Antalya Düden Şelalesi - Gezilecek Yerler

0
Antalya Düden Şelalesi - Gezilecek Yerler

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya'nın Kepez ilçesi Varsak mahallesindedir. Çeşitli kaynaklarda yukarı düden şelalesi ve İskender şelalesi olarak da zikredilir. Eski Antalya-Burdur yolunun 28. kilometresinde pınarbaşı ve kırkgözler denilen mevkilerde düden çayının devamında bu şelale oluşur.


Düden Şelalesi

Suyu bol olan bu iki dere birleşerek daha da güçlenerek birleşirler. Fakat tarımsal sulama ve küresel ısınma neticesinde su kaynaklarındaki akış yavaşlamıştır. Yukarı Düden Şelalesinin döküldüğü yerde, yeniden bu suyun çoğaldığını gözlemleyebilirsiniz. Yukarıdan dökülen su ile aşağıda oluşan küçük şelalelerin akış hızı farklıdır. Düden Şelalesinden akan suyun denize döküldüğü mevkide, yeni bir şelale meydana gelir ki; su denize büyük bir hışım ve ses ile denize akar.

Düden Şelalesi Antalya

 Yerli yabancı bir çok turisti kendine çeken bu şelale gerçekten görülmeye değer özelliklere sahip. Yaz aylarında tabiri caizse iğne atılsa yere düşmeyecek kalabalık gruplar ziyarete gelir. 

Zamanla siyasi rant oluşsun diye, şelalenin alt kısımlarına geçişler yeni yapılan işletmelerce zapt edilmiş. Dolayısıyla ziyaretçilerin gezip görecekleri yerler kısıtlanmıştır. 

2021 yılında girişler kişi başı 15 liradır. Aracınızı otoparka bırakmak isterseniz, bir 15 lira da oraya vermek durumundasınız.

Aşağıdaki videoda bu şelaleyi izleyebilirsiniz.
Etiketler: Antalya, antalya düden şelalesi, düden şelalesi, düden şelalesine giriş ücreti, düden şelalesi nerede, yukarı düden şelalesi, düden şelalesine giriş ücretlimi, turkey, turkei, turkei antalya, antalyada görülecek yerler, antalya gezilecek yerler,


Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !