+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engellilerde Cinsellik kategorisindeki Omurilik felçli erkek ve kadınlarda cinsellik isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Omurilik felçli erkek ve kadınlarda cinsellik

  Reklam

  Omurilik felçli erkek ve kadınlarda cinsellik
  Omurilik felci hakkında genel olarak bilgi sahibi olmayanlar için öncelikle omurilik felci hakkında bilgi verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Omurilik Felci Nedir?

  Omurganın görevi, bir yandan vücudun dik durmasını sağlayan, diğer bir taraftan ise omurga içerisindeki kanallardan geçen omuriliğin korunmasını sağlayan kemik zincirine verilen isimdir. Omurilik ise beyinkökü’nden başlayarak, kuyruksokumu’na kadar uzanan ve beyin ile organların birbirleri ile irtibatını sağlayan merkezi sinir sistemidir.
  Omurilik felci, omurga içerisindeki kanallarda bulunan omuriliğin işlevini kaybetmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu durumun ardından zarara maruz kalan bölgeler işlevini yitirir bir hal alır ve insan o bölgeyi geçici yâda kalıcı olarak kullanamaz hale gelir.

  OMURİLİK FELÇLİ KADIN VE ERKEKLERDE CİNSELLİK

  Omurilik yaralanmalarına yâda felcine maruz kalmış bireyler, cinsellik fonksiyonlarını tam anlamı ile yitirmezler. Bu yaralanmalar yâda felç sonucu değişik dereceli sertleşmeler [Ereksiyon] ve boşalmalar [Ejakülasyon] problemleri baş gösterebilir. Sertleşmeler ve boşalmalar aşırı derecede karmaşık bir mekanizma döngüsü ile meydana gelir. Bu durumlar gerçekleşmeye başladığında üst vücut ve alt vücut tamamen birbirleri ile doğru orantılı olarak hareket etmelidir. Bu durumda omurilik hastaları seviye seviye değerlendirilmemelidir. Örnek verecek olursak; üst seviyeli bir yaralanmada sertleşmeler, alt seviyeli yaralanmalara oranla daha iyi olabilir.

  Omurilik hastalığı yaşayan hastalarda boşalma isteği çeşitli sebeplerden azalabilir. Ancak omurilik hastalığı geçirmiş bayanlarda adet görme sıklığı azalabilir. Adet görme gecikmesi geçici bir durum olabilir ve eski fonksiyonlarını zaman içerisinde yeniden alacaktır. Omurilik hastalığı geçirmiş kadın, eğer cinsel ilişkiden çocuk istemiyor ise mutlaka korunmalıdır. Neden sorusu gelecek olursa omurilik felçli olan bayanın hamile kalması sorun değildir. Felç, hamilelik durumunu etkilemez.

  Omurilik felçleri, cinsel hayatı psikolojik olarak da etkileyen faktörler arasındadır. Yaralanma durumunun ciddiyeti her ne kadar düşük seviyeli de olsa bu durumun yaratacağı psikolojik etkiler cinsel yaşamı olumsuz derecede etkileyecektir. Şu durumda omurilik felcine maruz kalmış herhangi kadın yâda erkek, cinsel ilişkiyi olağan bir durum olarak kabul etmelidirler. İdrar yolu enfeksiyonu, akciğer kontrollerini aksatmadan yapmalıdırlar. Doktor tavsiyelerine uyarak hem günlük yaşantılarını hem de cinsel yaşantılarını buna göre şekillendirmelidirler. Aksi takdirde felçli olan omurilik daha fazla zarar görebilir ve ömür boyu işlev göremez hale gelebilir. Bu sebeple doktor tavsiyelerine ve bu konudaki sağlık yazılarına çok önem vermeli, uyarıları dikkate almalısınız.

  alıntı  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Omurilik felçli erkeklerin cinsel hayatı oluyor mu?
  Konu Sahibi asabi-abi Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2011, 23:32
 2. Omurilik Yaralanmaları (Felçliler) ve Cinsellik
  Konu Sahibi Defnex Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 14.Mart.2011, 00:06
 3. Omurilik Felçli Esther Vergeer başarı öyküsü
  Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum Engellere Baş Kaldıranlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Aralık.2010, 16:54
 4. Omurilik felçli hastalarda psikolojik sorunlar
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Omurilik Hasarları (OF)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ekim.2010, 10:54
 5. Omurilik felçli kadınlarda cinsel sorunlar ve hamilelik
  Konu Sahibi Defnex Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2010, 20:50

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •