+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi kategorisindeki Öğrenciye genel af isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Öğrenciye genel af

  Reklam

  12 Eylül 1980’den sonra ne sebeple olursa olsun üniversiteden atılanlara dönüş imkanı geliyor. YÖK Başkanı Özcan, star’a son öğrenci affının torba yasayla çıkacağını açıkladı

  YAKUP BULUT ANKARA

  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 800 bin kişinin beklediği öğrenci affını star’a açıkladı. 12 Eylül 1980 darbesinden bu yana üniversitelerden “her ne sebeple olursa olsun” ilişiği kesilenlere genel af geliyor. Özcan, bütçe görüşmelerinden hemen sonra ele alınması beklenen torba kanunda öğrenci affıyla ilgili düzenlemenin de yer alacağını söyledi.

  TÜM ATILANLARI KAPSAYACAK: Düzenlemenin 1980’den bugüne kadar olan süreyi kapsayacağını belirten Özcan, “‘Her ne sebeple olursa olsun yükseköğretimden ilişiği kesilenler’ şeklinde bir madde koyuyoruz. Böylece hiçbir şarta bağlamadan herkesin yarım bıraktığı üniversite eğitimine dönmesine olanak tanımış olacağız” dedi.

  TERÖRDEN KAMPÜSE DÖNÜŞ YOLU: Yusuf Ziya Özcan, düzenlemeye hiçbir sınırlama konulmayacağını da ifade etti. Böylece terörle bağlantılı suçlardan dolayı üniversiteden atılanlar da dahil olmak üzere daha önce üniversitelerle ilişiği kesilenlere öğrencilik yolu açılacak.

  BAŞÖRTÜLÜLER DÖNEBİLECEK: Disiplin suçları da af düzenlemesi kapsamına girerken, kılık kıyafet nedeniyle kaydı silinen devam edemeyen başörtülü kız öğrenciler de üniversitelere dönebilecek.

  ‘MASTER’I DA KAPSAYACAK: Düzenleme 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra, ön lisans ve lisansüstü eğitimi de kapsayacak.

  SON AF OLACAK: Prof. Özcan, bu düzenlemenin son öğrenci affı olacağını da vurgulayarak, “Üniversite eğitimine süre sınırlamasını kaldırıyoruz. Normal sürede eğitimini tamamlayamayan artık atılmayacak, daha fazla harç kredisi ödeyerek devam edebilecek. Böylece bir daha öğrenci affına ihtiyaç kalmayacak” dedi.

  KAYIP NESİL GERİ DÖNECEK: Af 1980 darbe döneminde üniversitelerden ilişiği kesilen yaklaşık 5 bin kişiyi de kapsayacak. 12 Eylül döneminde “1402’lik” olarak anılan, üniversiteden atılanlardan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, 19 Eylül 1980’de öğrenciler için çıkarılan yasayla sıkıyönetim komutanları tarafından binlerce gencin eğitim dışına itildiğini söyledi. Hatipoğlu, “Bu gençler, bu ülkenin kayıp neslidir. Darbe mağduru gençlerimize diploma yolunu açmak, darbeleri mahkum etmenin en güzel yolu olacak” diye konuştu.

  DÖNÜŞ HEYECANI BAŞLADI BİLE

  Af bekleyen gençler internetten örgütlenirken, “Eğitim Hakkı Engellenemez Platformu” sözcüsü olan Harun Akalp, Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne dönmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

  star  Reklam

 2. #2
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Öğrenci affı komisyondan geçti


  Okuldan atılmayı son erdiren madde TBMM komisyonunda kabul edildi.
  Öngörülen sürelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programını tamamlamayanlara yeniden düzenlenecek katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşuluyla öğrenimlerine devam etme olanağı sağlayan ''Torba Tasarı'' maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

  Maddeye göre, ders kredileri, Yükseköğretim Kurulunca, ilgili programın yer aldığı diploma düzeyi ve alan için yükseköğretim yeterlilikler çerçevesine göre belirlenenkrediaralığı ve öğrencilerin çalışma saati gözönünde tutularak yükseköğretim kurumlarının senatoları tarafından belirlenecek.

  Yükseköğretim kurumlarında, öğretim faaliyetlerinin yıl içinde kaç döneme ayrılarak sürdürüleceği yükseköğretim kurumları senatoları tarafından tespit edilecek.

  Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami 4 yıl, lisans programlarını azami 7 yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami 9 yıl, yüksek lisans programını azami 3 yıl, doktora programını ise azami 6 yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, yeniden belirlenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşuluyla öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilecek. Bu kişiler, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamayacak. Böylece belirlenecek katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödeyenler üniversiteden atılmayacak.

  Yükseköğretim Kurulu kararı üzerine yükseköğretim kurumlarında, öğretim elemanı ve öğrencilerin aynı mekanda bulunma zorunluluğu olmaksızın, bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı olarak öğretim faaliyetlerinin planlandığı ve yürütüldüğü ön lisans, lisans ve lisansüstü uzaktan öğretim programları açılabilecek.

  Uzaktan öğretim programı kapsamında yükseköğretim kurumlarında ders veren öğretim elemanlarına, haftalık 10 saati geçmemek üzere, verdikleri ders başına yükseköğretim kurumları yönetim kurulunca belirlenecek tutarda ek ders ücreti ödenecek.

  Senato tarafından uygun görülmesi halinde, birinci ve ikinci öğretim programlarındaki bazı dersler sadece uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek.

  Dersleri verecek yeterli öğretim elemanı bulunmayan yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretim yoluyla ders verilebilecek.

  AK Parti'li komisyon üyelerince verilen bir önergenin kabul edilmesiyle meslek yüksekokullarında yılda 3 dönem de eğitim-öğretim verilebilmesine imkan sağlandı.


  samanyoluhaber

 3. #3
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Öğrenciye af Meclis'ten geçti


  'Tarihin en büyük öğrenci affı' olarak bilinen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kapsamlı 'Torba Yasa' paketinin 7. bölümü, okulla ilişiği kesilmiş her öğrenciye umut olmuş durumda. Artık herkes okuluna yeniden dönebilir!

  Cumhuriyet tarihinin en büyük öğrenci affı olarak kabul edilen yasa Meclis'te kabul edildi. 'Torba Yasa' olarak bilinen tasarının 7. bölümünde yer alan öğrenci affı ile yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilen öğrencilere okula dönüş yolu açıldı. Genel Kurul'da kabul edilen maddeye göre; yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda, intibak, ön lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurabilecek. Böylece düzenlemeden yararlanacak olanlar 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine devam edebilecek. Kabul edilen af yasasından 800 binin üzerinde öğrencinin faydalanabileceği belirtiliyor.

  ASKERLİĞİ GELENE TECİL

  Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri de tecil edilmiş sayılacak. Yasanın yürürlüğe gireceği tarihte askerliğini yapmakta olanlar ise terhislerini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları durumunda söz konusu haklardan faydalanabilecek. Yurt dışındaki üniversitelerden yatay geçiş yaptıktan sonra bu işlemleri iptal edilenler de aftan yararlanacak.

  ASKERİ OKULLARI DA KAPSIYOR

  Kabul edilen yasanın kapsama alanına askeri okullara bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi ve bunlara bağlı yüksek öğrenim kurumlarından ilişiği kesilen öğrenciler de giriyor. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi gibi kurumlarda eğitim görürken ilişiği kesilmiş olanlar, başvuruları doğrultusunda Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) uygun gördüğü eğitim kurumlarına intibak ettirilecek.

  'TERÖR SUÇU' KAPSAM DIŞINDA

  Yükseköğretim kurumlarına dönüş yolunda tarih sınırlaması getirilmedi. Ancak terör suçlarından hüküm giyenler aftan yararlanamayacak. Yasa tasarısının geçtiğimiz ay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında bu konu tartışmalara sahne olmuş ve yapılan düzenlemeyle terör suçundan hüküm giyenler af kapsamı dışında tutulmuştu. Yasaya böyle bir maddenin eklenmemiş olması halinde PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan da aftan yararlanabilecekti.

  aa
  memurlar.net

 4. #4
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Yurtdışından yatay geçişi iptal edilen öğrenciler de aftan yararlanabilecek


  Meclis’te Torba Yasa Tasarısı içinde yer alan öğrenci affının kapsamı, verilen önergeyle genişledi.

  Yurtdışından yatay geçişi iptal edilenler de aftan yararlanabilecek. Yani El Ezher üniversitesi gibi üniversitelerden yatay geçiş yapıp da Türkiye’de eğitimine devam edemeyenler yeniden okula devam edebilecek. Yasayla, hazırlık dâhil bütün sınıflarda, intibak, ön lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden ilişiği kesilenler bu aftan yararlanacak. 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği kuruma başvurarak, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine yeniden başlayabilecek. Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri tecil edilmiş sayılacak. Öngörülen sürede bitirememe nedeniyle üniversiteden atılma da kaldırıldı.

  • NEVİN BİLGİN

  star

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Temmuz.2015, 15:53
 2. Her öğrenciye bilgisayar kampanyası
  Konu Sahibi KARDELEN Forum Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Aralık.2010, 16:49
 3. Sabancı Vakfı'ndan 1300 Öğrenciye Burs
  Konu Sahibi okyanus Forum İlanlar, Duyurular
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2010, 16:41
 4. Öğrenciye en iyi ilaç; okul yolunda yürümek
  Konu Sahibi okyanus Forum Özel Eğitim & Rehabilitasyon
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ağustos.2010, 01:53
 5. Engelli öğrenciye merdiven engeli
  Konu Sahibi Defnex Forum Olaylar, Tutumlar, Övgüler, Yergiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 22:39

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •