+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs. kategorisindeki Engelli yol ayrımı… isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Eshat
  Misafir

  Engelli yol ayrımı…

  Reklam

  Her zaman engelli engelsiz ilişkilerinde bir ayrımdan, farklılıkların ortaya koyulduğundan bahsederiz. Kimi zaman bunların büyük bir haksızlık olduğunu düşünerek içimizde de olsa bir burukluk yaşarız.

  Ayrımcılığı ben iki farklı şekilde değerlendireceğim. Birincisi engellilere engelinden dolayı yapılan fiziki ayrım, ikincisi ise engelli insanların kendilerini toplumdan çekerek diğer insanlardan kendilerini ayrı tutmaları.

  Ben bunların her ikisine de karşıyım. Yaşadığımız yerkürede ayrımcılık yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu konuda hepimiz mutabıksak bu ayrımcılığın ne bizim tarafımızdan ne de bir başkası tarafından yapılmasının doğruluğu savunulamaz.
  Kendince hiçbir girişimde bulunmadan sadece kendisi için bir şeyler yapılmasını bekleyen insanlar her zaman çok beklemişlerdir. Hayat öyle gereksinimleri içinde barındırıyor ki beklemeyi bırakalım yavaşlamaya dahi zaman olmayabiliyor. Biz engelliyiz diyerek toplumla bağdaşmamak, her şeyi toplumdan beklemek en az o ayrımcılığı yapanlar kadar vahamete kapılmışlar demektir.

  Hiçbir insanın bir başka insana kendisini ispatlaması elbette düşünülemez. Lakin yaşadığımız hayatta insan olarak bazı konularda kendi çabalarımızı ortaya koyabilmemiz şarttır. “Ayrımcılığa hayır!” Diyorsak o vakit hayatımızdaki eksiklikleri tamamlayarak kendimizi hiçbir şekilde kimseden ayrıştırmadan yaşama katabilmeliyiz.

  Belki fiziki olarak bu konuda bir engelleyişimiz olabilir. Zaten bizim hayatımızdaki yaşamsal kısıtlılığımızı ortaya koyan bu sebebin bir ömür bizimle olacağını varsayarak hayat düzenimizi kurabilmeliyiz. İnsanlarla kurulan diyaloglarda bize engelimizden dolayı yaklaşmayan insanların zaten hayatımızda olmasını hiç birimiz istemeyiz.

  Bu nedenle bazıları durumu maç skoruna benzeterek “1-0 yenik başladık” deseler de ben bu deyimi çok doğru bulmuyorum. Fiziki olarak yenik başlamışsak zihinsel olarak beraberlik durumunda olduğumuzu bilmekte fayda vardır. Zaten günümüzde fiziki durumdan çok zihinsel olarak kendini ortaya koyabildiğin kadar varsın.

  Hayat bağlamında ayrımların hiçbir şekilde olmaması dileğiyle…  Reklam

 2. #2
  Bol__Köpüklü__Kahve
  Misafir

  her iki türlü ayrımada maruz kalıyoruz.çevre şartları daha ağır basıyor.evden çıkmak işkence oluyor çoğu engelli için.dışarı çıktığınada çığacağınada pişman oluyor.onun için en kolay yolu seçip evde oturuyolar.
  toplumunda özürlülere karşı bakışı hiç değişmiyor.çok rahatsız olduğumuz anlar oluyor.

 3. #3
  Eshat
  Misafir

  Engellilerin en büyük sorunlarından biriside ayrımcılık ve anlaşılamamaktır. Kendimizi anlatma fırsatı bile verilmeden Adete "Hiç bir işe yaramaz." damgasını vurarak ön yargılı bir zihniyetin bu yargılarını yıkmak gerekiyor. Belki zor olacak ama hiç bir mücadele kolay değildir. Bizde önce kendimizden kendi çevremizden başlayarak bu mücadelemizi yaparak "bizde varız" diyebilmeliyiz.

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Devlet Memurunun engelli çocuğu 2022 engelli maaşı alabilir mi?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ekim.2014, 16:59
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ekim.2013, 18:07
 3. Çalıştığım hastanede işçi ve memur ayrımı yapılıp,işçiler dışlanıyor
  Konu Sahibi sağlık amelesi Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2012, 18:53
 4. Engelli olarak evlilikteki tercihiniz engelli mi? Engelsiz bir kişi mi olurdu?
  Konu Sahibi Eshat Forum Yaşama Dair Anı ve Düşünceler
  Cevap: 52
  Son Mesaj : 13.Haziran.2012, 19:38
 5. Engelli adına alınan araçlarda engelli kişinin araçta bulunma zorunluluğu var mı?
  Konu Sahibi HAZAL238 Forum Engellilerin Otomobil Alımları - H Sınıfı Ehliyet
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Mart.2011, 12:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •