+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Kök Hücre ile Tedavi kategorisindeki Kök Hücre Araştırmalarına Yeni Engel isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Kök Hücre Araştırmalarına Yeni Engel

  Reklam

  Obama yönetiminin insan embriyosu üzerinde yapılan kök hücre araştırmalarına, Bush yönetimince getirilen kısıtlamaları yumuşatan kararı, mahkeme tarafından durduruldu.

  Yargıç Royce Lamberth bu alandaki araştırmalara devlet bütçesinden para aktarılmasını geçici olarak yasakladı.

  Yargıç, kök hücre araştırmasının insan ceninin imhasına yol açtığını öne sürerek, iptal davasını açan dinci çevreleri haklı buldu.

  Başkan Obama geçen yıl, cenin üzerinde kök hücre araştırmalarına devlet bütçesinden para ayrılmasını yasaklayan Başkan Bush’un kararını büyük çapta yumuşatmıştı.

  Bilimadamları kök hücre araştırmalarıyla, felçten şeker hastalığına kadar bir çok hastalığa çare bulunabileceğini söylüyor. Buna karşılık bazı çevreler insan cenini üzerindeki bu araştırmaların günah olduğunu iddia ediyor.

  kaynak  Reklam

 2. #2
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  ABD’de kök hücre araştırmalarına mahkeme engeli
  ABD’de federal bölge mahkemesinin Başkan Barack Obama’nın 2009 yılında kabul ettiği embriyonik kök hücre araştırmalarına kaynak aktarılması kararını durdurması, ülkede büyük tartışmaların başlamasına neden oldu.
  Yargıç kararının gerekçesinde, bu araştırmaların federal bütçenin embriyoların ortadan kaldırılması için kullanılması yasağını ihlal ettiğine karar verdi.  Karar ülke genelinde Ulusal Sağlık Enstitüleri ve üniversiteler için bir şok etkisi yaptı. Bu kurumlar Obama’nın kararı doğrultusuna kendilerine aktarılacak kaynağa kesin gözüyle bakıyordu. Bilim dünyası Pazartesi gecesi mahkemenin kararının çalışmaları üzerindeki etkisini belirleme telaşına düştü.  Boston Çocuk Hastanesi Kök Hücre Transferi Programı Direktörü Dr. George Daley, “Laboratuarımda çalışan herkese yarın sabah hücreleri beslediklerinde, parası federal hükümet tarafından ödenmeyen araçlar kullanmalarını tavsiye ettim” dedi. Daley kararın, Obama yönetiminin emrinden bu yana bu konuda çalışmaya başlayan onlarca laboratuarın çalışmaları önünde ani bir engel olduğunu belirtti.  DC Federal Bölge Mahkemesi Başyargıcı Royce Lamberth, kararında aldığı ihtiyati tedbir kararının federal politikayı statükoya döndürdüğünü belirtti ancak yetkililerin, bilim insanlarının ve hukukçuların kararın ne anlama geldiğini anladığını söylemek mümkün değil.  Daley, Obama yönetiminin kararları doğrultusunda başlayan çalışmaların hemen durdurulması gerektiğine inandığını belirtirken, sağlık kurumlarının Bush yönetiminin hibe uygulamaları doğrultusunda çalışması gerektiğini ifade edenler de oldu.  KARAR TARTIŞILIYOR

  Obama yönetiminin kararnamesi hakkında dava açan İttifak Savunma Fonu’nun başdanışmanı Steven Aden, yargıcın kararının mahkemeden yeni bir karar çıkana kadar Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin kök hücre araştırma projelerine kaynak aktaramayacağı anlamına geldiğini söyledi.  Yargıç Lamberth, mevcut yasalar kapsamında hükümetin embriyonik kök hücre (ESC) araştırmasına kaynak sağlamasının yasak olduğuna ve bu yüzden hükümet politikasının yasal olmadığına karar verdi.  Lamberth, “Eğer ESC araştırma projesinin tek bir basamağı veya parçası embriyonun yok olmasıyla sonuçlanırsa, tüm proje federal fon temininden alıkoyulacaktır” kararı aldı.  Yıllar boyunca özel fon temini doğum evlerinden alınan embriyolardan, embriyonik kök hücre dizileri üretmek için kullanıldı. Bu süreç embriyonun ölümüne neden oluyordu. 2001 yılında ABD eski Başkanı George Bush, embriyonik kök hücre tedavisine izin verdi ancak hükümet tarafından kaynak sağlanan araştırmanın o yıl mevcut bulunan 21 kök hücre diziniyle sınırlı kalması şartı koydu.  Obama yönetimi altında ise bağışçılar gerekli formlara imza attıkları ve diğer şartlara uydukları sürece araştırmacılar çalışmaları için federal yardım kullanabiliyor.  BAZILARI MEMNUN, DİĞERLERİ ŞAŞKIN

  Pazartesi günü alınan kararın çıkmasını sağlayan davacılardan biri olan Ron Stoddort, alınan karardan memnuniyetini belirtti: “Embriyoların kök hücre araştırmasında yok olmasını istemiyoruz. Embriyolar hayata gelmemiş insan hayatını temsil eder ve korunmaları gerekir. Ama onları öldürmeden kök hücre elde etmenin yolu varsa buna karşı çıkmazdım” dedi.  Diğer yandan, Stanford Kök Hücre Biyolojisi ve Yenileyici Tıp Enstitüsü uzmanı Dr. Irving Weismann, mahkeme kararının umutlarını kök hücre tedavisine bağlayan kişiler için yıkıcı olduğunu belirtti ve kararın tersine çevrilmesini umduklarını söyledi.  Geçtiğimiz yıl açılan dava, yargıcın kararın değiştirilmesini sağlayacak yeterli gerekçelerin bulunmadığını belirtmesiyle reddedildi. Ancak temyiz mahkemesi iki kök hücre araştırmacısı Dr. James L. Sherley ve Dr. Theresa Deisher’in araştırmalarına kaynak sağlamak için karşılaşacakları zorlukları değerlendirerek kararı iptal etti.  DICKEY-WICKER YASASI

  Davanın tekrar başlamasının ardından, Yargıç Lamberth Obama yönetiminin “sakat bırakma veya öldürme riskini bilerek embriyoların ortadan kaldırıldığı süreçlerin” federal fon teminini yasaklayan Dickey-Wicker Yasası’nı ihlal ettiği kararını verdi.  Geçtiğimiz yıl ise, Obama yönetimi Başkan Bush yönetiminde izni verilen veya bağışçıların kendi rızasıyla bağışladığı embriyoların üzerinde yapılacak kök hücre araştırmalarının finansmanına izin vermişti.  Yönetim, kararın Dickey-Wicker Yasası ile uyumlu olduğunu çünkü finansmanın sadece kök hücre elde edilecek sürece kadar kullanılacağını, embriyonun ölümüne yok açılmayacağını savundu. Yargıç Lamberth ise kök hücre üretiminin “ağırlıklı olarak embriyoların ölümüne bağlı olduğunu” belirtti.  Boston Çocuk Hastanesi direktörü Dr. Leonard Zon, alınan karar yüzünden şaşkınlık yaşadığını ifade etti. Zon, “Obama yönetimi tarafından sağlanan kaynağın tıpta gelişim sağlayacak ve ABD’ye çok yüksek standartlar getirecek araştırmalar için kritik önem taşıdığını söyledi.  Aden ise kararın embriyonik kök hücre araştırmasına kıyasla daha fazla umut veren yetişkin kök hücre araştırmalarını tetikleyeceğini savunarak karardan memnun oluğunu belirtti.

  kaynak

 3. #3
  Asi Nehir
  Misafir

  Bağnazlık burdada kendini göstermiş.Milyonlarca insan yine beklesin.

 4. #4
  Üye zekak1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12 Ağustos 2010
  Nereden
  ÜRGÜP/NEVŞEHİR
  Mesajlar
  184
  Konular
  10
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  bu kadar saçma bu kadar bencil bir karar olamaz bence

 5. #5
  SPK
  Misafir

  geri kafalı toplumm

 6. #6
  Şaziye
  Misafir

  son umudumuz artık türkiye

 7. #7
  Hayat Sevince Güzel
  Misafir

  Bu kadarınada pes doğrusu.Umutları engellediler.

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Tıpta önemli adımlara yol açan kök hücre alanında yeni gelişme...
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mayıs.2012, 22:08
 2. Felçli Hastalara Kök Hücre Tedavisiyle Yeni Umut
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Eylül.2011, 12:26
 3. Kök hücre tedavisinde yeni dönem
  Konu Sahibi Defnex Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 03.Kasım.2010, 20:32
 4. [YENİ] Kök Hücre Tedavisine Yönelik Yeni Girişimimize Destek Olalım
  Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum İlanlar, Duyurular
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 07.Ekim.2010, 10:15
 5. İstanbul’a yeni kök hücre nakil merkezi
  Konu Sahibi Defnex Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 01.Eylül.2010, 10:37

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •