+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engellilerde Cinsellik kategorisindeki Masturbasyon isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Masturbasyon

  Reklam

  Masturbasyon kelimesi latince ''masturbare=(elle bozmak )'' fiilinden türemiştir.

  Günümüzde kullanımı;

  Kişinin (kadın veya erkek) kendi kendine cinsellik yaşaması veya cinsel doyuma ulaştırması için yaptığı eyleme denir. Daha modernize bir açıklama ile; bir cinsel tepki üreten istemli kendi kendine uyarım olarak tanımlanabilir.

  Masturbasyon hayal gücünün veya fantazinin sonsuz kullanımı ile gerçekleşir, kişi bu sırada kendisini ve karşıdakini dilediği gibi düşünür ve sonsuz bir güce sahip olur, bu yüzden de hiç bir cinsel eylem bu sınırsızlıkta ve mükemmellikte gerçekleşmez. Bu da ilk cinsel eylemlerde bazen hayal kırıklığı yaratabilir. Ama hiç bir düşünce de tensel dokunmanın veya hissetmenin ve de sevginin yerini de tutamaz.

  Masturbasyon zararlımıdır?

  Eğer kişinin sosyal yaşantısını, normal seksüel ilişkilerini bozacak düzeyde değil ise zararsızdır.

  Kişi eğer bir seksüel partneri varsa o olmadığı zamanlarda masturbasyon yapabilir ama bunun sayısı ve sıklığı partnerine olan arzusunu etkilemeyecek şekilde olmalıdır.

  Eğer kişinin düzenli seks partneri yoksa veya hiç partneri yoksa, arzu ettiği sürece, hissettiği sıklıkta masturbasyon yapabilir.

  Masturbasyonun kadında veya erkekte hiç bir fiziksel (bedensel) kötü tesiri yoktur, aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar.

  Ayıp değil bir gerekliliktir.

  Toplumda söylenen diğer her şey tamamen uydurmadır;

  -yok sivilce yapar,
  -gözleriniz kör olur,
  -boy uzamasını durdurur,
  -ileride çocuğunuz olmaz,
  -kızlarda adet düzenini bozar,
  -erkeklerde ileride sertleşme sorunu yaratır,
  -penis boyunun uzamasını durdurur gibi söylentiler ve bilgiler ve buna benzer her şey tamamen uydurmadır.

  Dilediğiniz yer ve zamanda tabi ki başkalarının haklarına (kişisel veya kanuni) saygı duyarak, kimseye zarar vermeden masturbasyon yapabilirsiniz. Bu sizin hakkınız ve bedensel özgürlüğünüzdür.

  Özellikle bazı gençler masturbasyon sonrası suçluluk duygusuna kapılırlar, bu yaptığınızdan suçluluk duymak anlamsız vede gereksiz bir duygudur, ayıp, yasak, kötü, size veya başkasına zarar vermeyen, yanlızca sizin bedeninizi ve hislerinizi ilgilendiren bir şeyden huzursuz olmanın gereği yoktur, bu bir ihtiyaçtır, bundan utanmayınız, suçluluk duymayınız.

  Yanlız masturbasyon sizin için kaçınılmaz bir olay, bir tutku haline gelmişse, normal cinsel ilişkiye tercih ediyorsanız, veya normal seksten partnerinizden zevk alamayıp masturbasyona yöneliyorsanız bir cinsel tedavi merkezine baş vurup bu alışkanlığınızı veya tercihinizi değiştirmek için öneri ve tedavi almalısınız.

  Masturbasyon konusunu biraz yaşa ve cinsiyete göre ayırırsak;

  Genç erkeklerde özellikle cinsel hayatı olmayan gençlerde, masturbasyon neredeyse bir zorunluluk halindedir, bunun nedeni ise:

  Sperm (meni - er suyu) üretimi devamlıdır ve hiç durmaz, üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler, arkadan da devamlı sperm üretimi olur ve bu keseye boşalır, bu kesenin bir hacmi, bir kapasitesi vardır, bu hacim dolunca cinsel istek artar, yoğunlaşır eğer ilişki veya boşalma gerçekleşmezse kasıklarda ağrı, aşırı cinsel istek başlar, bazen kese o kadar dolmuştur ki büyük tuvalet yaparken veya ıkınırken vücut içi basınç arttığından bu sırada penisten sperm akar veya idrar sonrasında sümüksü bir akıntı olarak penisten gelir (bu boşalma değildir ve zevk vermez sadece sperm akar)

  Eğer kişi boşalmaz veya ilişki kurmazsa belli bir süreden sonra ki bu süre kişiden kişiye değişir ( 4 ila 15 gün) erkek uykuda boşalır ve keseyi boşaltarak arkadan gelen spermlere yol açar. Hamamcı olduk veya rüyacı olduk deyimi buradaki boşalmaya bağlı yıkanma gerekliliğinden gelmiştir. Erkeklerdeki cinsel arzu kontrolsüzlüğü de devamlı üretilen sperm ve onun boşaltılması isteği sonucu vede toplumsal öğretilerin yani tabuların erkeğe kuralsız cinsellik yaşamayı bir hak ve övünç kaynağı olarak hissettirmesi olup bayanların erkeklerde anlayamadıkları duygusuz cinsel istek bundan dolayıdır.

  Erkeklerde uyarı ve doyuma ulaşma daha çok penisin etrafının kavranma hissinin tatmini ve özellikle penisin baş kısmında bulanan zevk hücresi diye isimlendirilen sinir uçlarının sürtünmeye ve karşıdan gelen basınca karşı taşıdıkları hislerden oluşur.

  Erkekler genelde elleriyle cinsel organlarını okşayarak masturbasyon yaparlar, bunun için elleri kuru olabilir, genelde kayganlaştırıcı bazı maddeler; tükürük, krem, sabun (sabunun penis içine kaçtığında acıya yol açacağı unutulmamalıdır) kullanılır.

  Gene erkekler masturbasyon yaparken penislerini başka cisimlere sürerek de veya kavrama hareketini sağlayıcı bir takım boşluklara penislerini sokup çıkararak yaparlar. Veya sertleşmiş penise su tutarakta masturbasyon gibi çeşitli yöntemlerde kullanırlar. Son zamanlarda ülkemizde de satılan yapay vajina benzeri araçlarda erotik malzeme satılan dükkanlarda bulunmakta ve kulanılmaktadır. Kısaca kişiye zevk veren her şey bu amaçla kullanılabilir.

  Kadınlarda ise; bakire olanlar veya olmayanlar olarak değerlendirmeliyiz çünkü toplumumuzda bekaret hala önemli bir konu olarak kabul edilmektedir.

  Kadınlarda masturbasyon erkeklerdeki kadar fiziksel dokunma gerçekleşmeden düşünce bazında da gerçekleşebilir. Sadece göğüslerine dokunarak dahi masturbasyon yapabilirler.

  Fiziksel istek kasık bölgesine yayılan sıcaklık orada bir basınç hissinin duyulmasına ve klitorise dokunulmasının ihtiyacı ve vajen içinde doldurulması gerekli bir boşluk hissi ile ortaya çıkar. Vajende ki boşluk hissi daha önce cinsel ilişkiye girmemiş bayanlarda çok az veya yoktur.Cinsel ilişki yaşamış kadınlarda ise bu vücut tarafından tanınmıştır ve hissedilir.

  Genelde ya klitoris (bızır) elle okşanır veya iki bacak açıp kapanarak sıkıştırılır veya kadına zevk verebilecek bir şeye sürtülür. Bakire olan kadınlar genelde bu şekilde masturbasyon yaparlar. Ve bunun kızlık zarına hiç bir zararı yoktur.

  Daha az olarak klitoris okşanırken vajen girişine parmakla baskı uygulanabilir veya vajen girişi veya küçük dudaklar okşanabilir. Bunun da kızlık zarına hiç bir zararı yoktur.

  Ve bazı bayanlar kızlık zarı olmayanlar veya önemsemeyenler vajen içine parmak veya parmaklarını sokarlar veya içeriye doluluk hissi verebilecek herhangi bir şey (deodorant kutusu, salatalık, muz, kalem gibi) kullanırlar. Son zamanlarda ülkemizde de bulunan yapay penisler de veya titreşim sağlayan bazı seks oyuncakları da yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Bazı bayanlar ise hem klitorise sürtünme veya baskı hem de vajen içine doluluk sağlayarak masturbasyon yaparlar.

  Duşta basınçlı suyun klitorise tutulması ile masturbasyon ise bayağı yaygın bir yöntemdir, bu da kızlık zarına zarar vermez.

  Anne ve babalara ve de herkese;

  Cinsellik içgüdüsel bir duygu olup soyunu sürdürme, hayata ve kendinden sonraya bedeninden bir parça bırakma hissinin bir uzantısıdır. Yani frenlenemez, önlenemez ve yok edilemez. Belki baskılayabilir veya başka bir hisse veya uğraşa yönlendirebilirsiniz ama bunun sağlıksız sonuçları ve acısı daha sonra çok fazla olarak başka yerlerde ve konumlarda ortaya çıkmaktadır.

  Kuşumuzun, kedimizin veya köpeğimizin cinsel arzularını düşünüp dikkate aldığımız halde kendimizin, yakınlarımızın veya çocuklarımızın bu tip ihtiyaçlarını görmemezlikten gelmeye veya anlamamaya çalışmak kendimizi kandırmaktır.

  Özellikle cinsel yaşantıya sahip olamayan veya olamamış gençlerde bu istek frenlenemez. Bu yüzden gerekli olan masturbasyon için onları yanlış bilgilendirip korkutmayınız.

  Yaş ve kişinin sosyal konumu bu arzuyu yok etmez bu bir ihtiyaçtır.

  Yanlız bebeklerde de bazen masturbasyon benzeri davranışlar görülebilir bu onları korkutmadan önlenebilir, anlayabilecek yaşta olanlar doğru yönlendirilip bilgilendirilmelidir. Bu konu ilerdeki yazılarımızda ele alınacaktır.

  Peki çocuklarımıza nasıl davranalım;

  ilk önce onlara bu konularda sağlıklı bilgiler verelim eğer sizde bilmiyor veya bu konuları konuşamıyorsanız çekinmeden destek alabileceğiniz yerlere baş vurabilirsiniz veya okuyup öğrenebilecekleri bazı bilgi kaynakları sağlayabilirsiniz. En önemli olan şey yanlış bilgi vermemektir.

  Ufak bir kızken annesi tarafından anal (arkadan-popodan - makat-rektum) ilişkiye girmesin diye arkadan ilişki kuranlar kanser olur diye korkutulup yönlendiren bir hastamın kabız olursam da aynı etki olur kanser olurum ölürüm fikri ile yaşadığı ve hissettiklerini, bu yüzden yeme içme problemi yaşadığını, uzun süre psikiyatrik tedavi alıp halen de tam olarak iyileşemediğini ve de iyileşemeyeceğini düşünürseniz yanlış bilginin bir insanın hayatına, yaşantısına nasıl bir etki yaptığını anlarsınız.

  Onları kendileri ile kalabilecekleri ruhları ve bedenlerini tanıyabilecekleri mekanlarda rahat bırakalım. Odasının kapısını kilitlemesine izin verin veya kapısını çalıp onun olurunu almadan odasına girmeyiniz. Kötü bir şey yapacaksa zaten yapar, sertlikle hiç bir şey engellenmez sadece inanarak doğruyu anlatın oda anlayacaktır.

  Veya banyoda gereğinden fazla kalırsa onu rahatsız etmeyiniz, orayı gerçekten kullanmaya ihtiyacınız olana kadar onu rahat bırakınız, bir insan banyoda ne yapabilir ki veya ne yapar sizce. En önemli şey ise onlar her ne kadar sizin bedeninizin bir parçası olsalar da onlarında bir ruhlarının olduğunu unutmamak, onların kişiliklerine saygı duymaktır.


  alıntı  Reklam

 2. #2
  Üye GöKMeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Haziran 2010
  Nereden
  Erzurum
  Mesajlar
  534
  Konular
  61
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Vııışşş )

 3. #3
  Üye FAKIR_GENC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Haziran 2010
  Mesajlar
  247
  Konular
  7
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  + 18 +18

  + 18 +18

 4. #4
  Hayat Sevince Güzel
  Misafir

  Biz okurken utandık

 5. #5
  Üye Kalbimin Sesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30 Haziran 2010
  Mesajlar
  173
  Konular
  40
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Vışşşş.Bende utandım beeee...

 6. #6
  PuSaT
  Misafir

  Utanılacak bir durum yok bence. yemek yerken utanıyormusunuz

 7. #7
  Üye adminbozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Temmuz 2010
  Nereden
  Balıkesir-Burhaniye
  Mesajlar
  32
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  bence çok güzel bir paylaşım eleştirilecek yada dalga geçilecek bi durum yok. Utanan arkadaşlar siz böyle utanmaya devam ederseniz ileride ne oğlunuz olur nede kızınız atalarımız boşuna dememişler Utananın oğlu kızı olmaz diye. Pusat arkadaşıma katılıyorum yemek yerken utanmıyorsak bu tip bilgilendirici paylaşımları okurkende utanmamalıyız..!!

 8. #8
  Üye karcicegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  499
  Konular
  219
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  okyanusum bu cesur paylaşımından dolayı kutlarım

  bende bu konunun utanılcak bişi olmadını düşünenlerdenim bu konu gayet normal ve herkesin hayatında olan bir konu hayatın gerceklerinden biri

 9. #9
  Üye
  Üyelik tarihi
  05 Ağustos 2010
  Mesajlar
  12
  Konular
  0
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  bencede utanılacak bir yanı yok bence bir çoğumuzun yaşadığı veya yaşayacağı bir olay paylaşım için tşk ederim

 10. #10
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Mastürbasyon körlük yapar mı?


  Yaşanılan bölge ve eğitim durumu, bir cinsel sorunun oluşmasında ve bu soruna çözüm aramada çok önemli rol oynuyor. Küçük kasaba ve şehirlerde cinsellikle ilgili sorun yaşayan kişiler gidecek uzman bulamadıkları gibi, çevrelerinin duyacağı korkusuyla var olan uzmanlara da gidemiyor. Yine bu bölgelerde, gençlerin cinsel yaşama kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle başlamaları, gelecekte çok ciddi cinsel sorunlarla karşılaşmalarına neden oluyor. Tabu ve yanlış inanışlarda, ülkemizde hâlâ cinsel yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürüyor. Dr. Cenk Kiper, Anadolu'da cinselliği hâlâ 18. yüzyılda yazılan Marifetname'den öğrenmeye çalışanlar olduğunu söylüyor. Dr. Kiper, "Cinsel ilişki sırasında öpüşenin çocuğu sağır doğar" şeklindeki inanış, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Örnekler bununla da sınırlı kalmıyor. Pazar gecesi kurulan cinsel ilişkinin çocuk için yol kesici olduğu inancı da birçok yerde geçerliliğini koruyor.

  Toplum arasında hâlâ yaygın olan diğer mitler ise şöyle sıralanıyor:

  * Cinselliği her zaman erkek başlatmalıdır.
  * Kadın cinsellik isteyemez.
  * Kadının âdet kanı zehirlidir.
  * Erkek her cinsel birleşme sırasında eşinin orgazm olmasını sağlamalıdır.
  * Erkek her zaman cinsellik yaşamaya hazır olmalıdır.
  * Mastürbasyon körlük yapar.

  CEYDA ERENOĞLU- GAZETE HABERTURK

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •