+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Dul ve Yetim Aylığı kategorisindeki Anne-babaya ölüm aylığı bağlanması isimli konuyu okuyorsunuz.
  1. #1
    Üye dosteli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    11 Aralık 2010
    Nereden
    Kayseri/Yeni Mahalle
    Mesajlar
    10
    Konular
    7
    Bahsedilme
    0 Mesaj

    Anne-babaya ölüm aylığı bağlanması

    Reklam

    Anne-babaya ölüm aylığı bağlanması

    SORU: Ağabeyim 1996 yılında vefat etti. Eşine ve çocuklarına aylık bağlandı. 2 yıl önce kızı evlendi. Bu sene eşi yani yengem de evlendi. 18 yaşında bir oğlu var, Ağabeyimin aylığı acaba 69 yaşında olan annemize bağlanabilir mi?- M.T.

    Hak sahiplerinin ölüm aylığına hak kazanabilmesinin şartları ölüm tarihi ve hak sahipleri yönünden farklılıklar göstermektedir. 5510 sayılı Kanunun 3. maddesine göre, sigortalının veya sürekli iş göremezlik geliri ile malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta olanların ölümü halinde, gelir veya aylık bağlanmasına veya toptan ödeme yapılmasına hak kazanan eş, çocuk, ana ve babası hak sahibi olarak nitelendirilmiştir.

    Ölüm sigortasından eş ve çocuklar ile belirli koşullar dahilinde sigortalının ana-babasına aylık bağlanır. Ölen sigortalının; Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında çalışmayan (sigortalı), çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan anne-babasına, aşağıda belirtilen şartları sağlamışsa ölüm aylığı bağlanır.


    Sigortalının Anne ve Babasına İlişkin Şartlar


    01.10.2008 tarihinden sonra ölen sigortalının anne/babasına ölüm aylığı bağlanabilmesi için;


    -Her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından az olması,


    -Gelir veya aylık bağlanmamış olması (diğer çocuklardan kazanılan gelir ve aylıklar hariç),


    -Hak sahibi eş yada çocuklardan artan hisse bulunması, gerekmektedir (65 yaşın üstünde olan anne-babaya diğer şartları sağlamak koşuluyla artan hisse şartı aranmaksızın aylık bağlanır).

    06.08.2003 ila 30.09.2008 tarihleri arasında ölen sigortalının anne-babasına, artan hisse bulunması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi çalışmadığı (sigortalı) veya 2022 sayılı Kanuna göre bağlanan aylık hariç olmak üzere buralardan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almadığı sürece aylık bağlanır. Artan hisse bulunmaması halinde ise anne-babanın 65 yaşından büyük olup olmadığına bakılır. Anne-baba 65 yaşından büyük ise her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından az olması halinde aylık bağlanır. Artan hisse yoksa 65 yaşın altındaki anne-babaya aylık bağlanmaz.

    Sigortalının anne ve babasına ölüm aylığı bağlanmasında artan hissenin bulunması koşulu sigortalının ölüm tarihi ile sınırlı değildir. Sigortalının ölüm tarihinde artan bir hisse bulunmamakla birlikte daha sonra durum değişikliği (örneğin dul eşin evlenmesi) nedeniyle artan hissenin ortaya çıkması halinde anne-babaya aylık bağlanır. 65 yaşın üstünde olan anne-baba için diğer şartları taşıması halinde artan hisse şartı aranmaz.

    06.08.2003 tarihinden önce ölen sigortalının anne-babasına aylık bağlanabilmesi için geçimin sigortalı tarafından sağlanması koşulu aranır. Anne-babanın geçiminin sigortalı tarafından sağlandığının anlaşılması halinde, eş ve çocuklara bağlanan aylıktan artan hisse bulunması halinde aylık bağlanır. Geçimi, sağlığında sigortalı tarafından sağlanmayan anne-babanın geliri, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından az ise kanaatimizce, yeni yürürlüğe giren yasa hükümleri doğrultusunda artan hisse bulunması koşuluyla aylık bağlanır. Anne-babanın 65 yaşından büyük olması halinde artan hisse bulunmasa bile her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından az olması ve diğer çocuklardan kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir veya aylık bağlanmamış olması koşulunun gerçekleşmesi halinde aylık bağlanmalıdır. Yargıtay, son dönemlerde verdiği kararlarda, geçimin sağlığında sigortalı tarafından yapılması koşulunu dikkate almamakta, anne-babaya aylık bağlanması gerektiğine hükmetmektedir.

    Yunus Emre IŞIK



    Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

  1. Evlenen kız çocuklarının ölüm aylığı anneye mi aktarılıyor?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Dul ve Yetim Aylığı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Ekim.2012, 19:56
  2. Ölüm aylığı kimlere nasıl bağlanır
    Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum Dul ve Yetim Aylığı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Şubat.2011, 21:15
  3. Dul - Yetim Aylığı Bağlanması İçin Gerekli Belgeler
    Konu Sahibi Defnex Forum Dul ve Yetim Aylığı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Ocak.2011, 20:29
  4. SGK Ölüm Aylığı
    Konu Sahibi Defnex Forum Dul ve Yetim Aylığı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Ekim.2010, 18:59
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 12:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •