Yaşlı ve Engelli


Merhaba sizce engelli olmamızın yanında birde yaşlı isek ne yapmalıyız nasıl bizlere tavranılmazı lazım.İnsanların engelli yaşlılara çok mu nazik tavranmaları lazım.çok mu ince olmaları lazım.Evet arkadaşlar lazım çok terbiyeli içten ve samimi yaklaşım göstermeleri lazım.

Bu hafta Türkiye Yaşlılar haftası Ama malesef çok üzücü çok yorgun ve bitkin bir yaşlı ve engelli bir teyzemin yaşadığını bire bir şahit oldum ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bundan iki gün önce idi Adana dan metro ya gitmek için dolmuş bekliyordum.Dolmuşlar biz engellilere ücretsiz olduğu için hangi dolmuş geçerse biner giderim diyordum.Kaldırım kenarında ortalama 75 yaşlarında bir teyze dolmuşa el kaldırdı olmuş durmadı.Bak yine durmadı dedi yaşlı teyze

Ne oldu hanım teyzem dedim dolmuşlar durmuyor dedi.Bende dedim elini tam mı kakdırmıyorsun acaba teyze dedim.

Yok kızım yok dedi.Şimdi gelirse dolmuş yine almaz dedi ve dolmuş tekrar teyzenin yanından geçti yine durmadı.Teyze artık yorulmuştu tek koltuk deyneği ile ayakta durmaktan.Dedim teyze dur ben el kaldırayım tamam kızım dedi.

Dolmuşçuya el kaldırdım dolmuşçu hafiften ışıldadı ve bana gel bin çabuk diye işaret etti.Sonra binmeyeceğimi anladı yaşlı teyzeden kaçtı gitti.Neymiş efendim teyze yavaş yavaş binermiş dolmuş da düşerse yada dolmuş süresinden zaman kaybı olurmuş.

Allah aşkına teyzem dedim ve 153 ü aradım direk Adana belediyesi bağlandı ve durumu anlattım ve telefonu engelli teyzeye verdim.İnanırmısınız ben metroya gitmeden teyzeyi dolmuşa bindirmeye çalışırken Belediyeden şöför geldi yaşlı teyzeyi gideceği yere götürdü.

Peki ama engelliye saygı sevgi hörmet nerede.Nur kızım sen gençsin dolmuşçu senin engelli olduğunu fark etmedi.Peki ama yarın sende bu teyze yaşlarına geldiğinde sana nasıl davranacaklar.Saden sakatsın nur hanım düşersin başımıza bela olursun demezler mi?

18_24 Mart engelliler haftasını unutmayalım

engelsizdünyam.net

Yorum Gönder

0 Yorumlar