Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Sağladığı Hizmetler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Sağladığı Hizmetler

11 Şubat 2016 - 13:54

Ankara ili mücavir alanları içinde yaşayan tüm engelli vatandaşlara ulaşılması, onların tespit edilmesi ve hizmetlerimiz aracılığı ile engellilerin sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve ekonomik bakımdan desteklenmesi, problemlerin çözümünde rehberlik edilmesi ve her türlü ihtiyaçların karşılanması amaçlanmıştır.Ankara ili mücavir alanları içinde yaşayan tüm engelli vatandaşlara ulaşılması, onların tespit edilmesi ve hizmetlerimiz aracılığı ile engellilerin sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve ekonomik bakımdan desteklenmesi, problemlerin çözümünde rehberlik edilmesi ve her türlü ihtiyaçların karşılanması amaçlanmıştır.

A - Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri
Merkezimize şahsen ya da telefonla müracaat eden engelli bireylerimize, sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından hizmetlerimiz hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Sosyal Hizmet Uzmanı, engelli bireyi hizmet alacağı birime yönlendirmekte ve verilen hizmetin takibini yapmaktadır. Üyelerimize hizmetin ulaşıp ulaşmadığı denetlenmekte, memnuniyetsizlik durumunda gerekli önlemler alınmaktadır. Üyelerimizin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları saptanmakta ve sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

B - Psikolojik Destek Hizmetleri
Üyelerimiz ve aileleri, klinik psikolog tarafından periyodik olarak evlerinde ziyaret edilmektedir. Psikolog; yalnızlık, stres, temel yaşam olayları, topluma uyum problemleri, iletişim çatışmaları, aile problemleri, uyku problemleri gibi konularda üyelerimize destek sağlamaktadır.

C - Sosyal Yardımlar Hizmetleri
Akülü Sandalye
Tekerlekli Sandalye
Beyaz Baston
Hasta Bezi

Akülü Sandalye , Tekerlekli Sandalye İçin Gereken Evraklar :
Rapor Fotokopisi
Fakirlik Belgesi
1 Adet Fotoğraf
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Raporlarda “Başhekimlikten aslı gibidir” kaşesi olup, “Tekerlekli Sandalye ya da Akülü Sandalye kullanması uygundur” ibaresi bulunması gerekmektedir.

D - Sağlık Hizmetleri
Merkezimizde görev yapan doktor ve hemşirelerimiz, üyelerimizi evlerinde ziyaret ederek genel sağlık kontrollerini yapmaktadırlar. Ayrıca şikâyetleri dinlenen engelli bireyler, gerekli görüldüğünde hastanelerin ilgili birimlerine yönlendirilmekte, kendilerine ve yakınlarına danışman hekimlik hizmeti verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan üyelerimize yılda bir kez Belediye Hastanesi’nde genel sağlık kontrolü yaptırılmaktadır.

E - Eğitim Destek Hizmetleri
Eğitim Yardımı
Çanta Kırtasiye Yardımı
Destek Kursları
Beltek Kursları
MEB Engelli Okullarına yemek, Forma ve Beden Eğitimi Araç Gereçlerinin Temini
Spor Kulüpleri Malzeme Temini

F - Sosyal - Kültürel Hizmetler
Engellinin topluma, toplumun engelliye bakış açısını daha duyarlı hale getirmek amacı ile belediyemize bağlı sosyal hizmet birimleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri ve okullarla ile ortaklaşa piknik, gezi programları, özel gün kutlamaları, eğlence ve konser programları, panel, konferans, söyleşi programları düzenlenmektedir.Yol, yemek ve gezi ücretler Belediyemizce karşılanarak yılda bir kez belli sayıdaki üyemize Altınoluk Kampı’nda tatil imkânı sağlanmaktadır.

G - Ulaşım Hizmetleri
Ortopedik engellilerin kent içi ve hastane ulaşımları için asansörlü araçlarımızla hizmet verilmektedir. Bu hizmetimizden faydalanmak isteyen üyelerimiz, randevu aldıkları takdirde belirttikleri saatte evlerinden alınarak gidecekleri hastaneye bırakılır ve dönüş saatlerinde de hastaneden alınarak evlerine götürülürler.

H - Ekonomik Destek Hizmetleri
- Gıda Yardımı
- Yakacak Yardımı ( kömür )
- Giysi Yardımı ( bot - kaban )
- Simit Camekanı

I - Temizlik ve Bakım Hizmeti
Temizlik ekiplerimiz tarafından periyodik olarak üyelerimizin evlerine gidilerek, evin genel temizliği yapılmaktadır. Müstakil evde oturanların bahçe düzenleme ve bakımları da merkez ekipleri tarafından gerçekleştirilir.

Üyelerimizin talebi halinde çamaşırları, perdeleri ve nevresimleri yıkanıp ütülenir. Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan üyelerimizin talepleri halinde, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere, haftada bir gün en az üç çeşit yemek pişirilmekte ve bulaşıkları yıkanmaktadır. Ciddi sağlık sorunları olan, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç üyelerimizin beden temizliği ve kişisel bakımları da periyodik olarak yapılmaktadır .

J - Ev İçi Tamiratı Hizmeti
Elektrik ve su tesisatı tamiratları, marangozluk ile boya, badana vb. işlerine yönelik hizmetler verilmektedir. Üyelerimizin evinde onarımı mümkün olmayan ve dışarıda tamir ettirilmesi gereken cihaz veya eşyaların tamiratı, ücretleri üyemiz tarafından ödenmek kaydıyla merkezimizce yapılmaktadır.

K - Acil Yardım Hizmeti
Acil durumlarda ( su basması, yangın, tüp patlaması, doğal gaz kaçağı, çatı akması vb.) üyelerimize gereken yardımlar yapılmaktadır.

Yardıma muhtaç durumda olan üyelerimize ise kendilerinin veya yakınlarının talepleri halinde, mesai saatleri içerisinde kurum ambulansı ile en yakın sağlık kurumuna götürülerek tedavi edilmeleri sağlanmaktadır.

Hizmet alan üyemizin vefatı halinde, adli tıp, morg ve gasil işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olunmakta, cenaze aracı temini ve defin işlemleri yapılmaktadır.

Kimsesiz ve muhtaç üyelerimizin vefatından sonra da dua ve mevlit gibi dini vecibelerinin yerine getirilmesine yardımcı olunmaktadır.

Engelli Vatandaşların Hizmetlerden Yararlanma Koşulları
Ankara ili mücavir alan sınırları içinde ikamet eden engelli vatandaşlarımız merkezimize şahsen, birinci dereceden akrabaları aracılıyla veya telefonla başvurabilir. Sosyal Hizmet Uzmanlarımız, hizmet almak istediği hâlde merkezimize gelmekte güçlük çeken engellilerin evine gidip incelemelerini yaparak engelli bireyin hangi hizmetlerden nasıl yararlanması gerektiğini tespit eder. Engelli bireyin yararlanması gereken hizmet konusunda ilgili birime yönlendirir. Merkez üyeliği için engelli bireyin veya yakınının beyanı esastır. Sosyal-ekonomik durumu yetersiz, geliri olmayan ya da asgari ücretin altında bir gelire sahip olan üyelerimiz, bütün hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

İletişim Bilgileri
Adres : Sincan Harikalar Diyarı Parkı İçi Fatih Sincan / ANKARA
Telefon : (0312) 273 38 37
(0312) 273 66 56
Faks : (0312) 273 71 11

Bu haber 262 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum