Sadece Engelliyiz Biz

0
Sadece engelliyiz biz

Kuzey ülkelerinde popüler bir spor dalı olan florbol sopa ve top ile oynanan bir oyundur.
1960 yılında çocuklar için bir okul sporu olarak başlayıp sonrasında İsveç’te yetişkinlerin ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir.

İlk florbol kulübü Sala, İsveç’te 1979 yılında kuruldu. İlk İsveç ulusal şampiyonası 18 takımla 1980 yılında gerçekleştirildi. Uluslararası ilk maç ise 1985 yılında İsveç ve Finlandiya arasında oynanmıştır. Uluslararası Florbol Federasyonu (IFF) 1986 yılında kurulmuştur. Finlandiyalı oyuncular ilk ulusal şampiyonlarını 1983 yılında ünüversite öğrencileri için düzenlenen bir turnuva ile gerçekleştirmiştir.

Oyunun uluslararası ismi ‘floorball’ dur. Bu gün 58 ülke IFF’ e kayıtlı durumdadır. Günümüzde florbol yalnızca gelişmek için değil aynı zamanda resmi olarak tanınmak içindir. Florbol, Ocak 2009 tarihinde Özel Olimpiyatların üyesi olmuştur.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden şampiyonluğu kazanmak için her yıl bir araya gelen takımların oluşturduğu bir turnuvadır.

Florbol Çeşitleri:

1. Özel Olimpiyatlar

Aynı oyun kuralları içerisinde 3 e 3 olarak daha küçük bir sahada 20X12 metre ebatındaki sahada oynanır. Özellikle engelli kişiler için düşünülen bu florbol kısa sürede kabul görmüş ve 2013 yılı itibariyle Special Olympics de yer almıştır.

2. Sokak Florbolu

İsveç’te yaygın olarak oynanmaktadır. Hemen hemen tüm zeminlerde oynanabilmektedir.

Vücut temasının yasak olduğu oyunda, beş saha oyuncusu ve bir kaleci ile oynanan florbolun bir özelliği de her yaş grubundan insanın her mekanda oynayabilmesidir.

3. Tekerlekli Sandalye Florbolu

Tekerlekli sandalye kullanan kişiler için geliştirilmiş olup kuralları normal bir florbol maçı ile aynıdır. İlaveten kalecilerde maç içerisinde oynayabilir. İlk tekerlekli sandalye florbol maçı Çek Cumhuriyeti ile İsveç arasında 2008 yılında düzenlenen Erkekler Dünya Şampiyonası zamanında

oynanmıştır. Ayrıca yüzde 80 engeli olan kişiler bile bu sporu yapabilmektedir. Kafalarına ve ayak pedalına takılan bir aparat sayesinde sopaya ve topa müdahale edebilmektedirler.

Günümüzde florbol engellilere yönelik birçok organizasyon ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Manual wheelchair floorball isimli IFF’ e bağlı kuruluş bulunmakta ve 2011 yılından bu yana özel uluslararası turnuvaları düzenlemektedir.
UTEYKİF Ankara temsilcisi
Alisa Çiçek Akyol
haberlerankara.com


Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !