Konu Kapatılmıştır
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Becayiş kategorisindeki Becayiş nedir? Kimlerle yapılabilir? [ Genel Bilgi ] isimli konuyu okuyorsunuz.
  1. #1
    Genel Yayın Yönetmeni admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    25 Haziran 2010
    Mesajlar
    90
    Konular
    29
    Bahsedilme
    0 Mesaj

    Becayiş nedir? Kimlerle yapılabilir? [ Genel Bilgi ]

    Reklam

    Becayiş Nedir?
    Becayiş, tanım olarak karşılıklı olarak yer değiştirmektir. Becayişin tanımı, 657 sayılı Kanunun 73'üncü maddesinde yapılmıştır.

    Becayiş : "Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır."

    Bu tanıma göre;

    Becayiş aynı kurum personeli arasında yapılır. Yani Sağlık Personeli ile Maliye Bakanlığı personeli karşılıklı olarak yer değiştiremez. Sadece Sağlık Bakanlığının örneğin Van ile Erzurum illerinde çalışan personeli karşılıklı olarak yer değiştirebilir.
    Becayişte, sınıf ve ünvan aynı olmalıdır. Örneğin Bilgisayar mühendisleri kendi aralarında, hemşireler kendi aralarında becayiş yapabilirler.
    Becayiş'in atamaya yetkili amirce uygun bulunması gerekmektedir. Örneğin Mersin ile Adana arasında becayiş yapacak Sağlık Bakanlığı personelinin bir dilekçe ile bölge, il veya ilçe müdürlükleri aracılığı ile Bakanlığa başvurması ve Bakanlığın da bunu uygun görmesi gerekmektedir.
    Becayişin dönemi var mıdır?
    657 sayılı Kanunda becayiş için bir dönem öngörülmemiştir. Ancak Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli sağlık personelinin mevzuat gereğince sözleşmelerinin bitimine bir ay kala başvuruda bulunması gerekmektedir. Yine öğretmenlerin eğitim ve öğretimin bütünlüğü çerçevesinde ara tatil veya okul bitiminde başvurmaları daha uygun olacaktır.

    Becayişin kabul edilmeme ihtimali var mıdır?
    657 sayılı Kanun, her ne kadar becayiş için atamaya yetkili amirin onayını zorunlu görmüşse de, onay verilmemesi için hiçbir sebep bulunmamaktadır. İdarenin yaptığı ve yapacağı tüm işlemlerin kamu yarına uygun olması gerekmektedir. Becayişte kamu yararı açısından, olumsuz cevap verilmesini gerektirecek hiçbir neden bulunmamaktadır.

    Becayiş ve zorunlu hizmet ilişkisi
    Öğretmenler ve sağlık personeli zorunlu hizmete tabidir. Bu nedenle zorunlu hizmet gören personelin becayiş isteyeceği ilinde zorunlu hizmet bölgesi kapsamında olması gerekmektedir.

    657 sayılı kanunun becayişle ilgili maddesi
    "Karşılıklı Olarak Yer Değiştirme: Madde 73- (Değişik: 31.7.1970- 1327/32 md.; 30.5.1974-KHK 12/1 md.; aynen kabul: 15.5.1975- 1897/1 md.) Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır."

    Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği
    (Bu Yönetmelik; atamaları merkezden yapılan sağlık hizmetleri sınıfına dahil personeli ve bunların ilk defa atanmaları ile nakillerinde esas alınacak kuralları kapsar. Tıpta Uzmanlık mevzuatına göre eğitim hastanelerinde görev yapan klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve asistanlar bu Yönetmelik hükümlerine tabi değildir. Ancak, yukarıda belirtilen unvanlarda görev yapanlar, bu niteliklerinin sona ermesi halinde bu Yönetmelik hükümlerine göre atanırlar.)

    "Madde 29 — (Değişik: 14.9.2004 tarihli Resmi Gazete) Bakanlık kadrolarına ilk defa sınav sonunda veya Yönetmelikteki düzenlemelere göre kur’a ile aynı unvan ve branşta kadrolara atanan personel, sınav ve kur’a sonuçlarının ilanından itibaren 5 gün içinde Bakanlığa şahsen veya il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.

    Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapan personel, il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları ve Bakanlığın uygun görmesi halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler."

    Sözleşmeli Sağlık Personeli İçin Becayişle İlgili Madde
    Sözleşmeli Sağlık Personeli Atama ve Nakil Yönetmeliği

    "Atamalara İlişkin Usul ve Esaslar
    Madde 8 — Atamalara ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir.

    Sözleşmeli personel pozisyonları arasında kura veya sınavla yapılacak nakillerde, nakledilecek sözleşmeli personelin istihdam edildiği hizmet biriminde en az 1 yıl çalışmış olması şarttır.
    Sözleşmeli personelin, aynı unvanda istihdam edilmek kaydıyla, üstleri vasıtasıyla sözleşmenin bitimine bir ay kala ilgili İl Sınav ve Kura Komisyonlarına karşılıklı yer değiştirme talebinde bulunması halinde görev yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirilir. Bu şekilde yapılacak bir yer değiştirmede, sözleşmeli personelin, istihdam edildiği hizmet biriminde en az 1 yıl çalışmış olması şartı aranmaz. Ancak, sözleşme yapıldıktan sonraki karşılıklı yer değiştirmeler yeni sözleşme döneminin başlangıcında uygulanır. Ayrıca, görev yerleri kura ile belirlenen personelden, kura sonuçlarının ilanından itibaren bir hafta içinde Merkez Sınav ve Kura Komisyonuna birlikte başvurarak yer değiştirme talebinde bulunanların yerleri, talepleri doğrultusunda değiştirilir.

    Kaynak



    Reklam

Konu Kapatılmıştır

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Temmuz.2015, 15:53
  2. Sürat nedir?Fen bilgisi ödevim.Lütfen bilgi verin?
    Konu Sahibi ezgi-6 Forum Her Telden
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Kasım.2012, 11:05
  3. Nasır Hastalığı Genel Bilgi
    Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Sağlık / Diğer
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2011, 00:52
  4. Skolyoz Nedir? [bilgi]
    Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Skolyoz
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 12:49
  5. Kifoz Nedir? [bilgi]
    Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Skolyoz
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 12:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •