OHAL KAPSAMINDA GÖREVLERİNE SON VERİLENLER HANGİ İŞLERİ YAPAMAYACAK?

0

Ülke genelinde uygulanmakta olan OHAL kapsamında çıkarılan ve darbe teşebbüsü ile terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri tedbirleri düzenleyen KHK’lar, görevlerine son verilecek olanların başka bazı işlerde çalışmalarını da yasaklıyor. OHAL uygulamaları kapsamında çıkarılan ilk KHK (667 sayılı), kamu görevlilerinin hangilerinin ne şekilde görevine son verileceğini düzenlerken, görevlerine son verilecek olanların yapamayacakları diğer faaliyetleri de düzenliyor.

 Görevden çıkarılacak olanlar Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen; -Yargı mensupları ile bu meslekten sayılanlar (Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yargıtay daire başkanı ve üyeleri, Danıştay daire başkanı ve üyeleri, hâkim ve savcılar, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi daire başkanı ve üyeleri, Askeri Yargıtay daire başkanı ve üyeleri, askeri hakimler, Sayıştay meslek mensupları) meslekten çıkarılacak. -926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.
 -Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.
 -Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.
 -Milli Savunma Bakanına bağlı personel kamu görevinden çıkarılacak.
 -Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel kamu görevinden çıkarılacak.
 -Mahalli idareler personeli kamu görevinden çıkarılacak. -657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olanlar ile diğer mevzuata (yukarıda sayılanlar dışında kalan) tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel kamu görevinden çıkarılacak.

 Görevlerine son verilenlerin yapamayacağı işler 667 sayılı KHK hükümleri kapsamında görevlerine son verilenler; **Bir daha kamu hizmetinde hiçbir şekilde (doğrudan veya dolaylı olarak)istihdam edilmeyecek, görevlendirilemeyecek. **Kamu hizmeti olarak değerlendirilen hiçbir görevi yapamayacak ve kamuda hangi statüde olursa olsun (memur, işçi, sözleşmeli, geçici personel gibi) görev alamayacak.
 **Üzerlerinde taşıdıkları her türlü mütevelli heyet üyeliği, kurul üyeliği, komisyon üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, denetim kurulu üyeliği, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona erecek. **(Yargı mensupları ile bu meslekten sayılanlar hariç) özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.
 **Uhdelerinde taşıdıkları büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hâkim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamayacaklar. Bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacaklar.

memurunyeri.com

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !