+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi kategorisindeki YÖK'ten Engelli Öğrencilere Kolaylık isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  YÖK'ten Engelli Öğrencilere Kolaylık

  Reklam  YÖK, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için hazırladığı ''Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği''ni yeniden düzenledi.


  ''Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınladı.

  Buna göre, yönetmelik, yüksek öğrenim gören özürlü öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanmasını ve eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamayı amaçlıyor.

  Bunun için gerekli tedbirleri almak ve düzenlemeler yapmak üzere, Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu, Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi, ÖSYM Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi ile yükseköğretim kurumları bünyesinde oluşturulacak özürlü öğrenci birimleri koordineli çalışacak.

  Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yüksek öğrenim aşamasına gelen veya yüksek öğrenim gören özürlü öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek, belirlenen ihtiyaçlara göre yapılması gereken idari düzenlemeleri planlamak ve gerekli alt yapı standartlarını oluşturarak ilgili yükseköğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlamak üzere, ''Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu'' oluşturulacak.

  Komisyon, Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyelerinden birinin başkanlığında 3'ü özürlülük alanında bilgi sahibi, tercihen ilgili alanlardaki akademisyenlerden ve enaz yüksek lisans düzeyinde eğitim görmekte olan özürlü bir öğrenci temsilcisinden olmak üzere enaz 5 kişiden oluşacak.

  Komisyon üyeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanı tarafından üç yıl için görevlendirilecek. Süresi biten üyeler yeniden görevlendirilebilecek.

  Komisyon, özürlü öğrencilerin öğrenim hayatlarını desteklemek, öğrenim ve eğitim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacı ile sorunlarını belirleyerek çözüme yönelik gerekli planlamaları yapacak, politikalar ve stratejiler üretecek ve bunları YÖK'e sunacak. Özürlü öğrencilerin, yüksek öğrenimde karşılaşabilecekleri ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik sorunlarına çözüm üretecek. Özürlü öğrencilere uygun eğitim araç-gereçleri, ders materyalleri, ders geçme ve sınav koşullarının hazırlanmasına yönelik standartları oluşturacak.

  Özürlü öğrencilerin yatay ve dikey geçiş ile ders denkliklerinin ölçütlerini düzenlemek üzere önerilerini ilgili kurullara da sunacak olan komisyon,üniversite yerleşkelerinin özürlülere göre düzenlenmesine ilişkin yapılanmaları da takip edecek. Özürlülerle ilgili derslerin veya konuların yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına alınması yönünde çalışmalar yapacak.

  -ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİLER DANIŞMA VE KOORDİNASYON BİRİMİ-

  YÖK bünyesinde, komisyona destek hizmetler vermek, raportörlük yapmak, özürlü üniversite öğrencilerine destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir akademik ortam sağlamak için yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimleri ile koordinasyon halinde çalışmak üzere, kadrolu ''Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi'' kurulacak. Bu birimde görev alacak görevlilerden birinin, özürlülük alanlarıyla ilgili en az lisans mezunu olmasına özen gösterilecek.

  Birim, komisyona iletilecek öğrenci başvurularını düzenleyecek, üniversitelerde kayıtlı özürlü öğrencilerle ilgili istatistiki verileri tutacak, ders materyallerinin hazırlanmasında, özürlülere uygun eğitim, araştırma ve barındırma ortamlarının düzenlenmesinde, üniversiteler arası koordinasyonu sağlayacak.

  Üniversitelerden gelen raporları ve YÖK ile ÖSYM bünyesinde yapılan çalışmaları her öğretim yılı sonunda rapor haline getirecek olan birim, YÖK'ün internet sitesinde özürlülerin erişebilirliklerine uygun bir bölüm hazırlayarak, buradaki bilgileri güncelleyecek.

  ÖSYM bünyesinde de oluşturulan ''Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi''nin çalışma esasları, ÖSYM tarafından belirlenecek. Birimde özürlülük alanında bilgi sahibi ve deneyimli, tercihen ilgili alanlardan mezun enaz 1 uzman bulunacak. Gerektiğinde bu birimde özürlülükle ilgili öğretim elemanları, uzman ve öğretmenler danışman olarak görevlendirilebilecek.

  Bu birim ise yükseköğretim programlarında öğrenim görmek isteyen özürlü öğrencilere, öğrenim görmek istedikleri program hakkında danışmanlık yapacak. Üniversitelerin özürlü öğrenciler için açılmış olan entegre yükseköğretim programları listesinin sınav kılavuzuna konulması için gerekli açıklamaları hazırlayacak. Adayın ÖSYM'ye göndermesi gereken özür türü ve rapor bilgileri ile sınav sırasında ne tür desteğe gereksinimi olduğuna dair dilekçe ve benzeri bilgilere ilişkin sınav kılavuzuna konacak açıklamaları hazırlayacak.

  Sınav ortamlarının özür durumuna göre seçilmesi veya düzenlenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapacak, merkezi sınavlarla yerleştirilen özürlü adayların istatistiki verilerini oluşturacak, bireylerin engel durumları esas alınarak sınavlarda görev alan okuyucuların seçimi hakkında çalışmalar yapacak.

  -ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİ BİRİMLERİ-

  Her yükseköğretim kurumunda da özürlü öğrenci birimleri oluşturulacak. Yükseköğretim kurumları tarafından bir rektör yardımcısı sorumluluğunda, öğretim elemanları ve ilgili daire başkanlıkları temsilcilerinden oluşacak olan bu birim, özürlü öğrencilerin akademik, araç-gereç, idari, fiziksel, barınma, sosyal ve benzeri alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit edecek. Birimlerin çalışma usul ve esasları yükseköğretim kurumlarınca belirlenecek.

  Yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimleri, her yıl hazırlayacakları faaliyet ve değerlendirme sonuçlarını içeren raporu YÖK'e bildirecek.

  Yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimleri, üniversitelere kaydı yapılan özürlü öğrencilerin öğrenimlerini sürdürdükleri sırada eğitim, öğretim, burs, idari, fiziksel, barınma, sosyal ve benzeri alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit edecek ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için alınması gereken önlemleri belirleyecek, sorunları ortadan kaldırmak üzere çözüm önerileri sunacak. Özürlü üniversite öğrencilerinin akademik, fiziksel ve sosyal yaşamlarını engellemeyecek biçimde öğretim programlarını düzenlemek için, özürlü öğrencinin devam ettiği eğitim ortamının uygunlaştırılması gibi çalışmalar yapacak.

  Öğretim elemanlarına özürlülük ile bunun getirdiği sınırlılıkları ve yapılması gereken düzenlemeleri anlatan ve bilgi veren doküman hazırlayacak, bilinç düzeyini arttıracak, ilgililere danışmanlık hizmeti verecek. Özürlülük alanında bilinç ve duyarlılık düzeyini artırmak için program ve projeler geliştirecek, seminer, konferans ve benzeri faaliyetler düzenleyecek.

  Maddi güçlüğü bulunan özürlü öğrencilerin yardımcı araç gereçlerinin ücretsiz temini yönünde çalışmalarda bulunacak, bütün öğrencilerin adil ve doğru bir şekilde ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulması, fırsat eşitliğini sağlamak ve eğitim sürecini özürlü öğrenciler için de anlamlı hale getirmek için düzenlemeler yapacak. Yükseköğretim programlarını kazanan özürlü öğrencileri kayıt sırasında tespit etmek, üniversite yerleşkesinin ve yerleşkede bulunan yapılar ile açık alanların, özürlü öğrenciler için ulaşılabilir olmasını sağlayacak.

  Bu yönetmelikle, 20.6.2006 tarihli ve 26204 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği'' yürürlükten kaldırıldı.  AA  Reklam

 2. #2
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  YÖK, engelli öğrencilerin hayatını iyileştirecek


  YÖK, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için yeni önlemler alıyor.
  Yerleşkeler, engellilere göre düzenlenecek. Yeniden düzenlenen "Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği" Resmi Gazete"de yayımlandı.
  YÖK, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için yeni önlemler alıyor.

  Yönetmeliğe göre; engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek, belirlenen ihtiyaçlara göre yapılması gereken idari düzenlemeleri planlamak ve gerekli altyapı standartlarını oluşturarak ilgili yükseköğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlamak üzere, beş kişilik "Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu" oluşturulacak. Komisyon, üniversite yerleşkelerinin engellilere göre düzenlenmesini de takip edecek. Engellilerle ilgili ders ve konuların yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına alınması için çalışmalar yapacak. YÖK bünyesinde komisyona destek hizmetler vermek için kadrolu "Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi" kurulacak.
  alıntıdır

 3. #3
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  YÖK'ten engelli öğrencilere müjde


  YÖK, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için hazırladığı “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği”ni yeniden düzenledi. Buna göre, kampüslerde engellerin kaldırılması için her türlü düzenleme yapılacak.

  Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği, yeniden düzenledi. Buna göre, yönetmelik, yüksek öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanmasını ve eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamayı amaçlıyor. Bunun için gerekli tedbirleri almak ve düzenlemeler yapmak üzere, Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu, Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi, ÖSYM Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi ile yükseköğretim kurumları bünyesinde oluşturulacak engelli öğrenci birimleri koordineli çalışacak. Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yüksek öğrenim aşamasına gelen veya yüksek öğrenim gören engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek, belirlenen ihtiyaçlara göre yapılması gereken idari düzenlemeleri planlamak ve gerekli alt yapı standartlarını oluşturarak ilgili yükseköğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlamak üzere, “Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu” oluşturulacak.

  YAKIN TAKİP

  Komisyon, Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyelerinden birinin başkanlığında 3’ü engellilik alanında bilgi sahibi, tercihen ilgili alanlardaki akademisyenlerden ve enaz yüksek lisans düzeyinde eğitim görmekte olan özürlü bir öğrenci temsilcisinden olmak üzere enaz 5 kişiden oluşacak. Komisyon üyeleri Yükseköğretim Kurulu Başkanı tarafından üç yıl için görevlendirilecek. Süresi biten üyeler yeniden görevlendirilebilecek.

  Komisyon, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını desteklemek, öğrenim ve eğitim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacı ile problemlerini belirleyerek çözüme yönelik gerekli planlamaları yapacak, politikalar ve stratejiler üretecek ve bunları YÖK’e sunacak. Engelli öğrencilerin, yüksek öğrenimde karşılaşabilecekleri ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik sorunlarına çözüm üretecek. Bu öğrencilere uygun eğitim araç-gereçleri, ders materyalleri, ders geçme ve sınav koşullarının hazırlanmasına yönelik standartları oluşturacak. Komisyon, üniversite yerleşkelerinin engellilere göre düzenlenmesine ilişkin yapılanmaları da takip edecek. Engellilerle ilgili derslerin veya konuların yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına alınması yönünde çalışmalar yapacak.

  OKUYUCU KARMAŞASINA SON

  ÖSYM bünyesinde de oluşturulan “Özürlü Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi” de yükseköğretim programlarında öğrenim görmek isteyen engelli öğrencilere, danışmanlık yapacak. Üniversitelerin engelli öğrenciler için açılmış olan entegre yükseköğretim programları listesinin sınav kılavuzuna konulması için gerekli açıklamaları hazırlayacak. Adayın ÖSYM’ye göndermesi gereken engel türü ve rapor bilgileri ile sınav sırasında ne tür desteğe ihtiyaç olduğuna dair dilekçe ve benzeri bilgilere ilişkin sınav kılavuzuna konacak açıklamaları hazırlayacak. Sınav ortamlarının engel durumuna göre seçilmesi veya düzenlenmesi konusunda gerekli çalışmaları yapacak, merkezi sınavlarla yerleştirilen engelli adayların istatistiki verilerini oluşturacak, bireylerin engel durumları esas alınarak sınavlarda görev alan okuyucuların seçimi hakkında çalışmalar yapacak. Özellikle okuyucu konusunda engellilerden ciddi şikayetler geliyordu. ANKARA AA

  ÖĞRENCİ BİRİMLERİ FAAL OLACAK

  Her yükseköğretim kurumunda oluşturulan engelli öğrenci birimleri, engelli öğrencilerin akademik, araç-gereç, idari, fiziksel, barınma, sosyal ve benzeri alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit edecek. Birimler, faaliyetlerini YÖK’e rapor edecek.

  823 engelli üniversiteli oldu

  Lisans Yerleştirme Sınavları sonuçlarına göre; bu sene 297’si kız, 526’sı erkek olmak üzere toplam 823 engelli, üniversiteye yerleşti. 2010 ÖSYS Yerleştirme sonuçlarına göre YGS’ye başvuran 1709 engelli öğrenciden 823’ü üniversiteli oldu. Bunlardan 363’ünün Açık Öğretim Fakültesini tercih ettiği belirtildi.

  kaynak

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. YÖK'ten, engelli öğrencilere yüzde 10 kontenjan
  Konu Sahibi Nur Kılıç Forum Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mart.2018, 12:59
 2. Engelli Yakını Bulunan Memurların Tayinin de Kolaylık
  Konu Sahibi Nur Kılıç Forum Genel Konular / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2015, 14:45
 3. Sınavlarda engelli öğrencilere ek süre verilecek
  Konu Sahibi Defnex Forum Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Ocak.2014, 16:38
 4. Engelli öğrencilere servis hizmetleri düzenlemesi
  Konu Sahibi MuTeBer Forum Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2013, 02:26
 5. Engelli öğrencilere eğitim,öğrenim yardımları
  Konu Sahibi Defnex Forum Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Aralık.2010, 20:41

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •