Engelli Öğretmen Alımında Bu Yıl Aynı HATAYA DÜŞÜLMEYECEK!

0
2014 yılında Engelli öğretmen atamalarından önce engelli memur atamaları yapıldığı için önce memur olarak atanıp sonraki  engelli öğretmen atamalarında öğretmen olarak atananların kısa süreliğine memur kadrosunu da işgal etmesinden dolayı yüzlerce engelli memur olmayı bekleyen mağdur olmuş  ve atamaları yapılamamıştı. Halbuki önce engelli öğretmen ataması yapılmış olsaydı öğretmenlik yeterliliğine sahip engelli öğretmen adayları engelli memurluk kadrolarına başvurmayacak ve engelli memurların atanabileceği kadrolarda boşta kalacaktı.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ALIMI ÖNCE YAPILACAK

Bursa Milletvekili Sayın Bennur KARABURUN’ un geçtiğimiz günlerde engelli öğretmen alımı engelli memur alımından önce yapılacağını açıklaması ile önceki yıl yaşanan mağduriyetin önüne geçilmiş oldu.

PEKİ BİR ÖNCEKİ ENGELLİ ÖĞRETMEN ALIMI NASIL YAPILDI?  NE KADAR ALIM YAPILDI?

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) puanı üstünlüğüne göre 150 engelli öğretmen alımı gerçekleştirdi.

Engelli Öğretmen atamaları 07 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri ile 17 Nisan 2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre yapılıyor..

 Adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde belirtilenlerin dışında şu şartları da taşıması gerekiyor:

- Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacak.),

- Lisans mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına uygun olmak,

- Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olmak,

- Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca, yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

- Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılmış olmak,

- Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

- Öğretmenliğe daha önce atandığı hâlde görevine başlamamış olanlar bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak,

- Sağlık nedeniyle görevine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık dönemi içinde görevine son verilenler bakımından, görevden ayrıldıkları tarih ile başvurunun son günü itibarıyla 3 (üç) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak, özel şartları aranacak.

Adaylar, başvuru ekranı açıldığında başvurularını http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yer alan Elektronik Başvuru Formunu doldurarak yapabilecekler. Başvuru formunun çıktısının, istenen belgelerle birlikte il millî eğitim müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor.

Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon ve  EKPSS sonuç belgesi ile engelli sağlık kurulu raporu istenecek. Ayrıca, hâlen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda devlet memuru olarak çalışıp çalışmadıklarına ilişkin beyanları alınıyor.

engellilersitesi.com

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !