+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engellilerin Otomobil Alımları - H Sınıfı Ehliyet kategorisindeki Kalça çıkığı olanlar ÖTV muafiyetli araç alamazmı? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  patifa
  Misafir

  Kalça çıkığı olanlar ÖTV muafiyetli araç alamazmı?

  Reklam

  Alıntı MuTeBer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eğer bedensel engelli değil iç hastalıklarından, işitme vs engelliyseniz en az % 90 ve üzeri, şayet bedensel engelli olup engelinizden dolayı araca özel tertibat eklenecek şeklinde rapor alabilirseniz engel oranı % 15 bile olsa ÖTV indirimli engelli aracı alabilirsiniz.
  merhaba,

  uzun süredir bu ötv indirimi ile uğraşıyorum. 2 taraflı kalça çıkıklığından dolayı protez takılı 2014 yılında aldığım raporda elden tertibatlı oto vites kullanabilir raporu ile ehliyet değişimi için il sağlık müdürlğünde konseye girdim. ve bana 10.02.47 kodu verdiler. (sadece oto vites araç kullanabilir) bunla ehliyetim değişti. sonra araç işlemleri için vergi dairesine gidildi. müdür yardımcısı aparat olmadan ötv muafiyeti olmaz dedi. tamam bakalım artık raporu tekrar devlet hastanesine soralım dedik. cunku il saglık müdürlüğü kodu belirleyen devlet hastanesi ötv muafiyetini veren sanıyordum. neyse 2014 raporumda elden tertibatlı oto vites arac kullanır yazıyorken yenisinde özel tertibatlı otv indirimli yazmışlar. resmi gazetede okuduğumda ise boyle yazıyordu.hic bir kod yazmadan sana ötv için olur raporu verilir ve sen il sağlık müdürlüğünden kod alarak ehliyetini cıkarırsın. fakat işler daha da ters oldu. bana tertibat taktırmadan ötv muafiyeti olmaz diyen vergi dairesinin müdür yardımcısıydı. dün de vergi dairesi müdürüne il sağlık müdürü ile yazdıgımız dilekçeyi goturdum. bu sefer mudur bey ise siz kalça çıkıklığından muafiyet alamazsınız dedi. benim bugune kadar bildiğim dogru mersem yanlışmış. lutfen bir bilen varsa yazsın.. devlet hastanesi verdi diyorum onlar ona karar veremez diyor. nasıl bir yol izlemeliyim?

  şimdiden teşekkürler  Reklam

 2. #2
  Üye mehmedim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10 Ocak 2012
  Mesajlar
  558
  Konular
  87
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Aşağıda Muğla vergi dairesinin görüşüne göre kalça çıkığı olanlar alabilir denilmektedir. Bu müdüre bu yazıyı gösterin bakalım ne diyecek. bence tam teşekküllü devlet hastanesinden aldığınız raporda özel tertibatla araç kullanabilir, ötv indiriminden yararlanabilir yazıyorsa sorun çıkartmamaları lazım.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunuzdan, … Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenmiş … tarih ve … sayılı Engelli Sağlık Kurulu Raporunda “Bilateral Doğuştan Kalça Çıkığı Sekeli” teşhisine dayanılarak engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranının %44 olarak belirlendiği, raporun kas iskelet sistemi başlığının açıklama kısmında “Bilateral doğuştan kalça çıkığı sekeli (sağ yüksek kalça, sol coxartroz) desteksiz yürür” açıklamasının bulunduğu, Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7/2 nci maddesi kapsamında malul ve engellilere ilişkin düzenlenen istisna uygulamasından yararlanıp yararlanamayacağınıza dair görüş talep edildiği anlaşılmaktadır.

  4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (6518 sayılı Kanunla değişik) (7/2-c) maddesine göre, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm3’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm3’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir.

  Söz konusu düzenleme ile ilgili açıklamalara, 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinin (7.2.1) bölümünde ve 12 Sıra No.lu Özel Tüketim Vergisi Sirkülerinde yer verilmiştir.

  Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununun (7/2-c) maddesi uygulamasında, maddede belirtilen araçların engellilik derecesi (tüm vücut fonksiyon kaybı oranı) %90’ın altında olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnasından faydalanılabilmesi için;

  – Alıcının maluliyeti veya engelliliği ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” (veya raporun alındığı tarihte yürürlükte bulunan engellilere sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili yönetmelik/mevzuat) hükümleri kapsamında yetkili bir sağlık kuruluşundan alınan engelli sağlık kurulu raporunun bulunması,

  – “H” sınıfı sürücü belgesine sahip olma,

  – Bizzat kullanım amacıyla, araçta engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırma

  şartları aranılmaktadır.

  Ayrıca, mezkur Sirkülerin “Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı” başlıklı (3/b) bölümüne göre, Kanunun (7/2-c) maddesi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin engeliyle uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın kullanılabilecek olan araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu ve/veya sinyal kolu, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fiskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınarak direksiyon simidine monte edilmesi vb. gibi) tadilatlar yapılmak suretiyle kullanılabilecek araçlar için söz konusu istisnanın uygulanması mümkün değildir.

  Öte yandan, bu istisna uygulamasında “otomatik vites”, esas itibariyle, hareket ettirici aksamda engelliliğe uygun özel tertibat kapsamında değerlendirilmemektedir. Ancak, münhasıran sol alt ekstremitede (sol ayak ve/veya bacakta) engeli bulunan ve engellilik derecesi %90’ın altında olan malul ve engelliler bakımından otomatik vites, bahse konu istisna uygulamasında hareket ettirici özel tertibat olarak sayılmakta olup, yukarıda belirtilen mevzuat çerçevesinde alınmış engelli sağlık kurulu raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler, “H” sınıfı sürücü belgesine sahip olunması halinde, araçta başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçların ilk iktisabında bu istisnadan yararlanabilmektedir.

  Dolayısıyla, bahse konu uygulamada, “H” sınıfı sürücü ehliyetine sahip olup engellilik derecesi %90’ın altında olanların istisna kapsamında araç satın alabilmeleri için, malul ve engellilik durumlarının aracın hareket ettirici aksamında (debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolu) sabitlenmiş hareket ettirici tertibat yaptırılmasını gerektiricek nitelikte olması ve engellilikleri münhasıran sol alt ekstremiteden (sol ayak ve/veya bacaktan) kaynaklananlar hariç, ilk iktisabı yapılacak aracın söz konusu aksamında malul ve engellilik durumlarına uygun tadilat yaptırmaları zorunludur.

  Ayrıca, sol alt ekstremitenin yanı sıra bizzat kullanım için aracın hareket ettirici aksamında sabitlenmiş özel tertibat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte başka bir engelliliğin de bulunması halinde, söz konusu istisnadan yararlanılabilmesi için ilk iktisabı yapılacak araçta sol alt ekstermite dışındaki engelliliğe özel tertibat yaptırılması gerektiği açıktır.

  Bu çerçevede, engellilik durumunuzun, bizzat kullanım için aracın hareket ettirici aksamında sabitlenmiş özel tertibat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olması halinde, bahse konu Genel Tebliğ ve Sirkülerde yer verilen diğer şartlara haiz ve gerekli belgeleri ibraz ediyor olmanız kaydıyla, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (7/2-c) maddesinde düzenlenen istisna uygulamasından yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  kaynak:

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Kalça çıkığı olan erken emekli olabilir mi?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Emeklilik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Şubat.2018, 17:21
 2. Bebeklerde Kalça çıkığı nasıl fark edilir?
  Konu Sahibi serminim Forum Sağlık (Genel)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ekim.2011, 20:40
 3. Kalça çıkığı ameliyatı olanlar gelir vergisinden muaf olur mu?
  Konu Sahibi PEKER Forum Engelli Vergi İndirimi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2011, 21:29
 4. Çocuklarda Kalça Çıkığı
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 23:03
 5. Doğuştan kalça çıkığı
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Haziran.2010, 02:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •