+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Aktif Çalışma Yaşamı kategorisindeki Anayasa Mahkemesi'nden Tam Gün Yasası'na Kısmi İptal isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Jarnana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05 Temmuz 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  591
  Konular
  267
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Anayasa Mahkemesi'nden Tam Gün Yasası'na Kısmi İptal

  Reklam

  Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda 'Tam Gün Yasası' olarak bilinen 5947 sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı maddelerini iptal etti.

  CHP, 5947 sayılı Kanun'un 11 maddesinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açmıştı. Yüksek Mahkeme, doktorların sadece bir kurumda mesleklerini icra etmelerine olanak tanıyan yasa maddesini iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Yüksek Mahkeme, ''personelin katkısıyla elde edilen döner sermaye gelirlerinden personele bir ayda yapılacak ek ödeme tutarını'' öngören 209 sayılı Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon)

  Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun'un 5. maddesinin değiştirilen 4. fıkrasını da Anayasa'ya aykırı bularak, oy birliğiyle iptal etti. Mahkeme, bu hükmün iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluğun kamu yararını ihlal edici nitelikte olduğundan iptal hükmünün, karar Resmi Gazete'de yayımlandıktan 9 ay sonra yürürlüğe girmesine oy birliğiyle karar verdi.

  Anayasa Mahkemesi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun değiştirilen 36. maddesinin 2. fıkrasının 1. tümcesinde yer alan ''Öğretim üyesi, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim birimi ile sınırlı olmaksızın ve ihtiyaç bulunması halinde görevli olduğu üniversitede haftada asgari 10 saat ders vermekle yükümlüdür'' ibaresini de Anayasa'ya aykırı bularak oy çokluğuyla iptaline karar verdi. Kanunun 6. maddesiyle 2547 sayılı Yasa'ya eklenen geçici 57. maddesinin son tümcesinde yer alan ve ''kısmi statüde görev

  yapmakta olan öğretim üyelerinden Kanun'un yayımlandığı tarihten itibaren bir yıl içerisinde devamlı statüye geçmek için talepte bulunmayanların istifa etmiş sayılmasını'' öngören kanun hükmü de oy çokluğuyla iptal edildi.

  Yüksek Mahkeme, Kanun'un 7. maddesiyle değiştirilen, 1219 sayılı Tababet ve Şuabat Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 12. maddesinin 2. fıkrasındaki ''Tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, aşağıdaki bentlerden yalnızca birindeki sağlık kurum ve kuruluşlarında mesleklerini icra edebilir'' şeklindeki birinci tümcesinde yer alan ''...aşağıdaki bentlerden yalnızca birindeki...'' ibaresini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. İptal edilen tümcenin uygulanmasından

  doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete'de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulmasına hükmetti.

  Söz konusu Kanun'un 38. maddesinin değiştirilen 1. fıkrasında yer alan ''Yükseköğretim Kurulu, bağlı birimleri ve Üniversitelerarası Kurul ile Adli Tıp Kurumu'nda görevlendirilenler hariç olmak üzere bu fıkra uyarınca görevlendirilenler döner sermayeden yararlanamaz'' biçimindeki son tümcesinin iptal istemini ise oy birliğiyle reddeden mahkeme, 4. maddeyle 2547 sayılı Yasa'nın 38. maddesine eklenen 2. fıkranın ''Ancak bu görevler, öğretim elemanının bu Kanun'dan kaynaklanan mesaisini aksatmayacak şekilde

  yürütülür'' biçimindeki son tümcenin de iptal istemini reddetti.

  Anayasa Mahkemesi, ''Üniversitelerde döner sermayeden yapılacak ek ödeme oranları ile bu ödemelerin esas ve usullerinin personelin unvanı, görevi, çalışma şartları ve süresi, mesleki uygulamalar ile ilgili performansı gibi hizmete katkı unsurları esas alınarak Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenmesini'' öngören 2547 sayılı Yasa'nın 58. maddesinin (h) fıkrasının iptal istemini de oy birliğiyle reddetti.

  Anayasa Mahkemesi, Kanunun diğer maddelerine ilişkin iptal ve yürürlüğün durdurulması istemlerini ise reddetti.  Reklam

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Kısmi Süreli İşe giriş işlemleri nasıl oluyor?
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum SGK - Maliye
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Mart.2016, 09:20
 2. ÖSYM, Soruları Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yayınlamayacak
  Konu Sahibi Nur Kılıç Forum Okul öncesi, İlköğretim, Lise ve Üniversite Dönemi
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Aralık.2014, 17:40
 3. Torba Yasası ve Engellilere Getirdikleri
  Konu Sahibi as25 Forum Engelliliğe dair sosyal politikalar,insanlar,toplumun gözünde engellilik vs.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 09.Eylül.2011, 14:19
 4. 'Tam Gün'e kısmi iptal!
  Konu Sahibi Zümrüdü Anka Forum Aktif Çalışma Yaşamı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Nisan.2011, 19:14
 5. Engelliler, Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor
  Konu Sahibi Hayat Sevince Güzel Forum Hukuk
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Eylül.2010, 11:59

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •