+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Engelliler Konulu Köşe Yazıları kategorisindeki Engellilerde Sporun Önemi... isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Engellilerde Sporun Önemi...

  Reklam

  Engellilerde Sporun Önemi…

  Okullar tatile giriyor birçok ilde olduğu gibi şehrimizde de Yaz Spor Okulları açılacaktır ama engelli kardeşlerim kendi istekleriyle de olsa da faydalana bilecekler mi cevabınızı tahmin etmek zor olmasa gerek. Yaz spor okullarının amacı spor eğitimi ile birlikte çocuklarımıza sosyal ve kültürel açılardan da geliştirmek, özgüven duygularının artmasına katkıda bulunmak, çevre bilincine sahip sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine destek olmaksa neden bu amaç dışında tutulmaktadır engelliler; Oysa Fiziksel engeli olmayan, sağlam kişiler tarafından fizik, psişik ve sosyal destekler sağlamak amacıyla yapılan sportif faaliyetlerin, bedensel engelliler tarafından da yapılabileceği uzun yıllar hiç düşünülmemiştir. Hatta, bir kısım engellinin rehabilite edilebileceği dahi uzun yıllar kabul edilmemiştir. Ancak I. ve II. dünya savaşlarından sonra, yığınlar halinde bedensel engellinin ortaya çıkması, o güne kadar kendi kaderlerine terk edilen hastaların rehabilite edilebileceği düşüncesini akla getirmiştir.
  Bedensel engellilerin rehabilitasyonunda yeni bir yaklaşımda bulunmaya karar verilmiş ve bu kişilere oyun ve müsabaka tarzında spor yaptırmaya başlamıştır. Bu yeni yaklaşım, hastalar ve çevresindekiler tarafından ilgi ile karşılanmış ve omurilik yaralanması gibi ağır bir sakatlığın dahi hayatın sonu olmayıp, yeni ve mutlu bir yaşam tarzının başlangıcı olabileceğini kanıtlamışlardır. Son yıllarda dünyadaki gelişmelerin paralelinde ülkemizde de bu konuya ilgi artmıştır. 1990 yılında toplanan spor şurasında ortaya konan öneriler doğrultusunda, aynı yıl Özürlüler Spor Federasyonu adıyla, G.S.G.M.’ye bağlı bir federasyon kurulmuştur. Bu tarihten itibaren özürlülerin spor etkinlikleri daha düzenli ve organize biçimde gelişmeye başlamıştır. Halen federasyonun çatısı altında federasyon başkanlığına bağlı asbaşkanlıklar vardır. Bunlar: 1- bedensel özürlüler, 2- zihinsel özürlüler, 3- işitme engelliler, 4- görme özürlüler şeklinde ayrılmışlardır. Engellilerin rehabilitasyon programları içinde sportif aktivitelere yer vermenin iki büyük amacı vardır: Gerekli egzersizleri yaptırmak, Hastanedeki sıkıcı ve monoton tedavi programlarında değişiklik yaratıp, hastanın motivasyonunu arttırmak. Sportif faaliyetler sayesinde engellilerde her iki amaca da ulaşılabildiği kanıtlanmıştır. Sporun, bilinen faydalarının yanı sıra bu kişilere kazandırdığı çok önemli ek yararları da vardır. Ağır bedensel kayıplar, anormal hareket ve davranış biçimlerinin gelişmesine yol açar. Bu da psişik gerginliklerin doğmasına neden olur. Sonunda hasta, içe dönük bir hal alıp anti-sosyal bir tutum içine girer. Oysa spora aktif olarak katılan bir hastanın psikolojik dengesi düzelir. Engeline rağmen hayatı olduğu gibi kabul etmeyi öğrenir. Spor, aşağılık duygusuna ve anksieteye karşı en güçlü ilaç durumuna gelir. Sporun, klasik terapötik egzersizlere üstünlüğü, hastayı eğlendirmesine ve hayata bağlanmasındadır. Sporun son ve belki de en asil amacı ise engelli kişiye dış dünya ile temas sağlama olanağı vermesidir. Sportif aktiviteler, engelliliğin geçici olanlarda iyileşmeyi hızlandırır, kuvvet, dayanıklılık ve koordinasyonu arttırır. Sürekli bir engelliliğe mahküm olanlarda ise spor, yeni bir yaşam boyutu gibidir. Önemini özetlemeye çalıştığım sportif faaliyetlerin engelliler tarafından yapılabilmesi için olimpik kurallara mümkün olduğu kadar bağlı kalmak amacıyla, bazı yeni kurallar getirilmiş ve hangi engellinin ne tür sporlar yapabileceğine dair sınıflandırmalar yapılmıştır.

  Engelli bir sporcunun, bedensel yetenekleri daha fazla olan bir grup içinde yarışmaya girmesi ya da kendi yeteneklerini aşan bir dereceye zorlanması sürekli başarısızlığa yol açacağından, sporcuyu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle fonksiyonel sınıflandırma büyük önem taşır. Her spor branşı ile ilgili uluslar arası federasyon tarafından belirlenen esaslara göre sporcular bu sınıflandırmadan geçmek ve hangi gruba dahil olduklarını belgelemek zorundadır. Engelli kişinin spora başlamadan önce yapılacak değerlendirmesine, çok sayıda elemanın yer almasında yarar vardır. Örneğin rehabilitasyon hekimi, fizyoterapist, ortopedist, psikolog, özel eğitimciler ve antrenörler.
  Bu ekibin amacı ve fonksiyonu, engelliye dört ana madde halinde değerlendirmek ve hazırlamaktır. Bunlar: 1-Spor, 2-Özel bedensel eğitim, 3-Rehabilitasyon, 4-Rekreasyon’dan ibarettir. Engellinin bedensel yeteneklerini tam olarak belirlemek için bazı testler uygulanabilinir. Bu testler sırasında kas testi, duyu testleri, fiziksel uygunluk testleri, EMG ve izokinetik testler sayılabilir. Kuşkusuz, geniş kapsamlı bu tarz bir değerlendirme olanağını her zaman, her yerde bulma olanağı yoktur. Bu yapılamadığı taktirde, iyi bir fiziksel muayene ile engelli kişinin yapabileceği sportif aktiviteler belirlenebilir.

  Her engelli için bireysel spor türleriyle birlikte takım sporlarından birine yer verilmesinde yarar vardır. Bu sayede, sporun engelli sporcuya fizik, moral ve sosyal katkısı arttırılmış olacaktır. Böylece, ömür boyu sürmesi gereken rehabilitasyon programı renkli, zevkli ve heyecanlı bir takım çalışması haline dönüşecek ve rehabilitasyonun amacına erişmek kolaylaşacaktır. Aslında, bu kurallara bağlı, belli kalıplar ve organizasyonlar içinde yapılan sportif faaliyetler, engellilerin spor yapabilmesi için tek seçenek değildir. Ayrıca grup halinde tekerlekli iskemle üzerinde oynanabilen oyunlar da diğer spor dallarına eşdeğer yararlar sağlana bilir.
  Faruk Ocak  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Sporun Zararları
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ocak.2011, 13:46
 2. Sporun Yararları
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ocak.2011, 13:45
 3. Sporun saati neden önemli?
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Kasım.2010, 23:46
 4. Otizm Özel Eğitimde Sporun Önemi
  Konu Sahibi Jarnana Forum Otizm ve Zihinsel Engellilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2010, 21:08
 5. Engellilerde Eğitimin Önemi...
  Konu Sahibi Defnex Forum Engelliler Konulu Köşe Yazıları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 13:56

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •