+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engellilerde Cinsellik kategorisindeki Engelliler ve cinsellik-2 isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engelliler ve cinsellik-2

  Reklam

  Engellilerinde her insan gibi doğal bir takım gereksinimi vardır. Toplumlar engelli kimseleri cinsellik dışı olarak görmeye çok yatkındır. Engelliler kendileri hakkındaki bu olumsuz görüşü üstlenerek duygularını baskı altında tutarlar.


  Engellilerin cinsel istek ve yetileri başka insanlardan farklı değildir.

  Engelliler cinsel yaşamlarında bazı sorunlarla karşılaşacaktır. En önemli sorun normal insanların ön yargılarıdır.


  Diğer sorunlar bu engel aşıldıktan sonra kolaylaşacaktır.

  İnsan cinselliği beynin ön kısmı ile merkezi sinir sistemi aracılığıyla yönlendirir. Erkekte sertleşme ile kadında klitoris ve döl yolunun büyüyüp genişlemeleri bu merkezlerden denetlenir. Merkezi sinir sistemi, omurilikte bulunan sinir ipçiklerinden oluşur. Cinsel uyarım mesajları, omuriliğin kuyruk sokumundaki tabanından cinsel organlara bağlı sinir lifleri tarafından taşınır.

  Yan belden aşağı felçlilerde olduğu gibi omurilikte bir kopukluk varsa veya zarar görmüş ya da gelişmemişse, bu durum cinsel mesajların iletilmesine engel olur. Sinir sistemindeki bozukluğun tam ya da kısmi oluşuna göre cinsel organların işlevleri de ya tümüyle ortadan kalkar ya da düşme gösterir. Omurilikten cinsel organlara giden sinirlerin tümüyle ya da kısmen zarar görmesi de organların işlevlerinde bütünsel ya da kısmi bir olumsuz etki yaratır.

  Engellilerde doğrudan cinsel organların işleviyle ilgili olmayıp dolaylı bir biçimde ortaya çıkan sorunlar olabilir. Örneğin; engelden ötürü bazı duruşlar ya da hareketler olanaksızlaşmıştır. Belli hareketler kişiye rahatsızlık ve acı verebilir.

  Romatizma ile eklem iltihabı böyle durumlara yol açabilen hastalıklardır.
  Beyin felci geçirmiş kimselerde denetim altına alınamayan istek dışı adele kasılmalarının neden olduğu kol ve bacak hareketleri de cinsel birleşmeyi engelleyici etmenlerdir.

  Kişi eğer cinsel birleşme sırasında soluk alamaz oluyor ya da cinsel heyecan yüzünden kalp çarpıntısı yaşıyorsa, hatta bazılarında olduğu gibi cinsel birleşme sara nöbeti başlatabiliyorsa, bunlar gerçek yaşamsal tehlikeler sayılırlar ve dolayısıyla bireyin cinsel yaşamını imkansızlaştırırlar.

  Görme ve işitme engellilerin sorunları ise çok başka bir yöndedir. Görme ve işitme engelliler için sorun, daha çok kişisel iletişim olanaksızlığında yatar.

  İşitme engelliler için başkalarıyla anlaşmak güçtür. Kullandıkları işaret dilinde henüz cinsellikle ilgili konular için resmen belirlenmiş işaretler yoktur.

  Görme engelliler dış dünyayla olan temaslarında genellikle aracılık eden kimselere gereksinim duyarlar. Karşılarındaki kişinin yüz ifadesini görememek, görme engellilerde cinsel iletişim açısından oldukça büyük eksiklik yaratır.

  Görme ve işitme engellilerin eğitiminde cinsellik üzerinde fazla durulmaz. Bu gibi eksiklikler ancak batı ülkelerinde yeni yeni fark edilmeye, bunları giderici önlemler alınmaya başlanmıştır.

  Engellilerin fiziksel sorunlarına bir takım psikolojik sorunlarında eşlik etmesi göz önünde bulundurulması gereken bir başka gerçektir. Fiziksel özürleri yüzünden kendilerine güvenemeyen engelliler cinsel ilişki kurma konusunda başarısız olabileceklerdir. Özellikle yaşadıkları organ eksikliği ve eksiklik duygusu kendilerine olan özgüvenlerinin azalmasına neden olmaktadır.

  Burada toplumun ön yargılarının çok önemli bir etken olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu ön yargılar şunlardır;

  -Engelliler sadece tüketir, bir işe yaramaz.

  -Engelli kişilerin çocuğu olmaz.

  -Engelli kişiler cinsel ilişkiye giremez.

  -Engelli kişilerin fiziksel görünümü hoş değildir.

  Engelli kişilerin evlenmesi sakıncalıdır. Böyle bir durum olsa bile engelli biriyle evlenmesi doğru olur. Engelli biri, engelli olmayan normal bir insanla evlenemez.

  Özellikle aileler bu konuda aşırı derecede katı ve anlamsız görüşlere sahip. Bir aile için çocuğunun engelli biriyle evlenmesi demek, rezil olmak, insanların yüzüne bakamamakla eşdeğerdir. Bu tip aileler, engelli kişinin fiziksel görünüşüne bakarak değerlendirme yaparlar.

  Onlara göre engelli biri için aşk, sevgi, evlilik, mutluluk gibi olgular söz konusu değildir. Engelli bireyin kişiliğinin, mizacının, karakterinin varolduğunun farkında değildir. Onlara göre önemli olan fiziksel görünüş ve hareket kabiliyetidir.

  Engelli genç kimselerin karşı cinsten engelli veya normal biriyle evlenebilmelerinde geçimini sağlayacak bir kazanç yolunu elde etmiş olması çok önemlidir. Öte yandan bir aile geçindirecek kadar kazanç, kişiye karşı cinsel yaklaşmada gerekli olan özgüveni sağlar.

  alıntı  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Hamilelikte Cinsellik
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Kasım.2010, 19:18
 2. Özürlülük ve cinsellik
  Konu Sahibi Defnex Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 22:32
 3. Engelliler ve cinsellik-3
  Konu Sahibi okyanus Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2010, 16:48
 4. Ergenlik ve cinsellik
  Konu Sahibi okyanus Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2010, 21:00
 5. Engelliler ve cinsellik
  Konu Sahibi okyanus Forum Engellilerde Cinsellik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Haziran.2010, 18:50

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •