Bennur Karaburun'dan Engelliler Haftası açıklaması

0
Engelli Milletvekili Bennur Karaburun 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar:
"Engellilik Türkiye'de on beş yıl öncesine kadar pek de gündemde olmayan bir konuyken 2002'de başlayan AK PARTİ Hükümetleriyle birlikte, aynı, medeni hizmetin, insanlık anlayışının, gelişmişlik göstergesinin temel noktası haline gelmiştir. 2002 yılıyla birlikte, engelliler devlet nezdinde belki de ilk kez muhatap alınmaya başlandı. 2005' de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye'de ilk defa engellilere yönelik kanun çıkarılmasıyla, engellilere eğitimde, sağlıkta, istihdamda fırsat eşitliği sağlanması için çalışmalara başlandı. Engelliler Kanununun uygulanmasına ilişkin ilgili diğer mevzuatlarla birlikte 1.500 maddelik bir engelliler hukuku oluşturuldu ve tabii ki en önemlisi ayrımcılık yasaklandı. Bu, neresinden bakılırsa bakılsın, devlet nezdinde bir zihniyet devrimiydi.

Kurulduğundan bugüne, AK PARTİ, tüm çalışmalarında engellileri içselleştiren, engellilerin sorunlarını sahiplenen ve engellileri çözüme dahil eden bir parti oldu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 2013 İnsani Gelişmişlik Raporunda, Türkiye, insani gelişme açığını kapatan 9'uncu ülke olarak yer almıştır. Bu durum da toplumsal bir bilinç değişikliği ve zihniyet dönüşümüyle ülke sathında her geçen gün daha da belirgin hale gelmektedir. Bugün geldiğimiz noktada, bugünün Türkiye'sinde daha da iyisini oluşturmak adına engellilere yönelik kanunlarımızı, mevzuatlarımızı yeniden düzenliyor ve çalışmalarımız bu minvalde şekillendiriyoruz.
Engelliler Haftası 1982 yılından bu yana Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerde ve ülkemizde her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında etkinliklerle kutlanmaktadır.

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak biz, devletin milletin esenliği için var olduğuna, milletin esenliğinin de her kesimin kendisi için söz hakkı bulabildiği ve hizmete ulaşabildiği bir toplumla gerçekleşebileceğine inanıyoruz. AK PARTİ olarak misyonumuz, engellilerin başta eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve istihdam hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanmalarının önündeki engelleri kaldırmaktır. Toplumun her kesimiyle iş birliği içinde gerçekleştirilen çalışmalarımız neticesinde bugün engellilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda önemli rakamlara ulaşıldı. Bu sayede ülkemiz engelli hakları bakımından dünyada öncü konumda. Sosyal ve ekonomik sebeplerle muhtaç durumda olan engellilerin de öncelikle aile ortamında bakım ve korumalarının sağlanmasını, aile yanında bakımı sağlanamayanlara ise bakım ve koruma hizmetleri sunmayı amaçladık. Ailelere vereceğimiz desteğin, bütün alanlarda sorun yükünü hafifleteceğine ve hayatı kolaylaştıracağına inanıyoruz. Onun için, diğer hizmet alanlarında olduğu gibi engelli hizmetlerinde aileyi bir çözüm birimi olarak görüyoruz. Aile odaklı yürüttüğümüz engelli hizmetlerinde de kaliteyi yakalamamız kuşkusuz zihniyet dönüşümünün gerçekleştirilmesiyle ve farkındalığın artırılmasıyla mümkün olur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Mecliste grubu bulunan dört siyasi partinin de ortak önergesiyle çölyak hastalığının sebep ve sonuçlarına ilişkin Meclis araştırma komisyonunun hastalığın önemine uygun bir hamle olduğu görülmüştür. Engellilere yönelik Meclisimize getirilen tüm düzenleme ve tekliflerin Meclisteki tüm taraflarca desteklendiğini müşahede etmekten bir engelli hem de yüce Meclisimizin bir üyesi olarak büyük memnuniyet duymaktayım. Bu anlamda, AK PARTİ'ye, çölyak hastaları ve tüm engelliler adına, Mecliste siyasi partilerin grup başkan vekillerine duyarlılıkları ve hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Toplumsal bir mesele hâline gelmiş çölyak hastalığının araştırılması bu hastalıktan etkilenen tüm vatandaşlarımız için umut verici olmuştur.

Engelliler için devlet, siyasi partiler, sivil toplum, yerel yönetimler, hasılı, hepimizin yapması gereken çok işimiz var. Biz engellilik alanında üzerimize düşenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Engellilerimizin bizden beklentilerini hayata geçirmek, beklentilerinin ötesine geçerek onlara hizmet sunmak AK PARTİ olarak bizim çalışmalarımızdaki en büyük teşvikimizdir. Bu yüzden, tüm kurumlarımızı harekete geçirecek öncü çalışmalar yapmaya ve sivil toplumun gerçekleştirdiği çalışmaları desteklemeye önem veriyoruz.

Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde gerçekleşen Engelliler Haftasının engellilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm engellilerimizi sevgiyle selamlıyor ve son olarak şu mesajımı iletmek istiyorum: Engelli olmak hayatın hiçbir alanında hiçbir şeye engel değildir; her şeyi yapabilir, her alana uzanabilirsiniz. Engellilerle birlikte yaşama kültürünü uygulamak, yaygınlaştırmak hedefiyle, farklılıklarımızın zenginleştirdiği günleri birlikte paylaşmak dileğiyle..."

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !