+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an 2022 Engelli Maaşı kategorisindeki Banka kredisi 2022 maaşının kesilmesini gerektirir mi? isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  27 Aralık 2011
  Mesajlar
  4
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Exclamation Banka kredisi 2022 maaşının kesilmesini gerektirir mi?

  Reklam

  Annem 2022 den maaş alıyor. Babam tarım bağkurdan kredi çekerek emekli oldu. Eline geçen para 150 tl. Babam 63 annem 59 yaşında. Herhangi bir başka geliri ve ev, araba, tarla vb. hiçbir şeyleride yok. Bu durumda annemin maaşı kesilir mi?
  Babamın maaşı çıktıktan sonra annem iki kez üç aylık aldı. Kaymakamlıkta ki görevli direk olarak 2 aylık maaşı iade etmelerini ve maaşın tamamen kesilmesi için dilekçe vermelerini söyledi. Bu durumda maaşı alabilmek için izlememiz gereken yol nedir. Gelir tespitini nasıl yaptırabiliriz... Heyet talep edebilirmiyiz... Bu konuda bilgili olan arkadaşlar yol gösterebilirmi annem ve babam gerçekten zor durumda... Cevap için şimdiden teşekkürler..  Reklam

 2. #2
  Genel Yayın Yönetmeni Lodos Denizcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  2.340
  Konular
  214
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  2022 maaşının kesilmesi için evde kişi başına düşen gelirin 100 liranın üstüne çıkması gerekir. Aylık 150 lira maaş aldığını söylüyorsunuz bu maaştan gider harcamalarını (mutfak,kira,vs.) düştükten sonra kalan miktarı ailede bulunan kişi başına böldüğünüzde 100 lira geçmeyeceği aşikardır.

  Aslında yapmanız gereken emekli maaşı ilk bağlandığında kaymakamlığa durumu açıklayan bir dilekçe vermeniz gerekirdi. Bu dilekçeye istinaden kurum maaşınızı geçici olarak durdurur, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra 2022 için gerekli gelir düzeyini(100 Lira) aşmadığınızdan maaşını birikmiş haliyle ödenirdi.Hala geç kalmış sayılmazsınız.Durumu belirten dilekçe ve gelir belgesini kurumdan alarak doldurup vermeniz ileride doğabilecek sorunların önüne geçer.

  Aylık Kesme Nedenleri

  -Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen aylıklar; ölüm, feragat, vatandaşlıktan çıkma, muhtaçlığın kalkması, özürlülük oranının %40’ ın altına düşmesi, aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması, ve sosyal güvenlik kurumlarından, SGK’ dan gelir, aylık hakkından yararlanması veya prim ödenmesi durumlarında kesilmektedir.
  -Ancak aylık almakta olan özürlünün bir takvim yılı içinde 90 günden az çalışması halinde aylıkları kesilmez. Bu durumların Genel Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmediği hallerde veya herhangi bir sebepten dolayı fazla ödenmiş olan tutarlar tahsil edilir.

  Bildirim Yükümlülüğü
  2022 sayılı kanuna göre aylık almakta olanlar ile aylık sahiplerinin eş, anne,baba,vasi,kayyum,veli veya vekilleri, aylık kesilmesi gerektiren durumları 3 (üç) ay içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için kanuni faizi ile birlikte borç tahakkuk ettirilir. Bu işlemler Kurumun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından yerine getirilir.

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  27 Aralık 2011
  Mesajlar
  4
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Cevap için Teşekürler Admin. Kaymakamlıktaki görevli kadın (Mal Müdürü) Sosyal Güvenlik Kurumu Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı kurumuna hemen dilekçe yazmamız gerektiğini kaymakamlığın yapacağı birşey olmadığını ve maaşın faiziyle birlikte hemen kesileceğini söylüyor. Kaymakamlıktan bu konuda yardım alamıyoruz. Direk olarak kuruma dilekçeyi göndersek sorun çözülür mü, kurum gelir tespiti yapar mı? Birde görevli memur babamın maaşının 550 tl göründüğünü kredi çekmesinin bir önemi olmadığını söyledi bu mümkünmü şimdiden teşekkürler...

 4. #4
  Genel Yayın Yönetmeni Lodos Denizcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  2.340
  Konular
  214
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  İşin aslını şimdi daha iyi anladım. Babanız kredi çektiği için maaşın 400 lirası krediye kesiliyor geriye kalan 150 lirada babanıza ödeniyor. Kaymakamlık görevlisinin tespiti babanızın asıl maaşı 550 lira olduğundan evde kişi başına düşecek gelir olan 100 geçtiğini varsayarak böyle bir söylemde bulunmuş.

  İşin açığı çekilen kredinin 2022 maaşında gider kalemi olarak kabul edilip edilmeyeceğidir. Bunuda en iyi (Mal Müdürü) Sosyal Güvenlik Kurumu Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı vereceğiniz dilekçede belirterek kuruma bildirmeniz halinde durumunuz incelenir çekilen kredi gider kalemi olarak dikkate alınırsa 2022 maaşınız kesilmeyebilir. Siz her ne olursa olsun bir an önce dilekçenizi verin, dilekçenizde çekilen krediye ait bilgileri resmi evraklarla ıspatlayarak veriniz. Aksi halde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  27 Aralık 2011
  Mesajlar
  4
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Teşekürler admin... Yarın ilk işim bu olacak. Sonucu burada yazarım belki benzer durumda arkadaşlara örnek olur...

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  27 Aralık 2011
  Mesajlar
  4
  Konular
  1
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  slm admin
  bugün evrak takibine baktığımda annem için gönderdiğimiz dilekçe karşılığında (Bu evraka yapılacak işlem olmadığından hıfz edildi) diye bir yazı var bu ne anlama geliyor.
  yardımcı olursan sevinirim.

 7. #7
  Genel Yayın Yönetmeni Lodos Denizcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  2.340
  Konular
  214
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Verdiğiniz bilgiden anladığım kadarıyla dilekçenizde belirttiğiniz kredi çekme durumunun maaşın kesilmesine neden olmayacağından dolayı evrakta işlem yapılmayacağını "hıfz" arşive alındı,saklandı anlamındadır. Yani olaki bir ceza durumunda bu dilekçenin dikkate alınarak sizin durumu bildirdiğiniz için ileride bir sorun yaşamayacağınız anlamına gelmektedir.

 8. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  07 Mayıs 2012
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  iiyi günler.
  1931 doğumlu dedemin 1994 yılında tütüncülük işlemlerinden dolayı bağ-kur'a girişi olmuş.
  6111 sayılıkanun kapsamında Bağ-Kur sigortalıları ihya ile geçmiş sürelerini kazanma hakkıelde etmişti.Bu kanun kapsamında tarım Bağ-Kur’undan yararlanarak emekli olmasıiçin başvuruda bulunmak istedim.Emekli olmak için yatırılacak topluparanın miktarının evrakların tamamlanması sonucu öğrenebileceğimsöylendi.Evrakları uzun uğraşlar sonucu teslim edebildim.Evrak teslimindenitibaren gerekli incelemelerin yapılarak yatırılacak miktarın tarafımıza bildirilmesinibekledik.Yaklaşık 2 ay sonra miktarı öğrendim.Yatırmamız gereken miktar 35-40 milyarcivarında bir meblağdı.Bu parayı maddi durumumuz ve yaşımız itibariyle(Bankalardankredi uygunluğu) yatıramayacağımızı belirttik.İşlemin iptali için ne yapmamgerektiğini sorduğumda ilgili memur arkadaş paranın yatırılması gereken en sontarihte yatırılmaması durumunda işlemin iptal olacağını söylemişti.Bendeherhangi bir para yatırma işleminde bulunmadık.
  06.04.2012 tarihinde Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan tarafımıza gelen yazıda,01.05.2008tarihinden itibaren sigortalılık kaydımızın bulunduğu için almakta olduğumuzyaşlılık aylığının 01.06.2008 tarihinden itibaren kesileceği ve01.06.2008-29.02.2012 tarihleri arasında yersiz olarak almış olduğumuz yaşlılık aylıklarıtoplamı olan 4.417,88 TL maaşın kanuni faizi birlikte geri ödenmesi gerektiği belirtiliyordu.Vebugün itibari ile dedemin yaklaşık 8 yıldır almakta olduğu yaşlılık aylığı kesildi. SGK'yageçen hafta yaptığım başvuruda durumu ilgili arkadaşlara aktardım.Yaşlılık aylığınıntekrar bağlanması için dedemin sigortalılık kaydının olmadığına dair belgeistedim.Tarafıma verilen 18.04.2012 tarihli yazıda 27.06.2011 tarihi itibariile sigortalılığın sona erdiği belirtiliyor. Almış olduğum evrağı Kaymakamlığa verdiğim takdirde yaşlılıkaylığının tekrar bağlanacağı söylendi.Ancak Kaymakamlık 01.05.2008 tarihindenitibaren sigortaya kaydının bulunmasından dolayı yukarıda belirtilen miktarıngeri ödendikten sonra yaşlılık aylığı için tekrar başvuru yapmamız gerektiğibelirtildi.
  Dedem yaklaşık 8 yıldır yaşlılık aylığı alan,yeşilkartı olan bir vatandaş.Daha iyi şartlara kavuşması isteğiyle 6111 sayılıkanun ile tarım BAĞ-KUR’undan yararlanarak emekli olması için başvuruda bulunmakistedim.Şartlar uymayınca bu işlemdenvazgeçtim.Yıllardır yaşlılık aylığı ile geçinen bir insan olarak yukarıdabahsettiğim borcu ödeme durumu yok.BUGÜNE KADAR HİÇBİR ŞEKİLDE SİGORTALILIKTAN YARARLANMAYAN BİRİSİ OLARAK yukarıda bahsettiğim cezai işlemin ortadan kalkması ve yaşlılık aylığının kesildiği tarihten itibaren tekrar başlaması için ne yapabiliriz?

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Anneme bakım maaşının yanında 2022 engelli maaşıda alabilirmiyiz?
  Konu Sahibi halide09 Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Şubat.2014, 21:16
 2. 2022 Maaşında "şuan banka hesabınız pasif durumda" ne demektir?
  Konu Sahibi karlarprensesi Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Mart.2013, 00:50
 3. İşitme cihazına alışmak süreç gerektirir
  Konu Sahibi Defnex Forum İşitme Engelliler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Mart.2012, 07:42
 4. Engellilere verilen avantajlı banka kredisi var mı?
  Konu Sahibi HLy Forum Genel Konular / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Eylül.2011, 20:26
 5. 2022 engelli aylığı alanlar tüketici kredisi alabilirmi?
  Konu Sahibi Lapatya Forum 2022 Engelli Maaşı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Ocak.2011, 16:02

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •