Maaşa Bağlı Ödemelere ait Pratik Hesaplamalar Bilgiler

0

Maaşa Bağlı Ödemelere ait Pratik Bilgiler ve Ek Ders mevzuatına ait ücret hesaplamaları

ANKARA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI MAAŞ HESAPLAMA VE DİĞER MALİ MEVZUATA İLİŞKİN PRATİK BİLGİLER. Hazırlayan: Erol FIRAT (03.06.2011)

 

OKURLARIN DİKKATİNE: Şuan okumakta olduğunuz bu belgedeki başlık ve metinler daha sade samimi ve anlaşılır olması için resmi bir dil kullanılmadan “doğaçlama bir lisan ” ile kaleme alınmıştır.

 

* Güncel katsayı ve oranlar 2023 yılı birinci dönem 

- Memur katsayı = 0,433684 

- Yan öd. katsayısı = 0,137535 

- Memur Taban aylık = 6.787,99 

- Asgari brüt ücret = 10.008 TL. Net: 8.506,80 

- İşçi Tavan Ücreti = 19.982,83 

- En Yüksek Devlet Memuru Göstergesi: Aylık Göstergesi: 1500 + Ek gösterge: 8000 = 9500

(Başbakanlık Müsteşarı) 


BİRİNCİ BÖLÜM

 Mali Mevzuat Maaşlar; 

Aylığın ödeme zamanı ve Esasları : 

 657sayılı Kanun Madde 164 – Memurlara aylıkları her ayın başında peşin ödenir. Emekliye ayrılma ve ölüm hallerinde o aya ait peşin ödenen aylık, geri alınmaz. 

Sözleşmeli personelin ücretleri sözleşme şartlarına göre; geçici personelin gündelikleri gün hesabıyla hafta veya ay sonlarında ödenir. 


Açıktan atanmada aylığa hak kazanma : 

657sayılı Kanun Madde 165 

– Bir göreve açıktan aday veya asıl memur olarak atananlar, göreve başladıkları günden itibaren aylığa hak kazanırlar. Bu suretle göreve başlamada ilk aylık, gün hesabıyle ay sonunda ödenir. 


Kademe ilerlemesinde aylığa hak kazanma : 

657sayılı Kanun Madde 166 – Kademe ilerlemesinde Devlet Memuru, bu ilerlemeye müstehak olduğu tarihi takip eden ay başından itibaren aynı derecenin bir ileri kademesine ait aylığa hak kazanır. 


Derece değişikliğinde aylığa hak kazanma: 

657sayılı Kanun Madde 167 

– (Unvan değişikliği halinde) Derece yükselmesinde veya daha aşağı derecelere atamada memur, yükseldiği veya atandığı derecenin görevine başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır. (Yıllık derece değişimi halinde)

 

Ancak, yürütülmekte olan görevin niteliğinde bir değişme olmaması halinde derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden ay başından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır. 


Derece yükselmesinde veya daha aşağı derecelere atamada memur, yükseldiği veya atandığı derecenin görevine başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır. Ancak, yürütülmekte olan görevin niteliğinde bir değişme olmaması halinde derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden ay başından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır.Maaşa Bağlı ödemeler Belgesinin Devamı  Maaşa Bağlı Ödemeler Pratik BilgilerEk ders Belgenin Devamı Ek Ders Hesaplama


Not:Yukarıdaki bilgiler resmi belge niteliği taşımayan bilgilendirici, pratik bilgilerden oluşmaktadır.

Etiketler: maaşa bağlı ek ödemeler 2023, maaşa bağlı ek ders hesaplama, örnek hesaplama

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !