Konu Kapatılmıştır
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an 2022 Engelli Maaşı kategorisindeki Muhtaç ve Özürlü Aylığı Kimlere,Nasıl Bağlanır? - 2022 sayılı kanun kapsamında isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Genel Yayın Yönetmeni Lodos Denizcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  2.459
  Konular
  243
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Muhtaç ve Özürlü Aylığı Kimlere,Nasıl Bağlanır? - 2022 sayılı kanun kapsamında  Nereye, Nasıl Başvurulur :

  2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlarımıza özürlü aylığı bağlama işlemleri, defterdarlık/malmüdürlükleri (Valilik/Kaymakamlık) aracılığıyla vatandaşlardan alınan başvuru evrakının, il/ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ ne ulaşmasının ve yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından evrak geliş sırasına göre yapılmaktadır.


  Kimler Başvurabilir :

  Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK,Emekli Sandığı,Bağ-Kur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan, %40 ve üzeri özürlülük oranı olanları,
  Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyenleri,
  2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu (şu an muhtaçlık sınırı kişi başı 119.45 tl )dir
  Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişileri kapsamaktadır.  Aylık Bağlama Süreci Nasıldır? :

  1.Adım: İlçe Malmüdürlüklerinden (İlde Defterdarlıktan) alınacak sevk kağıdı ile rapor vermeye yetkili hastanelerden birisine başvurularak özürlü sağlık kurulu raporu alınır. (sevk ile gidilmesi halinde herhangi bir rapor ücreti alınmamaktadır.)

  2.Adım: Kişinin ikamet ettiği İlçenin malmüdürlüğünden (İlde Defterdarlıktan) veya SGK İl Müdürlüklerinden temin edilecek 2022 sayılı Kanuna göre hazırlanmış Başvuru Formu doldurulur.

  3.Adım: Doldurulan Başvuru Formu, Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte malmüdürlüklerine (İllerde Defterdarlığa) teslim edilir.

  4.Adım: İl/İlçe İdare Kurulları tarafından başvuru sahibi ile ilgili inceleme yapılır ve muhtaç olup olmadığına karar verilir.

  5.Adım: İl/İlçe İdare Kurullarının başvuru sahibinin muhtaç olduğuna karar vermesi halinde başvuru evrakı Genel Müdürlüğümüze gönderilir ve işleme alınır.  Gerekli Belgeler :

  a) 2022 sayılı Kanuna göre Özürlü, Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı Başvuru Formu:

  Bu formda yer alan aylık talep dilekçesi, aylık talebinde bulunan kişi tarafından doldurulup imzalanır.
  Bu formda yer alan; Muhtaçlık Belgesi il/ilçe idare kurularınca doldurulur.
  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) il/ilçe mahalli maliye teşkilatları tarafından alınır.
  b) Özürlü Raporu vermeye yetkili hastanelerden alınan Özürlü Sağlık Kurulu Raporu.

  c) Aylık talebinin vasi tarafından yapılması hallerinde mahkemeden alınmış vasilik kararı.  Aylık Başvurusunda Bulunurken;

  Başvurunuzun hizmetlerimiz kapsamında olup olmadığından,
  Başvurunuz aylık işleminin (aylık türünün) doğru olduğundan,
  Tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulduğundan,
  Belgelerin ilgili yerlere onaylatılarak alındığından,
  Başvurunuzun ilgili Malmüdürlüğüne/ Defterdarlığa teslim edildiğinden,
  Emin Olunuz!  Aylık Miktarı :

  Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından bağlanan, özürlü ve bakıma muhtaç özürlü aylıkları 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının(1620) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu hesaplanmaktadır. Buna göre;
  Özürlü Aylığı (18 yaşını doldurmuş, %40 - %69 arası özürlü olanlar): Yaşlılık aylığı için belirlenen aylık tutarının %200’ ü kadardır. (01/01/2013 tarihi itibarıyla (yaşlılık aylığı 1 aylık tutar= 125,596737özürlü aylığı 1 aylık tutar= 251.193474
  % 70 üstü 1 aylık tutar= 376,790211)


  Ayrıca bu tutarlara % 5 oranında ek ödeme ilave edilir.
  Aylıkların Artırımı :

  2022 sayılı Kanuna göre özürlü (%40 - %69 arası özürlü) aylığı bağlanmış olanlardan, %70 ve üzeri özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile belgeleyenlerin aylıkları, yaşlılık aylığı için belirlenen aylık tutarının %300’ ü oranına çıkartılır. (01/01/2013 tarihi itibariyle bakıma muhtaç özürlü aylığı (%70 ve üzeri özürlü), bir aylık:376,790211)tl dir.) Ayrıca bu tutara % 5 oranında ek ödeme ilave edilir.


  Ödemeleri Nasıl ve Ne Zaman Alabilirim ? :

  Aylık bağlama işlemleri, Defterdarlıklar/Malmüdürlükleri tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılmaktadır. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzamaktadır.
  İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından, daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılır.
  2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere, üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.
  Ödeme Günleri : Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;

  Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
  Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
  Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
  Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
  Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.
  Ödeme yapılmaktadır.  Konutta Ödeme :

  2022 sayılı Kanuna göre, özürlü ve bakıma muhtaç özürlü aylığı almakta olanlar Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ ne dilekçe ile talep etmeleri halinde dönem aylığı ödemeleri PTT aracılığıyla evlerinde yapılır.


  Aylık Kesme Nedenleri :

  Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen aylıklar; ölüm, feragat, vatandaşlıktan çıkma, muhtaçlığın kalkması, özürlülük oranının %40’ ın altına düşmesi, aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması, ve sosyal güvenlik kurumlarından, SGK’ dan gelir, aylık hakkından yararlanması veya prim ödenmesi durumlarında kesilmektedir.
  Ancak aylık almakta olan özürlünün bir takvim yılı içinde 90 günden az çalışması halinde aylıkları kesilmez. Bu durumların Genel Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmediği hallerde veya herhangi bir sebepten dolayı fazla ödenmiş olan tutarlar tahsil edilir.


  Bildirim Yükümlülüğü :

  2022 sayılı kanuna göre aylık almakta olanlar ile aylık sahiplerinin eş, anne,baba,vasi,kayyum,veli veya vekilleri, aylık kesilmesi gerektiren durumları 3 (üç) ay içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için kanuni faizi ile birlikte borç tahakkuk ettirilir. Bu işlemler Kurumun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından yerine getirilir.


  Yersiz Ödemelerin Tahsili :

  Aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları TÜFE oranı uygulanarak tahsil edilir.


  Ceza Kovuşturması :

  Gerçeğe uygun olmayan belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu belgeleri düzenleyenlerin kamu görevlisi olması durumunda haklarında ayrıca idari soruşturma açılır.

  Muayene ve Tedavi :

  2022 sayılı Kanuna göre aylık bağlananların tedavi giderleri 3816 sayılı kanun kapsamında yeşil kart verilerek karşılanır.  Konu VLYLMZ tarafından (18.Ocak.2013 Saat 00:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: güncellendi
  Lütfen Özel Mesajla soru sormayınız. Sitemizde konu açarak sorularınızı sormanız sizinle aynı durumda olan bir çok kardeşimize fayda sağlayacak aynı zamanda daha çok cevap alma hakkınız doğacaktır. Soru sormak için TIKLAYIN

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  15 Nisan 2012
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Bilgi için teşekkürler. Bir sorum olacaktı, Anne ve babanın gelir durumu kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen, Engelli maaşı bağlanmasına engel midir?? Şimdiden teşekkür ederim

 3. #3
  Üye kuzeyinoglu61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12 Haziran 2012
  Nereden
  HATAY - TRABZON
  Mesajlar
  92
  Konular
  9
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Alıntı Didem92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bilgi için teşekkürler. Bir sorum olacaktı, Anne ve babanın gelir durumu kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen, Engelli maaşı bağlanmasına engel midir?? Şimdiden teşekkür ederim
  Anne ve Babanın gelir durumunun önemi yok aylık kişiye özgü hak olduğu için bir engel teşkil etmez ama bakıcı aylığı konusunda aynı durum söz konusu değil diye biliyorum ama daha kesin bilgi kesinlikle gelecektir.

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  15 Nisan 2012
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Alıntı kuzeyinoglu61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Anne ve Babanın gelir durumunun önemi yok aylık kişiye özgü hak olduğu için bir engel teşkil etmez ama bakıcı aylığı konusunda aynı durum söz konusu değil diye biliyorum ama daha kesin bilgi kesinlikle gelecektir.
  Teşekkür ederim bilgi için. Ama benim başvurduğum yer, tam tersini söyledi annemin ve babamın aylıkları olduğu için veremeyeceklerini muhtaç olmadığınıza karar verildiğini söyledi. Daha sonra bize eve gönderilen evrakda da oturmadığım bir yerde oturduğum iddaasıyla muhtaç olmadığıma karar verildiğini yazıyor. Arayıp söyleyemedim böyle bir şey yok diye, tam bi bilgi alıp aramam daha uygun olur diye düşündüm... Ama canım da sıkıldı açıkçası. Devletten hiçbir şekilde yararlanamıyorum ben. Nasıl oluyor böyle anlam veremiyorum...

 5. #5
  Üye yusuf1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Eylül 2010
  Mesajlar
  82
  Konular
  12
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Kişi 18 yaşını doldurmuş olsa bile aynı evde yaşıyorsanız anne ve babanın geliri ve gideri dikkate alınır.
  Bir evde anne,baba ve siz ikamet ediyorsanız 2022 maaşında kişi başına düşen gelir ve giderler dikkate alınır, evde bakım aylığında sadece gelirler dikkate alınır.
  2022 maaşında en fazla 107 lira kişi başına aylık gelir düşmesi gerekir, evde bakım aylığında en fazla 423 lira aylık düşmesi gerekir.

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  15 Nisan 2012
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Sorun şu ki; bana gelen söylentiler bu doğrultuda değildi. Bilgi için teşekkür ederim. Aile içi gelirin bi önemi yok denilmişti bana. Kişiye özel bağlanıyor sonuç olarak. 18'ini doldurmuş olan üzerinde bir mal bulunmadıkça alabilir denmişti. Böyle deniliyor... Tekrar teşekkürler.
  Konu VLYLMZ tarafından (07.Ekim.2012 Saat 20:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: çift msj biri silindi

 7. #7
  Üye VLYLMZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03 Haziran 2012
  Mesajlar
  779
  Konular
  39
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  01/08/2008- 26954 S.R.G Yön/3.mad.) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü Maddesine göre tespit edilecek yakını bulunanlar için, bu yakınlarının gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsü her bir yakınının, nafaka yükümlüsünün 2022 sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, Türk Medeni Kanununun 364 üncü Maddesi gereğince nafaka bağlama esasları dahilinde ilgiliye ayırabilecekleri yardım miktarı,
  bu maddeye göre muhtaç olmadıgınıza karar verilmis olabilir

Konu Kapatılmıştır

Benzer Konular

 1. %58 özürlü raporumla 2022 maaşı bağlanır mı?Benim ne yapmam gerekiyor?
  Konu Sahibi Misafir Üye Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Eylül.2011, 22:33
 2. Özürlü yakını aylığı kimlere veriliyor?
  Konu Sahibi Misafir Üye Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Haziran.2011, 23:39
 3. Ölüm aylığı kimlere nasıl bağlanır
  Konu Sahibi Lodos Denizcisi Forum Dul ve Yetim Aylığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Şubat.2011, 21:15
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ocak.2011, 20:59
 5. 5510 Sayılı Kanun – İş Kazası ve Meslek Hastalığı
  Konu Sahibi Defnex Forum İş Kazası ve Meslek Hastalıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ocak.2011, 14:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •