+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs. kategorisindeki Engelliler acınılacak insanlar mıdır? [Tartışma] isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Genel Yayın Yönetmeni Lodos Denizcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  2.340
  Konular
  214
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engelliler acınılacak insanlar mıdır? [Tartışma]

  Reklam


  Toplumumuzda malesef engellilere genel olarak yardıma muhtaç,ezik,acınması gereken varlık olarak görülüyor,öyle davranılıyor.Hiç bir engelli, engelinden dolayı ezik muamelesi görmeyi,dilenci gibi davranılmasını istemez.Onlar fırsat verilmesini,engellinin el verdiğince hayata katılmayı,paylaşmayı isterler.Bazı şeyleri yapamadığından dolayı içe kapanık,problemli gibi lanse edilmesi çoğu engellinin toplumdan uzaklaşmasına, odasına hapsolmasına sebep olmaktadır.Elbet bizlerin içinde de çürük elmalar var; engellini kullanarak dilencilik yapanlar,duygu sömürüsü yapan kişiler var.Ama bunları tüm engelliler böyledir diye damgalamanın da lüzumu yok.

  Ben engelliysem somurtkan,hiç birşeyden memnun olmayan,nazlı,işe yaramaz biri olmak zorunda değilim.Yeri geldiğinde bende gülerim,eğlenirim,benimde mutlu olduğum anlar olur.Eğer mutsuz biri gibi görünüyorsam bu sizin bakış açınızdan kaynaklanır.Engelli olmak demek illa ki mutsuz insan demek değildir ki.Yeter ki siz bana pozitif bakın bende size aynı şekilde bakıyım.Bazen toplumun negatif bakışı benıde etkiliyor ve bende bu bakışlardan etkilenip mutsuz oluyorum.Hatta bilinçaltına yerleşip istemeden de mutsuz biri gibi olduğum anlar oluyor.

  Peki sizlerin bu konuda duygu ve düşünceleriniz nedir?  Reklam

 2. #2
  PuSaT
  Misafir

  hep acıyorlar, bakışlarından hissedyorm. ben asla acınılacak bir şey yapmıyorum ama sakatlıgımı her zaman bir kambur gibi sırtımda taşımaktan usandım, bakışlardan usandım , zamanla yaşamaktan usanacağım bu gidişle. (

 3. #3
  Üye MOONSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29 Haziran 2010
  Mesajlar
  543
  Konular
  45
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Bizim toplumumuz her tür duyguyu dolu dolu yaşamaya,yaşadığını da sözlü yada fiili göstermeye bayılır. Yani onların vah yazıklı cümleleri bizim acziyetimizden sanmayın sakın,tamamen duygusaldır yahuSağlıklı bir bireyin yapamacağı şeyleri biz başarsak gözleri fal taşı gibi açılır.Sonra ..bak bu halinde...diye aklı sıra övdüğü ama içimizi burkan laflar etmeye başlar beni ben diye tanımayan teyzem,aslında ne yaptığımla değil şeklimle şemalimle yargılayan ninem.. vahh,yazık,tühh nidaları arasında ayağı kırık bir sokak minnoşuna bakar gibi yüzü ekşiyerek bakanlarKüçükken acınmayı hazmetmek o kadar acıtıyordu ki;lakin şimdi büyüdük;bırakalım vahlasınlar yahu!Gülmek en güzeli

 4. #4
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Acınılacak insanlar değiliz sadece yardıma ihtiyaç duyan insanlarız.Bizlere acımak yerine bizler için yararlı işler için efor harcasalar ya

  Her insanın hayatında sorunlar oluyor.Bu hayatta kimi sağlık,kimi huzursuzluk,kimi de maddi problem çekiyor.Şuna inanıyorumki insanın sağlığı yerinde olduktan sonra herşeyin üstesinden gelir.

  En azından sağlığımıza kavuşana kadar hayatımızı kolaylaştırıcı,tedavimizi destekleyici işler yapılsın.Acımak hiç bir işe yaramıyacağı gibi insan psikolojisinide bozar.

 5. #5
  Üye DAMLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02 Temmuz 2010
  Mesajlar
  9
  Konular
  0
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Ne yazık ki vucut parçalarının eksik yada sorunlu olması insanlara garip ve ürkütücü geliyor ..Bu duyguyla insanlar acıma hissine kapılıyorlar.
  Toplum olarak başkasına acımayı ,acırkende içimizden "iyi ki ben böyle değilim" deyip kendimizi iyi hissetmeyi adet edinmişiz.
  Biz kendimize acımasakta , ezik hissetmesek de ,karşımızdaki kişi eğer kötü niyetliyse , ısrarla bize acımaya ,bizi ezik görmeye devam edecektir.İş hayatı, aile hayatı ,maddi durumu bizden daha kötü ,bizden daha acınacak durumda olsa bile bu kişi bizdeki sakatlığı görüpte kendini şanslı görmeye devam edecektir.
  Bu ülkede ve bu toplumda yaşadıkça hep böyle eksik ruhlu insanlarla karşılacacağız.Bu durumda en iyi yapılacak şey kulaklarımızı ve gözlerimizi bu kişilere kapatıp yolumuza ve yaşantımıza devam etmek olacaktır.

 6. #6
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Ben kulaklarımı kapatmayı başaramıyorum.Görmezden,duymamazlıktan gelemiyorum.Bunu başaramıyorum.Hemen o kişilere anlık tepki gösteriyorum.

  Bu yüzden tanısamda,tanımasamda çoğu kişinin kalbini kırıyorum.Çok etkileniyorum.Vah,tüh,yazık kelimeleri beni çok sinirlendiriyor.

 7. #7
  Üye karcicegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  499
  Konular
  219
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  İnsanların bakışları ister istemez etkiliyor. Önemli olan bu etkilenmeyi çabuk atlata bilmek engelli olmak acınacak halde olmak değildir.
  Bir çok engelli insan azmiyle hırsıyla çok başarılı işlere imza atmıştır.Hayatını idame etmek için çalışan çabalayan engelli insanlar bence takdire şayandır.Ne yazıkki toplumumuzda acıyarak bakanların sayısı oldukca fazla acıyacağınıza hayatlarını kolaylaştırmak için bir şeyler yapın. Her şeye rağmen yaşamak güzel her koşulda mutlu olmasını bilmeliyiz aksi takdirde hayat yaşanmaz hale gelir.

 8. #8
  Zümrüdü Anka
  Misafir

  Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de, zihnî, rûhî ve bedenî yönden engelli ve özürlü insanlar bulunmaktadır. Bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgi ve desteği göstermek insanî ve İslâmî görevimizdir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), “Bakıma muhtaç kimselerin sorumluluğu bize aittir” (Hadis-i Şerif) buyurarak ihtiyaç sahibi ve engelli kimselere toplum olarak sahip çıkılmasını istemiştir. Diğer bir hadislerinde ise, "Kim mü’min kardeşinin bir ihtiyacını karşılarsa Allah da onun bir ihtiyacını karşılar. Kim müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet gününde onun bir sıkıntısını giderir”(Hadis-i Şerif) buyurmuşlardır. Ayrıca kendileri de bizzat, hasta, engelli, özürlü ve muhtaç kimselere sahip çıkmış, onlara şefkat ve merhamet göstermiştir. Engelli kimselere yol göstermenin, görme engellilere rehberlik etmenin, işitme ve konuşma engellilerle anlayacakları şekilde iletişim kurmanın, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamanın Allah katında sadaka olduğunu bildirmiş, engelli ve özürlüleri toplumun doğal birer üyesi olarak kabul etmiştir. (Hadis-i Şerif)

  Nice insan, doğuştan yahut sonradan elîm bir kaza veya hastalık sonucu felçli, ortopedik engelli, işitme ya da görme özürlü olabilmektedir. Kim bilir belki de hiç beklenmedik bir anda bizler de engelli ya da özürlü olabiliriz; -Allah korusun- gören gözümüz görmez, işiten kulağımız işitmez, tutan elimiz tutmaz, yürüyen ayağımız yürüyemez olabilir. Bu nedenle, bir yandan sağlığımızı korumak için gerekli tedbirleri alırken; diğer yandan da fert, aile, sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşları olarak engelli ve özürlü kardeşlerimize karşı maddî ve manevî sorumluluklarımızın olduğunu unutmamalıyız

  Özürlü ve engelli kimselere değer vermeli, söz ve davranışlarımızla onların gönüllerini almalı, huzur ve mutluluklarına vesile olmalıyız. Hayatlarını kolaylaştırıcı mahiyette her türlü maddî ve manevî tedbiri almalı, gerekli altyapı hizmetlerini sunmalıyız.

  Engelli ve özürlü çocukları olan ailelere yardım yapmalı, eğitim ve öğretim desteğinde bulunmalıyız. İmkânlarımızı zorlayarak, özürlü ve engelli kardeşlerimize iş imkânı sağlamalı; böylece onlara, çalışıp üretmenin ve helâlinden kazanmanın mutluluğunu tattırmalıyız.
  Diğer yandan, hiçbir engelli ve özürlü kimseyi, “kör, sağır, dilsiz ve topal ” gibi sıfatlarla nitelememeli, her türlü aşağılayıcı söz, fiil ve davranışlardan sakınmalı, şakayla da olsa onlarla alay etmemeliyiz. Sevgili Peygamberimiz bu konuda şu uyarıyı yapmaktadır: “Kardeşinin derdine sevinip gülme, sonra Allah ona merhamet eder de, seni onun sahip olduğu dertle müptela kılar” (Hadis-i Şerif)

  Engelli ve özürlü kardeşlerimiz de bilmelidirler ki, misafirhane olan bu dünya, imtihan yeridir. İnsanlar, imtihan dünyasında iyi-kötü, acı-tatlı olaylarla karşılaşabilirler; sevindikleri anlar olduğu gibi üzüldükleri anlar da olur; bazen nimetlerle bazen de çeşitli sıkıntılarla denenirler. Bu sıkıntılar, kimi zaman insanların kendi ihmal veya kusurlarından, kimi zaman da hiçbir kusur ve ihmalleri olmadığı halde, sorumsuz ve kural tanımaz insanlardan kaynaklanabilir. Bu bakımdan,-hangi sebeple olursa olsun- engelli ve özürlü durumda olan kardeşlerimiz, maruz kaldıkları hastalık ve kayıplara sabretmeli; hiçbir zaman engelliliğin, kendileri için bir noksanlık veya kusur olduğu psikolojisine kapılmamalıdırlar. Çünkü Allah katında hiçbir insanın diğerinden iman, salih amel ve takva dışında bir üstünlüğü yoktur. Yüce Allah insanları dış görünüşlerine, mal, mülk, makam ve servetlerine göre değil; kalplerine, gönüllerine ve amellerine göre değerlendirir. (Hadis-i Şerif)

  “ Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı hakkıyla bilen ve onlardan hakkıyla haberdâr olandır” (Ayet-i Kerime)

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Engelli öğretmen ataması tartışma yarattı
  Konu Sahibi Nur Kılıç Forum EKPSS - Engelli Öğretmenler ve Adaylar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Kasım.2014, 11:50
 2. Engelliler için düşük faizli yada faizsiz kredi imkanı var mıdır?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Genel Konular / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Şubat.2013, 22:35
 3. Bioenerji ile yürüyemeyen insanlar yürürmü?
  Konu Sahibi HAKAN ÇİZMECİOĞLU Forum Sağlık / Omurilik Hasarları (OF)
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 11.Ekim.2010, 20:38
 4. Otistik ve utangaç insanlar için burun spreyi
  Konu Sahibi Defnex Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Eylül.2010, 12:43
 5. Engellinin halinden yalnızca Engelliler mi anlar? [Tartışma]
  Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2010, 13:50

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •