tir. Prof.Nahit Motavalli Mukaddes yeni buldukları genler ile ilgili açıklaması aşağıda yer almaktadır:

  �Harvard tıp Fakültesi Genetik Bölüm ile yaptığımız uluslararası ortak çalışmada otizme yol açabilecek 6 yeni gen bulunmuştur. Bu çalışma pek çok genin otizmde yer aldığını bir daha kanıtladı. Bu genlerin yarısının yaşam deneyimleri tarafından kontrol edilen ve sinaptik gelişmede rolü olan genler olduğu ve yaşamın ilk yıllarında beyinin öğrenme süreçlerinde rolü olduğu düşünülüyor. Bu da bugün tedavi de gündemde olan erken tanı ve yoğun-erken eğitsel programın önemini bir daha göstermektedir.

  Bu sonuçlar çok heyecan verici ve otizmi anlamada önemli bir dönüm noktasıdır. Bu önemli bilimsel buluşu gerçekleştirmede hasta grubumuzun ciddi katkısı olmuştur.

  Bu çalışma devam etmektedir ve daha büyük buluşlar ümidini taşımaktayız.

  Yapılan araştırma için detaylı bilgiye ulaşmak için;

  http://www.iht.com/articles/ap/2008/...tism-Genes.php

  http://www.onceokuloncesi.com/otizme...ndu-t7302.html

 4. #4
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Otistik bozukluğu olan kişilerde beynin korteks farklılıklar bulunan kanıtlar


  Washington, 26 Ağustos : Beyin dokusu Altı yıl boyunca çalışma ilk defa sahip kısa menzilli fiziksel kanıt otizm spektrum bozukluğu olan kişilerde beynin korteks dış tabakasında aşırı bağlantı sağladı.
  çalışma ile [COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]Üniversite [COLOR=#ed008c !important]in [/COLOR][COLOR=#ed008c !important]Nevada[/COLOR][/COLOR][/COLOR], Reno psikolog bilginin vücudun dünyadaki araştırmacıların etrafındaki sisi ortadan kaldırmak denemek için derleme olan , önlenmesi ve gizemli durumun tedavisinde eklemiştir.

  "[COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]Otizm[/COLOR][/COLOR] benzersiz bir gelişimsel engeli olan , " Jeffrey Hutsler dedi [COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]asistan [COLOR=#ed008c !important]profesör[/COLOR][/COLOR][/COLOR] psikoloji University of Nevada, Reno of of .

  "Bu beyinde çok gürültü , tabiri caizse oluşturur. Orada sinaptik bağlantıları, yaklaşık yüzde 20 oranında daha yüksek bir yoğunluk vardı, " diye açıkladı.

  Bu kısa menzilli fazla bağlantı öne olmasına rağmen , Hutsler postmortem doku örnekleri incelemek üzere ilk ve durumun fiziksel kanıt sağlar.

  O çalışmada tedavi türlerini desteklediğini söyledi [COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]Üniversite[/COLOR][/COLOR] onun Erken Çocukluk Otizm Programı , erken müdahale ile davranışsal sağlayan [COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]terapiler[/COLOR][/COLOR].

  Eğer çevre ile etkileşim gibi "Bu bir son ve geliştirmektir korteks tabakasında ve bu bağlantıları çok doğumdan sonra rafine olmasıdır kadar yaklaşık yaş 4. , bunları dışarı heykeltraşlık , " Hutsler açıkladı.

  O otistik genellikle çevreleri ayrılmış bulunmaktadır. Hutsler bu ortam veya yokluğundan ile olan etkileşimlerini , bu heykel işlemine zarar verebilirsiniz "dedi.

  sırasında davranışçı terapi ile erken müdahale [COLOR=#ed008c !important][COLOR=#ed008c !important]okul öncesi[/COLOR][/COLOR] yıllar heykel veya ayıklayacaktır aşımı süreci yardımı olabilir.

  Çalışmanın son dergi , Beyin Araştırma yayımlandı. 5. #5
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Çocukta, zeka geriliği, otizm, dikkat yetersizliği ve hiperaktivite ile karıştırılabilen "asosiyatif korteks"sorunu doğru teşhisle düzeltilebiliyor.
  Düşünme, istemli hareket, konuşma, sonuç çıkarma ve algılamayı sağlayan serebral korteksin (beyin zarı) bir noktasının işlev yapamaz hale gelmesi sonucu "asosiyatif korteks" bozukluğu gelişiyor.

  Pediatrik nörolog Prof. Dr.Sabiha Paktuna Keskin, AA'ya yaptığı açıklamada, zeka geriliği, otizm, dikkat yetersizliği ve hiperaktivite teşhisi konularak eğitimden uzaklaştırılan pek çok çocukta, aslında düzeltilebilir bir sorun olan "asosiyatif korteks" olabileceğini bildirdi.
  Prof. Dr. Keskin, bu sorunun pek bilinmediğini ve doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebileceğini belirterek, şunları söyledi:
  "Asosiyatif korteks bozukluğunda beynin çok küçük bir noktası, menenjit gibi hastalıklar ya da başka nedenlerle çalışmıyor. Bu noktanın tekrar çalıştırılabilmesi mümkün."
  "Asosiyatif korteks" bozukluğu olan çocukların zekalarında bir gerilik olmadığını sadece zekalarını gösteremediklerini, adaptasyon bozukluğu yaşadıklarını kaydeden Prof. Dr. Keskin, "Tedavide, çalışmayan noktaları yakaladığımız zaman onları aşmaya çalışıyoruz" dedi.
  www.genbilim.com/

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Kalp ağrısının sebebi nedir?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Temmuz.2014, 12:02
 2. Uykuya doyamıyorum,sebebi nedir?
  Konu Sahibi Garip kemal Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2011, 21:23
 3. Otizm,otizm nasıl anlaşılır?
  Konu Sahibi Defnex Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2011, 15:34
 4. Otizm ile hava kirliliği arasında bağ bulundu
  Konu Sahibi Defnex Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Aralık.2010, 11:23
 5. Yaraları iyileştiren jel bulundu
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2010, 15:38

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •