+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu kategorisindeki Telefonsuz ADSL aboneliğine onay! isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Telefonsuz ADSL aboneliğine onay!

  Reklam

  BTK toplandı ve telefonsuz ADSL aboneliği ile fiyatlarını karara bağladı. İşte kurulun 1 Kasım'dan geçerli olmak üzere o kararı;

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sabit ücret bedelini ortadan kaldıran Yalın ADSL hizmeti için fiyat belirlemesini yaptı. Açıklanan fiyata Türk Telekom yazılı açıklama ile cevap verdi.

  BTK'nın ''2010/DK-07/417'' numaralı kararında, yüksek bant genişliği gerektiren servislerin yaygınlaşması, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde genişbant internet erişim hizmetlerinin kullanımının artması ve mevcut genişbant abonelerinin büyük çoğunluğunun IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi modeliyle hizmet alması göz önünde bulundurulduğunda, son kullanıcıların aldıkları genişbant internet erişim hizmetlerinin ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte ve ''makul'' fiyatlarla sunulması gerektiğine işaret edildi.

  TELEFON OLMADAN ADSL ABONELİĞİ

  Kurul kararıyla, işletmecilerin Türk Telekom'un sahip olduğu xDSL şebekesi üzerinden abonelerine IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi modeli ile hizmet sunabilmesi için gerekli olan usul, esas ve ücretleri içeren Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi'nin, en önemli yeniliklerinden birisi olan sabit telefon aboneliği olmadan DSL (Digital Subscriber Line-Sayısal Abone Hattı) internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan Yalın DSL uygulamasının hayata geçirilmesinin onaylandığı bildirildi.

  UYGULAMA 1 KASIM'DAN İTİBAREN

  Raporda, Türk Telekom tarafından hazırlanarak kuruma sunulan ve gerekli görülen değişikliklerin yapılması ile nihai haline getirilen Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi'nin, ''Abone Hareketleri'' başlıklı 4 no'lu ekinin 4 no'lu maddesi kapsamında diğer toptan erişim modellerinden YAPA'ya bireysel geçişlere ilişkin hükümler, xDSL ve e-YAPA otomasyon sistemlerinin eşgüdümlü çalışmaya başlayacağı 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onaylanmasına karar verildiği belirtildi.

  ÜCRETLER

  BTK'nın internet sitesinde yayımlanan ''Türk Telekom'un Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi''nde yer alan ''ücretler ve faturalandırma'' bölümüne göre, Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak.

  Vergiler eklendiğinde bu ücret 10-11 liraya yükselirken, tüketiciye 13-14 lira olarak yansıyacak. Sadece ADSL kullanmak isteyen bir tüketici, Yalın ADSL için 13-14 lira ödemenin yanı sıra, satın aldığı internet paketi için de ayrı tutar ödeyecek.

  ''ŞİRKETİMİZİN KATLANDIĞI MALİYETLERİN ALTINDA''

  Türk Telekom'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) konuya ilişkin olarak gönderilen özel durum açıklamasında, sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına olanak sağlayan Yalın DSL uygulamasının düzenlendiğine değinildi.

  İlgili kararın gerekçesinde, abone ile internet servis sağlayıcı arasındaki bağlantının sağlanmasında, Türk Telekom'un sabit telefon şebekesinin evlere kadar uzanan bakır kablolardan oluşan kısmının kullanıldığı, Yalın DSL internet hizmeti alınması durumunda söz konusu bakır kabloların kullanılmaya devam edileceği, bu kablolara ilişkin maliyetlerin (yatırım, bakım, onarım, işletme vb.), Yalın DSL hizmetinin sunulduğu diğer ülkelerde de olduğu gibi, DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılanması gerektiği kaydedildi.

  Türk Telekom tarafından sunulan maliyetler, bilgi ve açıklamalar, yürürlükteki sabit telefon perakende tarifeleri, diğer ilgili toptan hizmetlerin tarifeleri, AB uygulamaları, kamuoyu görüşleri ve Türkiye'nin kendine özgü koşullarının dikkate alındığı da ifade edilerek, buna göre Yalın DSL toptan erişim ücretinin vergiler hariç aylık 8,13 lira olarak belirlendiği aktarıldı.

  Açıklamada, ''Söz konusu ücret, şirketimizin katlandığı maliyetlerin altında olup, konuyla ilgili dava dahil her türlü hakkımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız'' denildi.

  internethaber  Reklam

 2. #2
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  defnecim,
  çok sevindirici bir haber verdin bana

  bekleyen derviş muradına ermiş misali 1 kasıma kadar bekleyeyim ben

  teşekkürler..

 3. #3
  SPK
  Misafir

  vayyyyy keske zamanında hiç almasaymışım

 4. #4
  CaSaNoVa
  Misafir

  Açıklamada, ''Söz konusu ücret, şirketimizin katlandığı maliyetlerin altında olup, konuyla ilgili dava dahil her türlü hakkımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız'' denildi.
  daha ne hakkını saklı tutuyorsun kan emici sülükler.. 3 liralık interneti 30 liraya satıyorsun daha maliyetlerden bahsediyorlar
  bu ülke bu sülüklerden daha çok çeker çoook

 5. #5
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Telefonsuz internetin ücreti belirlendi


  BTK tarafından yapılan açıklama ile yalın ADSL olarak bilinen uygulamaya nihayet onay verildi.

  Çok uzun bir süredir gelen isteklere rağmen konuyu sürekli erteleyen ve bir türlü karara bağlayamayan BTK'nın bu onay duyurusu olumlu karşılansa da kararın içeriği beklentileri boşa çıkardı.

  Sabit telefon hattı aboneliği zorunluluğunun kalkması anlamına gelen yalın ADSL uygulamasında Türk Telekom'a ait mevcut telefon kablolarının kullanılmaya devam edileceğine dikkat çekilen açıklamada bunun bir maliyetinin olacağı ve Türk Telekom'a bu kabloların kullanımı karşılığında bir ödeme yapılması gerekliliğine değinildi.  Sabit telefon hattı almadan sadece ADSL hizmeti almak isteyenlerin Türk Telekom'a ödeyecekleri ücret vergiler hariç 8.13 TL olarak açıklandı.

  Vergiler ve diğer masraflar eklenince bu rakam 14 TL'ye kadar çıkacak. Bu durumda sabit telefon hattı almamanın beklendiği gibi büyük bir getirisi olmayacak.

  Kullanıcılar hem satın aldıkları ADSL paketi için aylık ödeme yaparken hem de ekstradan yaklaşık 14 TL daha ödeyecekler.

  İşin ilginç yanı ise Türk Telekom "maliyeti karşılamadığı" gerekçesiyle bu ücretlere itiraz etti ve hukuki süreci başlatacağının sinyallerini verdi. Türk Telekom daha önce yalın ADSL için aylık 19.3 TL gibi uçuk bir öneride bulunmuştu.

  1 Kasım tarihinde yürürlüğe girecek olan bu karar ile yalın ADSL için bir adım daha atılmış oldu ama beklendiği gibi düşük bir sabit ücret yerine neredeyse bir telefon hattı aboneliği kadar ücret istenmesi beklentileri boşa çıkardı.

  Türk Telekom'un konuya itirazı haklı bulunursa bu sabit ücret daha da artacak demektir ki bu da maalesef yalın ADSL'in başlamadan bitmesi anlamına gelir.


  CNET Türkiye

 6. #6
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  İnternete özgürlük geldi!


  İnternete girmek için telefon bağlatma zorunluluğu ve ayda 20 Lira* sabit ücret ödemek tarih oldu.  Üstelik bu yepyeni uygulamayla aynı fiyata iki kat hız geliyor!


  Doping ADSL 2+’ın yepyeni icadı Doping Sade Internet sayesinde internet kullanıcıları artık sadece internet ücretini ödeyecek.  Kullanılmasa dahi sadece internete girebilmek için her ay telefona ödenen sabit ücret ödemelerini sona erdiren bu yeni icat sayesinde kullanıcılar aynı fiyata iki kat daha hızlanabilecek.
  kaynak

 7. #7
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Sabit telefon olmadan internet artık mümkün


  Rekabet Kurumu, 1 Kasım'dan itibaren sabit telefon hizmeti aboneliğine gerek olmaksızın internet hizmeti almanın mümkün olacağını açıkladı.


  Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan açıklamada, yalın DSL uygulamasının Rekabet Kurulu tarafından, 18 Şubat 2009 tarihinde alınan kararda DSL hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesi, Türk Telekom tarafından yalın DSL hizmetinin başlatılması için 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) başvuruda bulunulması konularının hükme bağlandığı hatırlatılarak, Kurul'un bu kararından sonra hizmetin başlamaması nedeniyle Kuruma yoğun başvuru yapıldığı ve bunun üzerine 27 Nisan 2009 tarihinde bir açıklama yapılarak yalın DSL uygulamasının BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebileceği kamuoyuna duyuruldu.


  Rekabet Kurulunun aldığı karara rağmen, bugüne kadar yalın DSL hizmetinin başlamamış olmasının tüketicilerin ve meslek örgütlerinin tepkilerine neden olduğu, bunların önemli bir kısmının da Kuruma iletildiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi;


  “Şikayetlerin yoğunlaşması nedeniyle belirtmekte yarar görmekteyiz ki, bahse konu uygulama BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebilecektir.


  Bu kapsamda 14 Temmuz 2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan yalın DSL uygulamasını düzenleyen BTK, yalın DSL uygulamasını mümkün kılacak Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifini 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onaylamıştır.  Dolayısıyla 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren ülkemizde sabit telefon hizmeti aboneliğine gerek olmaksızın internet hizmeti almak mümkün olacaktır.”


  Açıklamada, uygulamanın başta ücretlendirme olmak üzere, diğer tüm koşullarını onaylama yetkisinin yine sektörel düzenleyici otorite olan BTK;ya ait olduğu vurgulanarak, ayrıca, yalın DSL hizmeti için şebekeden evlere uzanan bakır kabloların kullanılmaya devam edileceğinin, dolayısıyla buna ilişkin maliyetin hizmet ücretine yansıyabileceğinin hatırlatılmasında da yanlış bir beklenti oluşmaması bakımından fayda görüldüğü kaydedildi.

  Hürriyet

 8. #8
  İLKAY
  Misafir

  19 Tl ekstra sabit ücret vereceğime, 18 TL lik tarifeli telefon da bağlatırım daha iyi. Hem bazen bedava saatleri oluyor filan.. 19 da çk sabit ekstra ücret için. Yok yani çok saçma zaten telefon tarifesinin sabiti 18 Ah telekom, özelleşince daha da mantıksızlaştı

 9. #9
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  İnternette sabit hatsız dönem vergi karmaşasına takıldı


  İnternette ‘yalın dönem’ bir türlü başlayamıyor. İnternete bağlanmak için sabit telefon hattı zorunluluğunun 1 Kasım’da biteceği açıklanması rağmen tüketici, servis sağlayıcılardan yine eli boş döndü. Henüz resmi bir bildirim yapılmadığı için sabit telefon uygulaması hala devrede. Sorun Türk Telekom (TT) abonesi olmadan internet hizmeti almak isteyen tüketicinin hangi vergi diliminde yer alacağının netlik kazanmamasından dolayı çözülemiyor.

  Ulaştırma Bakanlığı yalın ADSL abonelerinden yüzde 15 yerine diğer internet vergilerinde olduğu gibi yüzde 5 oranında vergi alınması için Maliye Bakanlığı’na başvurmuştu. Ancak bu konuda TT inceleme istedi. Maliye Bakanlığı da uygulamanın hangi vergi dilimine gireceğine ilişkin bir çalışma başlattı.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, konunun Maliye’nin sorumluluğunda olduğunu söylerken, TTnet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ise “Bizim hazırlıklarımız tam. TT’yi bekliyoruz” diye konuştu.

  RADİKAL

 10. #10
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Telefonsuz ADSL'e şimdi de vergi engeli


  Yalın ADSL, yani telefonsuz internet devri BTK'nın yaptığı açıklamayla birlikte 28 Temmuz 2010 tarihinde başladı.

  Ancak 26 Ekim 2010 tarihinde bir açıklama yayınlayan Rekabet Kurumu, telefonsuz ADSL uygulamasının 1 Kasım 2010 tarihinde başlayacağını belirtince haliyle kafalar da karışmıştı. Bu açıklamanın ardından BTK ise Rekabet Kurumu'nun açıklamasını düzelterek uygulamanın 28 Temmuz'da yürürlüğe girdiğini ifade etmek zorunda kalmıştı.

  Kısacası teoride dileyen kullanıcıların sabit hatlarını iptal ettirip sadece internete bağlanabilmeleri mümkün. Teoride diyoruz; zira uygulamada kullanıcılar hala telefonsuz ADSL fırsatından faydalanamıyor.

  İnternet servis sağlayıcılarından birinin müşteri hizmetlerini aradım ve herhangi bir kullanıcı gibi sabit hattımı iptal ettirip ADSL hizmetinden faydalanıp faydalanamayacağımı sordum.

  Müşteri temsilcisiyle aramızda şöyle bir diyalog geçti;

  - Sabit hattımı iptal ettirip ADSL hizmetinden faydalanmak istiyorum.

  - Şu an için maalesef bu mümkün değil.

  - Bu uygulamaya aylar önce geçilmemiş miydi?

  - Henüz bu konuda çalışmalar devam ettiği için sabit hattın iptal ettirilmesi şu aşamada söz konusu değil.

  Benzer şekilde bir diğer internet servis sağlayıcısının da müşteri hizmetlerini aradım ve aynı soruyu sordum. Aldığım cevap farklı değildi.

  Telefonsuz ADSL'in halen uygulanamamasının nedeni ise vergilerin henüz belirlenmemiş olması... Bu nedenle Maliye'nin telefonsuz ADSL için vergi oranlarını belirlemesiyle birlikte sorun çözülecek ve kullanıcıların sabit hatsız internetten faydalanması için önlerinde hiçbir engel kalmayacak.

  Telefonsuz ADSL'e geçişle birlikte ise kullanıcılar sabit hat zorunluluğundan kurtulacak; ancak sadece ADSL hizmeti almaya olanak veren bu uygulama altında vergilerin eklenmesiyle birlikte kullanıcılardan, ADSL tarifelerinin yanında 10-11 TL gibi bir ücret alınacak.

  İşte internet servis sağlayıcılarının ADSL tarifeleri

  İnternet servis sağlayıcıları, abone çekmek için kampanyalarına hız vermiş durumda. Bu şirketlerden biri de smile adsl... Kendi hizmetlerini kullanacak abonelere D-Smart uydu alıcısını veren smile adsl, D-Smart'ın yanında yerli-yabancı yüzlerce televizyon ve radyo kanalı, filmler, diziler ve belgeselleri de abonelerine ulaştırıyor.

  smile adsl

  Bağlantı Hızı Kota Aylık Paket FiyatlarıKampanya Fiyatları

  Limitli8 MB'e kadar4 GB29 TL14,50 TL

  Limitsiz8 MB'e kadarSınırsız49 TL24,50 TL

  Limitsiz1 MBSınırsız45,31 TL22,66 TL

  Limitsiz2 MBSınırsız63,81 TL31,91 TL

  Limitsiz4 MBSınırsız82,32 TL41,16 TL

  Limitsiz8 MBSınırsız99 TL49,50 TL

  TTNET

  Paket Adı

  Bağlantı Hızı

  Kampanyasız Tarife


  Kampanyalı (İndirim süresi 6 ay)


  Net 48 MB - 4GB Kotalı29 TL9,99 TL

  Net 4 Plus8 MB - 4GB Kotalı31 TL9,99 TL

  Net 68 MB - 6GB Kotalı39 TL 14,99 TL

  Net Limitsiz8 MB - Limitsiz49 TL24,99 TL

  1 Limitsiz1 MB - Limitsiz45,31 TL34,99 TL

  2 Limitsiz2 MB - Limitsiz63,81 TL44,99 TL

  4 Limitsiz4 MB - Limitsiz82,32 TL54,99 TL

  8 Limitsiz8 MB - Limitsiz99 TL64,99 TL

  TurkNET

  Hız

  Kota

  Tarife

  İndirimli Tarife


  1 MB4 GB26,99 TL9,99 TL

  8 MB'a kadar4 GB29 TL9,99 TL

  8 MB'a kadar6 GB39 TL14,99 TL

  8 MB'a kadarKotasız49 TL24,99 TL

  1 MBSınırsız45,99 TL34,99 TL

  2 MBSınırsız63,99 TL44,99 TL

  4 MBSınırsız82,99 TL54,99 TL

  8 MBSınırsız99 TL64,99 TL

  Super Online

  Hız

  Kampanya

  Fiyatları

  Tarife

  8 Mbps'e kadar 4 GB9,99 x 3 ay29,00 TL

  8 Mbps'e kadar 6 GB9,99 x 3 ay39,00 TL

  8 Mbps'e kadar Limitsiz9,99 x 3 ay49,00 TL

  1 Mbps Limitsiz9,99 x 3 ay45,32 TL

  2 Mbps Limitsiz9,99 x 3 ay63,81 TL

  4 Mbps Limitsiz9,99 x 3 ay82,31 TL

  8 Mbps Limitsiz9,99 x 3 ay99,00 TL

  BiRi

  Limitli Paketler

  Hız

  Limit

  Tarife

  Aylık Ücret


  1 Mbps4 GB26,81 TL

  8 Mbps'e kadar4 GB29,00 TL

  8 Mbps'e kadar6 GB39,00 TL

  8 Mbps'e kadarLimitsiz49,00 TL

  Limitsiz Paketler

  Hız

  Limit

  Tarife

  Aylık

  Ücret

  1 MbpsLimitsiz45,31 TL

  2 MbpsLimitsiz63,81 TL

  4 MbpsLimitsiz82,32 TL

  ADSL2+

  Hız

  Limit

  Tarife

  Aylık

  Ücret

  8 MbpsLimitsiz100,80 TL

  10 MbpsLimitsiz110,04 TL

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2014, 17:16
 2. Kök hücrenin finansmanına onay!
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Kök Hücre ile Tedavi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2011, 11:52
 3. Türk Telekom Yanın İnternet Paketi Çıktı! - Telefonsuz İnternet
  Konu Sahibi İLKAY Forum Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Şubat.2011, 17:57
 4. Yalın ADSL'e bir destek de Maliye'den
  Konu Sahibi karcicegi Forum Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Aralık.2010, 20:48
 5. ADSL Erişiminin Hızını ve Kesintisizliğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?
  Konu Sahibi Defnex Forum Diğer Teknoloji,İnternet,Bilgisayar,Cep Telefonu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Kasım.2010, 14:05

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •