Güvenlik soruşturmaları çok uzuyor

0
Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmaları çok uzuyor. hem adaylar mağdur oluyor hem kamu hizmetleri aksıyor. Bu konuda tedbir alınmalı

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nin 12 nci maddesi şu şekildedir:
"c) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari "gizli" gizlilik derecesinde saklanır."
Bu hükümlere göre, arşiv araştırmasının 30 gün içinde, güvenlik soruşturması talebinin ise 60 gün içinde cevaplandırılması gerekiyor.
Ancak, düzenlemeyi Bakanlar Kurulu yürürlüğe koymasına rağmen, güvenlik birimleri bu talepleri belirtilen süre içinde cevaplayamamaktadır.
Şuan 100'e yakın kamu kurumu, atama işlemlerini beklemektedir. Bunun da nedeni, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına yönelik talebin, bazı kurumlarda üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen, hala cevaplandırılmamış olmasıdır.
Bu nedenle sürenin, cevaplamaya imkan tanıyacak bir şekilde uzatılması ve bir genelge yayımlanarak bundan sonra sürelere riayet edilmesinin istenmesi yararlı olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)
To Top