EKPSS, VHKİ Kadrolarında Hata mı var?

0
Bir üyemizin sorusu üzerine araştırma yaptığım Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni (VHKİ) kadrolarında nitelik kodlarının eksik olduğu için ekpss tercih kılavuzunda hata olduğu kanısına vardık.

Öncelikle VHKİ Görevinin ne olduğunu açıklayalım. Bilgisayara veri girmek, özlük işlerinin takibi, kurum personelinin bilgilerinin takibi anlamına gelmekte olup Bilgisayarla ilgili işleri yapan anlamındadır.

ÖSYM'nin açıkladığı Ortaöğretim, Lise, Önlisans, Lisans Kadrolarını incelediğimizde hiçbirinde nitelik kodu olarak "Meb Onaylı Bilgisayar sertifikası sahip olmak" şeklinde nitelik kodu göremedik.

Bunun yerine lise için 2001, Ön lisans için 3001, Lisans için 4001 seçeneği konularak herhangi bir lise,önlisans,lisans programından mezun olmuş olmak gerekir şeklinde nitelik kodu eklenmiş.

Yani bu durumda hiç Bilgisayar kullanamayan biri bile VHKİ olabilecek ve ilgili kuruma VHKİ olarak atanabilecek sonucunu çıkarıyoruz.

İlgili kadrolardan bazıları:EKPSS tercih kılavuzunda yer alan bilgisayar sertifikası ile ilgili açıklamalar ise şöyle:

5-Başvuru şartları arasında “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak” niteliği aranan kadroları, MEB’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikası, MEB’den Onaylı Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

6-Öğrenimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersini alanlar ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, “M.E.B.’dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.

MEB onaylı bilgisayar sertifikası ve ders olarak bilgisayar dersi görenler için bu kadroları seçmek sorun olmasada Bilgisayar sertifikası olmayan ve okulda o dersi hiç görmemiş olanların bu kadroları tercih etmesi memuriyet hayatında sorun teşkil edeceği kanısındayız.

Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için gerekli düzeltmenin ÖSYM tarafından ivedilikle yapılması gerekir.

engelsizdunyam.org

 
 

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !