+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engellilerin Otomobil Alımları - H Sınıfı Ehliyet kategorisindeki % 48 Engelliyim, ÖTV indirimli engelli aracı alabilme hakkım var mı? isimli konuyu okuyorsunuz.
    Kayıtsız Üye
    Misafir

% 48 Engelliyim, ÖTV indirimli engelli aracı alabilme hakkım var mı?

Reklam

Merhaba Arkadaşlar
    Doğuştan sağ gözüm yüksek miyop (Ampliyomopi)% 14 ,İki kulağımda orta derecede sensörial işitme kaybı % 24 ve Akciğerlerimde nefes darlığı % 20 sebebiyle
    2014 yılında Heyetten toplamda % 48 olarak 3.derece vergi indiriminden yararlanan Engelliyim.Ötv indirimindende yararlanabilmek için Engelli aracı alabilme hakkım varmı yardımınız için tşk.ler...

Reklam

Editör MuTeBer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Selçuk Sel
    Konular
    523
    Bahsedilme
    0 Mesaj

ÖTV indirimli engelli aracı alabilmek için aşağıda belirttiğim iki seçenekten birine uygun olmanız lazımdır.

1) Engelinden dolayı araca özel bir tertibat eklenilmesi ve bu tertibat sayesinde aracı kullanabilir olmanız gerekmektedir. raporunuzada bu husus ekli olmalıdır. engel derecenizin bu durumda pek önemi yok. yalnız sizin engeliniz araca özel tertibat eklenerek kullanmaya malesef uygun olmadığı için bu seçeneği değerlendirilemez.

2) % 90 ve üzeri engelli olup bunu raporuyla kanıtlayanlara ÖTV indirimli araç alabiliyor. sizin engeliniz % 48 olduğu için malesef bu seçenekte uygun değildir.
    Sitemizde soru sormak için > TIKLAYIN

Üye
    Konular
    2
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Alıntı MuTeBer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ÖTV indirimli engelli aracı alabilmek için aşağıda belirttiğim iki seçenekten birine uygun olmanız lazımdır.

1) Engelinden dolayı araca özel bir tertibat eklenilmesi ve bu tertibat sayesinde aracı kullanabilir olmanız gerekmektedir. raporunuzada bu husus ekli olmalıdır. engel derecenizin bu durumda pek önemi yok. yalnız sizin engeliniz araca özel tertibat eklenerek kullanmaya malesef uygun olmadığı için bu seçeneği değerlendirilemez.

2) % 90 ve üzeri engelli olup bunu raporuyla kanıtlayanlara ÖTV indirimli araç alabiliyor. sizin engeliniz % 48 olduğu için malesef bu seçenekte uygun değildir.
    Merhaba,

Sonunda aradığıma uygun bir başlık buldum. Benim sağ kol da sıkıntı var. Otomatik vites araç kullanabilmek(Vitesli kullanamamak) özel tertibata giriyor mu?

Birde H sınıfı yıl başı itibariyle kalkmış. Eğer Özel tertibata girme durumu varsa, yeni sistemle H sınıfı emsali ehliyet nasıl alınır?

Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Editör MuTeBer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Selçuk Sel
    Konular
    523
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Türkiye'de sadece "hareket ettirici özel donanımlı araç" kullanmak zorunda olanlar ötv'den muaf olabiliyor.
    "....Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, sağ veya sol el parmaklardan herhangi bir ya da birkaçının olmamasına rağmen vitesin değiştirilmesine engel, vites kolunda tadilat yaptırılmasını gerektirecek bir durumun bulunmaması halinde manuel veya otomatik vitesli taşıt alımında istisna uygulanmaz. dayanak"
    Yani raporunuzda özel tertibatla otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi olması durumunda ÖTV'siz araç alabilirsiniz.
    Sitemizde soru sormak için > TIKLAYIN

Üye
    Konular
    2
    Bahsedilme
    0 Mesaj

Selçuk bey,

Muhtemelen aynı şeyi söyelemek istediniz. Ama ben yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için soruyu sorduğum zaman bir araştırma yaptım.

Durum şu:

Benim için(sağ kol engelleri için) Sadece otomatik vites araç kullanabiliyor olmak ÖTV muafiyetini sağlamıyor. Otomatik ve aynı zamanda özel tertibatlı araç olması lazım. Özel kollu vites sistemi gibi...
    "c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir. Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir."

Kaynak:
    https://www.renault.com.tr/renault-kesfet/engelliler-icin.html

Ama alt bölüm engellilik durumunda şartlar değişiyor. Yani bacaklarından engelli olan bir engelli arkadaşım için otomatik vitesli araba ÖTV muafiyeti için yeterli oluyor.

Benim için çok uygun değil, bu durum. Çünkü özel tertibatlı araç yaptırsam bu sefer eşim kullanamayacak... Benim derdim de benim kullanamadığımda Onun kullanmasıydı...
    Birde engelli araçlarına Oto Kredisi de verilmiyor. Neyse faydalananlara hayırlısı olsun.

+ Konuya Cevap Yaz