Bu teknoloji ile kanser erken teşhis edilebilecek

Bu teknoloji ile kanser erken teşhis edilebilecek

07 Ağustos 2012 - 22:39

Türkiye'de ilk kez üretilecek kısa yarı ömürlü radyoaktif maddeler, kanser tümörlerinin daha erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, hücresel düzeyde kanser tanısına imkan veren kısa yarı ömürlü radyoaktif maddelerin üretileceği proton hızlandırıcı sistem kurulacak.

Türkiye'de ilk kez üretilecek kısa yarı ömürlü radyoaktif maddeler, kanser tümörlerinin daha erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuriye Özlem Küçük,yaptığı açıklamada, nükleer tıpta hastalıkların tanı ve tedavisinin radyoaktif maddelerle yapıldığını, bu maddelerin metabolik olarak hızlanan hastalıklı dokuya giderek görüntüleme sağladığını ifade etti.
Prof. Dr. Küçük, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çok kısa yarı ömürlü radyoaktif maddeleri üretmek için proton hızlandırıcı sistemlerin (siklotron) kurulacağını bildirdi.

Merkezin ihalesinin ağustosta yapılacağını ve bir yıl içerisinde faaliyete geçmesinin planlandığını ifade eden Küçük, ''Merkezde üreteceğimiz radyoaktif maddelerle, hastalarımızın hücresel düzeyde kanser teşhisi yaptırmaları için yurt dışına gitmelerine gerek kalmayacak'' dedi.


kaynak

Bu haber 191 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum